Zajímavé...

Nejlepší způsob komunikace s partnerem, jehož jazykem lásky jsou slova ujištění

láska, srdce, Fotoaparát: Smansung Nx1000, Public Domain CCO, pixabay.com Před několika lety, když byl můj manžel ještě mým snoubencem, jsme navštěvovali kurz přípravy na manželství. Jako čerství snoubenci jsme potřebovali veškerou dostupnou pomoc, abychom se připravili na celoživotní cestu v dobrém i zlém. Pravdou je, že jsme už byli rozhodnutí oddat se jeden druhému po celý zbytek našich životů, ale věděli jsme, že stále existují věci, které se můžeme naučit o směřování našeho vztahu. Takže když lektor kurzu přípravy na manželství označil knihu Pět jazyků lásky za materiál, na kterém budeme v kurzu pracovat, šli jsme do toho.

Pokud jste nečetli knihu Garyho Chapmanaje, tak jste přišli o hodně. Na celém světě se prodalo více než deset milionů kusů Chapmanova bestselleru. Není se čemu divit, protože těchto dvou set stran změnilo bezpočet vztahů včetně toho mého.

Chapman ve své knize vysvětluje, že lásku obvykle dáváme a přijímáme pěti hlavními způsoby: slovy ujištění, soustředěnou pozorností, dary, skutky služby a fyzickými doteky. Můj tehdejší snoubenec a já jsme si prohlíželi své materiály během dne a pak jsme diskutovali o našich jazycích lásky během občerstvení v mém maličkém obýváku. Můj snoubenec se neuměl rozhodnout mezi fyzickými doteky a soustředěnou pozorností (nakonec se ukázalo, že obojí). U mě byl vítěz jasný: slova ujištění.

Co nás Chapmanova kniha naučila - a předpokládám, že to učí většinu lidí - je to, že láska se nekomunikuje vždy stejným způsobem. Je to proto, že páry málokdy sdílejí stejný jazyk lásky. Můj manžel se mi například pokouší projevovat lásku medvědími objetími a tím, že tančí se mnou po kuchyni. S lítostí musím přiznat, že to není pro mě to pravé ořechové. Já jsem se zas pokoušela mému manželovi prokazovat lásku nesčetnými skutky služby. Vařím každé jedno jídlo a dřív než přijde domů, kontroluji, zda je dům bez chybičky. Nicméně, protože jeho primárním jazykem lásky nejsou skutky služby, snažit se to dělat pro něj je často jen ztrátou času. Jistěže, on moje gesta ocení. Ale to, jestli je nádobí umyté nebo se podlahy lesknou čistotou, nemá vliv na to, jestli se cítí být milován. Nejvíce nadšeně se cítí při jednoduchém pohlazení po tváři těsně před spaním. Co se mě týče, nejvíce pociťuji bezpečí, když poslouchám, co si o mně myslí a co ke mně cítí. Slova "Miluji tě" mě hřejí u srdce. Ale slyšet proč mě miluje, mě povznáší až do nebe. A naopak, hrubost, urážky, a dokonce i příkrý tón hluboko zraňují ty, jejichž jazykem lásky jsou slova ujištění.

Za čtyři roky, během kterých jsme přežili tři velká stěhování a později přišly dvě děti, se můj manžel docela vypracoval v naplňování mé nádrže lásky slovy ujištění. Nebyla to lehká cesta ani pro jednoho z nás. On si myslíval, že mi stačí jedna textová zpráva od něj denně (a já si zase myslela, že jedno objetí mezi dveřmi při příchodu domů ho udělá šťastným!). Ale cestou pokusů a omylů jsme zvládli jazyk lásky toho druhého.

Jak Chapman vysvětluje ve své knize, každý dokáže ocenit všechny jazyky lásky. I tehdy, když primárním jazykem lásky vašeho partnera nejsou slova ujištění, z těchto dovedností můžete těžit. Není to jen o občasných listech, textových zprávách, telefonátech nebo e-mailech. Není to ani o tom, abychom naše dny naplnili hlubokými konverzacemi. Je to o tom, co říkáte a jak to říkáte. Pokud mají být slova ujištění účinná, je třeba investovat do nich čas a ano, i lásku.

Zde je několik silných myšlenek, které ke mně přicházejí přes slova mého manžela. Pokud hledáte další smysluplné způsoby k vyjádření svých pocitů někomu, koho milujete, použijte je jako pomůcku. A tentokrát možná budou vaše slova mluvit hlasitěji než vaše skutky.

1. Pokora

Každý večer máme rituál, který nazýváme "Tři věci." Řekneme jeden druhému (1), že je nám líto, co jsme v ten den udělali (nebo neudělali) (2) za co jsme vděční a (3) jak víme, že ta druhá osoba je "ta pravá". Oba s manželem máme velké ego, takže je hezké, že máme bezpečný prostor na konci dne na uznání všech omylů, kterých jsme se vůči sobě dopustili. Položíme naše nedokonalosti před toho druhého. A dostává se nám odpuštění, pochopení a šance zkusit to znovu další den. Je to také dobrá příležitost pustit páru hněvu nebo pocitů zranění, takže nám v dlouhodobém horizontu nebudou vmetené do obličeje.

Pokud máte potíže říci promiň, je na to jeden dobrý způsob - odkaz. A neexistuje nic lepšího než pokorné srdce, které dokáže bourat zeď mezi dvěma lidmi.

Příklady slov pokory:

Lituji / Mrzí mě, že...
Příště se pokusím...
Mohl jsem / mohla jsem ___ dnes udělat lépe... Musel / a ses cítit (neklidně, zmateně atd.) Když já...


2. Vděčnost a uznání

Nic mě nenaplňuje víc než slyšet svého manžela, že si všiml malé věci, které pro něj dělám. Ať už mi pošle rychlou zprávu s poděkováním za chutný oběd, který jsem připravila, nebo jmenuje seznam činností během "Tří věcí", jeho vděčnost mi ukazuje, že to nepovažuje za samozřejmost. Jednoduchá vděčnost od srdce dává význam a smysl našim činnostem během dne.

Buďte konkrétní. Je nádherným darem pro druhou osobu ukázat, nakolik je jeho nebo její jedinečná úloha ve vašem životě důležitá. Totéž platí i pro vaše rodiče, přátele a kolegy.

Příklady slov uznání:

Oceňuji, že ty ...
Nemohl / nemohla jsem dnes udělat ___ kdyby nebylo tebe...
jsem vděčný / vděčná, že ty....
Jsem rád / ráda, že jsi moje (máma, sestra, přítelkyně atd.), protože...

3. Povzbuzení

Kromě toho, že jsem editorkou magazínu Uvěřili pro životní styl, jsem i manželkou a matkou. Není třeba připomínat, že v mém životě je mnoho oblastí, kdy mám možnosti projevit své nedostatky. Dokonce i ve dnech, kdy se cítím nejúspěšnější, ptám se sebe, jestli jsem nemohla to či ono udělat lépe. Můj manžel rozptýlí mé pochybnosti, když mi řekne, jak moc věří ve mne a v mé schopnosti.

On ví, že nejbláznivější čas pro mě je uprostřed dne. Nakonec, celé dopoledne jsem byla s dětmi, pokoušeje se vyvážit práci, povinnosti a mé duševní zdraví. Takže mi obvykle krátce zavolá, zeptá se, jak se mi daří a nabídne několik povzbudivých slov. Jednoduché "Jsi skvělá máma, jsi tak trpělivá a máš tak ráda děti!" stačí k tomu, aby mě přesvědčily, že mám všechno, co potřebuji ke zdolání další špinavé pleny a kousků jídla rozsypaných po celé podlaze. Kdo by řekl, že utrhnout si minutu na povzbuzení druhého může změnit postoj člověka po celý zbytek dne?

Příklady slov povzbuzení:

Věřím ti, protože...
Udělalo to na mě dojem, když jsi ...
Dobrá zpráva je, že...
Když potřebuješ pozvednout náladu, mysli na....


