
Zajímavou informaci o u nás téměř neznámé encyklice mi napsal člověk, který roky působil na teologické fakultě. Napsal: "
Je s podivem, že v době, kdy se občas tvrdí, že tzv. "májové pobožnosti" jsou jen "lidovým zvykem" a nemají oporu v Magisteriu, není přeložena do češtiny - (mohu se mýlit)- encyklika "Manse maio" sv. Pavla VI."
A dodává, že se s ní za celou dobu působení na KTF UK nesetkal.
Tak jsem trochu pohledal. Encykliku papeže Pavla VI. jsem našel v polštině. Tady je:
Paweł VI,
Encyklika MENSE MAIO
https://rzymski-katolik.blogspot.com/2014/05/pawe-vi-encyklika-mense-maio.html
https://www.vatican.va/content/paul-vi/en/encyclicals/documents/hf_p-vi_enc_29041965_mense-maio.html
Zmínky jsem našel i na některých webech slovenských farností:
Měsíc květen je odedávna měsícem Panny Marie. Iniciátorem mariánského měsíce máj v moderním chápání, tedy s pobožnostmi na každý den, byl jezuita Dionisi svým dílem
Mese di Maria vytištěném ve Veroně roku 1725. Papežové, například Pius VII., Řehoř XVI. a Pius IX. obdařili májové pobožnosti odpustky.
Pobožnosti v měsíci květnu doporučovali ve svých dokumentech zejména papeži Lev XIII. a Pius XII.
Papež sv. Pavel VI. 30. dubna 1965 vydal encykliku
Mense Maio, v níž povzbuzuje věřící lid k těmto pobožnostem, aby je obětovali za šťastné zakončení koncilu a zároveň za vyprošení pomoci na uskutečnění koncilových ustanovení a za pokoj ve světě, protože byl v těch letech ohrožen mír.
Papež Pavel VI. v encyklice Mense Maio píše:
Když nadchází měsíc květen, který zbožnost věřících již odedávna věnuje Bohorodičce Marii, naše duše jásá při myšlence na představení víry a lásky, které bude brzy ve všech částech světa konáno na počest Královny. Vždyť je to měsíc, v němž v chrámech i v příbytcích stoupá ze srdce křesťanů k Bohorodičce Marii velmi vřelý a něžný hold modlitby a úcty. A je to měsíc, kdy nám od trůnu naší Matky proudí v plnosti dary Božího milosrdenství.
Máme tedy velkou radost a útěchu z tohoto zbožného zvyku spojeného s měsícem květen, který je pro přeblahoslavenou Pannu tak čestný a pro křesťanský lid tak bohatý na duchovní ovoce. Vždyť
Maria je vždy cestou, která vede ke Kristu. Každé setkání s Marií nemůže nebýt setkáním s Kristem. A co jiné znamená, že se trvale uchylujeme k Marii, než to, že hledáme v její náručí, totiž v samé Panně, skrze ni a s ní Krista, našeho Spasitele, k němuž se lidé v úzkostech a v nebezpečích tohoto světa musí uchylovat a vůči kterému stále cítí potřebu obracet se jako k přístavu spásy a k nadpřirozenému zdroji života?!
Právě proto, že měsíc květen přináší tuto silnou výzvu k horlivější a důvěrnější modlitbě a že naše prosby nacházejí snazší přístup k milosrdnému srdci Panny Marie, bylo oblíbeným zvykem našich předchůdců volit tento měsíc zasvěcený Bohorodičce Marii k povzbuzení křesťanského lidu k veřejným modlitbám, kdykoli to vyžadovaly potřeby Církve nebo když na lidské společenství doléhalo nějaké vážné nebezpečí…“ (sv. Pavel VI., encyklika
Mense Maio, 20. duben 1965)
https://farnostlipany.sk/?p=3994