Farnosti

Pouť na Svatý Hostýn 2007 z Bítova a okolí

PoutníciJako každoročně i letos se farníci z Bítova vypravili auty na pouť. Tentokráte na Svatý Hostýn.

Je ráno 9.5. a venku prší.Přesto se scházíme u kostela a s prosbou o Boží ochranu na rtech vyrážíme. Zanedlouho padající kapky deště řídnou a dokonce již z mraků vykukuje sluníčko. Sledujeme okolní krajinu a nepřestáváme žasnout nad stvořitelským uměním našeho Pána. A hle - již spatřujeme schody vedoucí k mohutnému chrámu , s obrazem Panny Marie Hostýnské nad vchodovými dveřmi.

Vcházíme dovnitř a po chvilce ztišení následuje mše svatá , sloužená naším duchovním otcem Pavlem Zahradníčkem. Nabízím několik myslenek z jeho promluvy. "Toto místo je posvátné. Svatý je Bůh. A krásu míst dělá Boží přítomnost. Ale jen s čistým srdcem je možné vidět Boha". Proto krásu Boží blízkosti při modlitbě si nesme domů a tam ji oživujme". A také "...vše co konáme, máme dělat ve spojení s Ním"...

Po krátké individuální procházce po vrcholu kopce se opět scházíme ke společné modlitbě v mariánské svatyni. Po mariánských litaniích se klaníme Kristu v Nejsvětější svátosti. Jeho chválíme, Jemu děkujeme.

Poté následuje seznámení s historií baziliky v podání kněze z Ŕádu Tovaryšstva Ježíšova, spravujících toto poutní místo. Z jeho slov se dovídáme, že tento chrám byl postaven v roce 1241, jako poděkování za ochranu Panny Marie před tatary.Byl několikrát přestavěn.

Hlavní pouť je zde 15.8., kdy se zde schází mnoho poutníků, oslavujících Matku Boží.

Součástí areálu jsou i dvě křížové cesty a shodiště / 250 schodů/ vedoucí k Vodní kapli. Stojíte-li na 150 schodu od kostela a pohlédnete vzhůru, uvidíte sochu Pána Ježíše, který nás svým pohledem objímá a zve k návštěvě této svatyně. Vybavila se mi slova "Skrze Marii k Ježíši". K zamyšlení vyzývá i nápis na podstavci, kde stojí: "Pojďte ke mně všichni, kdož jste obtíženi a já vás občerstvím".

Zbývající čas do odjezdu jsme vyplnili modlitbou křížové cesty, kdy jsme si znovu uvědomili, co všechno Pán Ježíš z lásky k nám vytrpěl.

A potom... Pod ochranou Panny Marie Hostýnské se navracíme domů.
Bohu díky!

A zde je několik fotografií.


PM-nad vchodem

Vítězná ochrano Moravy, zůstaň Matkou lidu svému


Povídání o chrámu

Povídání o chrámu.


Jedno ze zastavení kř.cesty-1.

Jedno ze zastavení Nové křížové cesty z roku 1912.


Zastavení kř.cesty 2.

Původní křížová cesta.


Křížová cesta

I pro tebe jsem zemřel!


Pán Ježíš

Já jsem cesta


Poutníci

Poutníci


Kostel PM

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Svatý Hostýn)


Sdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 24. 05. 2007 | 8491 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace