
Po přijetí více než 300 listů během období pandemie koronaviru se italští biskupové rozhodli, že v pátek 1. května svěří národ na posvátném místě v severní Itálii pod ochranu Panny Marie.
Ve video poselství z 20. dubna předseda Italské biskupské konference vyjádřil, že přijal "
více než 300 listů plných lásky a oddanosti k útěše Panny Marie."
Kardinál Gualtiero Bassetti uvedl, že v těchto listech se kladla otázka: "
Proč nezasvětíte náš národ Neposkvrněnému Srdci Panny Marie? Všichni ti lidé, kteří kvůli této pandemii trpí, všichni ti, kteří pracují v nemocnicích a musí se starat o své bližní, proč nesvěřit celý národ Marii?"
Bassetti poznamenal, že úkolem pastorů je vést své stádo, "
ale často je to stádo, křesťanský lid, který tlačí na své pastýře, jak se to stalo v tomto případě."
Svěření národa do rukou Panny Marie se uskuteční ve večerních hodinách 1. května v bazilice Santa Maria del Fonte, ve svatyni zasvěcené Panně Marii z Caravaggia v provincii Bergamo. Tato oblast je v Itálii jednou z nejvíce zdevastovaných během pandemie koronaviru.
Podle oficiálních údajů zabil COVID-19 v Itálii téměř 24 000 lidí.
První máj byl vybrán pro zasvěcení, protože se jedná o první den měsíce, který je tradičně zasvěcen Panně Marii, uvádějí biskupové ve stanovisku z 20. dubna. Poznamenali, že 1. květen je zároveň svátkem sv. Josefa, dělníka a příležitost pomodlit se za pracující, kteří se obávají budoucnosti.
"
Církev svěřuje Panně Marii nemocné, zdravotnické pracovníky, lékaře, rodiny a zesnulé," uvedli biskupové.
Dodali, že modlitba se bude konat ve svatyni Santa Maria del Fonte v italském Caravaggia, protože je obklopena "
utrpením a bolestí prožívanou v zemi, která absolvovala těžkou zkoušku zdravotní nouze."
Svatyně Panny Marie z Caravaggia byla postavena na místě mariánského zjevení z 15. století.
Požehnaná Panna Maria se 26. května 1432 údajně zjevila mladému rolnickému děvčeti Giannetti Varoli na louce v okolí města Caravaggio.
Ve svém poselství Panna vyzývala k pokání za hříchy včetně pátečního půstu. Zjevení se také nazývá Panna Maria Pramenitá, protože pod kamenem, kde stála Panna Maria a kde zanechala otisky svých stop, se objevila pramenitá voda.
V témže roce byla na místě postavena první malá svatyně. O více než 100 let později, v roce 1575, sv. Karel Boromejský, tehdejší milánský biskup, najal architekta, aby začal dlouhý proces rozšiřování svatyně tak, jak vypadá v současnosti.
V dubnu Italská konference biskupů také přesměruje 156 milionů euro, původně určených především na údržbu náboženských budov, pro jednotlivé diecéze, které mají být použity během mimořádné situace s koronavirem. Podle konference budou peníze rozděleny mezi diecéze proporčním způsobem.
Zdroj:
www.catholicnewsagency.com, 20. 4. 2020
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 23. 4. 2020 naleznete
zde.