Před 100 lety 1. dubna 1922 zemřel na portugalském ostrově Madeira v Atlantickém oceánu Karel I.,
poslední rakouský císař a český král na španělskou chřipku. V roce. 2004 císaře Karla I. papež Jan Pavel II. v Římě blahořečil.
K tomuto výročí se koná 1. dubna ve Funchalu na Madeiře mezinárodní pouť i s úmyslem za mír na Ukrajině. Nachází se tam také hrobka blahoslaveného Karla I.
Pouť do Nosse Senhora do Monte (Panna Maria na hoře) organizuje
„Modlitební liga císaře Karla“.
Pontifikální mši svatou v katedrále ve Funchalu bude slavit maďarský kardinál Péter Erdö a koncelebrovat bude diecézní biskup z Funchalu, Mons. Nuno Bras da Silva Martins.
Na poutním místě „
Nossa Senhora do Monte“ (Panna Maria na hoře) se odpoledne bude konat i Eucharistická pobožnost za mír ve světě – v centru má být válka na Ukrajině.
Na pouti se zúčastní početní členové rodiny Habsburg-Lothringen, řeholních společenství, katolických sdružení z Rakouska i sousedních zemí.
************************************
O císaři Karlovi se dočtete
také v časopisu MILUJTE SE! č. 21
https://www.milujte.se/storage/dalsi/milujte-se-2012-21.pdf
************************************
Papež Jan Pavel II. kvalifikoval posledního císaře Rakouska a krále Uherska při blahořečení v roce. 2004 jako „přítele míru a pokoje“ a řekl:
„
V Karlových očích byla válka něčím děsivým. Dostal se ke vládě uprostřed bouří první světové války a pokoušel se podchytit mírovou iniciativu papeže Benedikta XV.“
Vatikán tehdy na pozadí kritiky zdůrazňoval, že blahořečení platí nikoli monarchii Habsburků, ale pouze osobě Karla a jím milované svatosti věřících v Krista.
Papež František ocenil bl. Karla v listopadu 2016 na audienci pro členy Habsburského domu a řekl:
„
Karel se po převzetí vlády v r. 1916 ze všech svých sil zasazoval za mír i s rizikem, že nebude pochopen a že se mu budou vysmívat. Karel je z tohoto důvodu příkladem, který je tak aktuální i nyní jako vždy. Můžeme ho vzývat jako přímluvce, aby Bůh udržel pokoj pro lidstvo.“
Císař Karel se narodil v r. 1887 v Persenbeugu v Dolním Rakousku. Na trůn usedl po smrti svého prastrýce Františka Josefa I. v r. 1916 uprostřed války. V situaci rozpadu Rakousko-uherské monarchie založením nových států a pod masivním tlakem hladem a vyčerpáním z války postiženého obyvatelstva, ale i nově vytvořené státní rady, vzdal se Karel I. dne 11. listopadu 1918 vlády a odešel do exilu do Švýcarska.
Po dvou nezdařených pokusech o návrat v r. 1921 v Maďarsku byli Karel s manželkou Zitou zatčeni a vypovězeni na Madeiru, kam přišli v listopadu 1921. V březnu 1922 císař těžce onemocněl a zemřel v přítomnosti nejstaršího syna Otta von Habsburg-Lothringen. Hrobka císaře Karla se nachází v poutním kostele Nossa Senhora do Monte in Funchal auf Madeira.
Proces blahořečení Karla I. začal již v r. 1923. S pomocí vídeňského kardinála Friedricha Gustava Piffla (1864-1932) proběhla diecézní fáze velmi dobře. Na její podporu založili „
Modlitební ligu císaře Karla“. V roce. 2003 potvrdil Vatikán i potřebný zázrak a 3. října 2004 se konalo blahořečení na Náměstí sv. Petra v Římě. …
Převzato z
https://modlitba.sk/,
článek najdete v souboru zpráv
zde - Život Cirkvi vo svete 12/2022, 25. 3. 20222
Katedrála v Olomouci přivítá císaře
a další světce
Čtyři významné osobnosti evropských i světových dějin, které za svého života navštívily Olomouc, se sem
v sobotu 2. dubna 2022 vrátí natrvalo. Do katedrály sv. Václava totiž
budou přeneseny ostatky papeže sv. Jana Pavla II., sv. Matky Terezy, sv. Adama Chmielowského a také císaře bl. Karla Habsburského, od jehož smrti uplyne o den dříve rovných sto let.
Slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner, začíná ve 14.00. Věřící při ní oslaví nejen samotné přenesení ostatků a také pouť děkanátů Prostějov a Vyškov za rodiny a duchovní povolání, ale vzpomenou i 100. výročí úmrtí blahoslaveného Karla Habsburského a 105. výročí jeho návštěvy Olomouce.
Zmíněná výročí si pak lidé v Olomouci budou moci připomenout ještě několika dalšími způsoby.
Ve čtvrtek 31. března se na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci uskuteční odborná konference „Blahoslavený Karel I.: panovník – exulant – voják – hospodář“. Její součástí bude také přednáška, kterou v aule teologické fakulty od 16.00 prosloví biskup Pavel Konzbul, a závěrečná mše svatá, kterou bude od 18.00 v katedrále celebrovat arcibiskup Graubner.
Přímo v den slavnosti si lidé budou moci prohlédnout
venkovní výstavu s názvem „Karel I., císař rakouský / Karel III., král český“ a „Císařská návštěva v Olomouci“, připravenou ve formě panelů na Václavském náměstí i v katedrále. Na průčelí katedrály také budou vlát vlajky s portrétem osobností, jejichž ostatky se budou přinášet do katedrály. V den stého výročí smrti císaře Karla, v pátek 1. dubna, se pak v čase mezi 12.30 a 12.48 rozezní katedrální zvony.
www.ado.cz