4. Soucit

Slova ujištění pro mě znamenají to, že vím, že mě pochopili. Manžel mě utěšuje, že mám někoho, kdo prožívá moje boje se mnou. Když mi řekne, že zná mé oběti a utrpení, cítím se k němu blíž. Cítím, jako by mi někdo pomáhal nést břemeno na mých bedrech.

Skvělý způsob, jak se vcítit do pocitů druhého, i tehdy, když mu zcela nerozumíte, je přemýšlet o tom, jak se asi cítí nebo co si myslí. Pomáhá si přeříkat, co víte o tom, čím daná osoba asi prochází.

Příklady slov soucitu:

To musí být skutečně těžké, když...
Neumím si představit, jak to musí být pro tebe těžké...
Zní to ... je to tak?
Umím si představit, jak si se tehdy cítil / a, protože...

5. Respekt a obdiv

Kdykoliv se s manželem ptáme párů na tajemství jejich dlouhého a šťastného manželství, respekt se nachází na vrcholu tří odpovědí. My možná respektujeme a obdivujeme lidi, které milujeme, ale jak často to vyjadřujeme slovy? Když mi manžel říká konkrétní důvody, proč mě respektuje, nemohu jinak, než cítit se milovaná. Takto mě povzbuzuje zůstat před sebou v pravdě, růst a pokračovat v následování svých snů. Posouvá mě to poznávat své silné stránky, které bych možná považovala za samozřejmé, zejména v zápasech každodenního života. Připomíná mi to, jak se naše osobnosti doplňují, protože u druhých často uznáváme to, čeho my sami máme málo.

Můj manžel mi každý den píše dopis. Někdy je jen na přilepeném lístku a někdy na dvou velkých papírech. Schová ho do mého laptopu nebo ho nechá na zrcadle v koupelně. Když to dělá, vždy se cítím ním poctěná, ať už poznamenává něco o mé kreativitě s dětmi nebo obdivuje mou schopnost pracovat dlouho do noci. Povzbuzuje mě to být stále nejlepším provedením svého já, kterým dokážu být. A na oplátku, pomáhá mi to budovat naši rodinu.

Ukažte své milované osobě, že ho nebo ji respektujete tak, že budete mluvit zdvořile a dávat komplimenty. Buďte konkrétní a upřímní. Když s něčím nesouhlasíte, zdržte se hodnotících řečí. Raději dávejte otázky nebo navrhněte si o tom ještě promluvit. Konečně, je v pořádku být rozdílní. Slova ujištění jako skutek lásky by měly být zaměřeny na druhou osobu, nikoliv na vás.

Příklady slov respektu:

Dobrá práce...
Jsem tak vděčný / á, že jsi v mém životě, protože...
Kéž bych mohl / mohla ___ způsobem, jak to děláš ty.
Obšťastňuje mě, když ty...
Jsem na tebe hrdý / á ...


Nyní si možná pomyslíte: "Ty jsi tedy fakt náročná." Je to pravda. Potřebuji slova ujištění. Prahnu po nich. Vy možná toužíte po něčem jiném. Pokud si nejste jisti, jaký je jazyk lásky vašeho milovaného, otestujte se a zjistěte to. Po přečtení knížky jsme můj manžel a já věděli, jakým jazykem lásky hovoří ten druhý - ale nedokázali jsme ho začít používat za jeden den. Je třeba si hlouběji promluvit, neustále praktikovat a poskytovat laskavou zpětnou vazbu, a tak se naučit, jak "mluvit" jazykem toho druhého. I tak je vždy co zlepšovat. Je dobré, že máme celý život na to, abychom na tom společně pracovali.

Zdroj: http://verilymag.com/2015/08/five-love-languages-dr-gary-chapman-words-of-affirmation-marriage-preparation-romance-relationships

Převzato z http://zastolom.sk/, článek z 26. 7. 2016 naleznete zde.

srdce z květin, zdroj: www.pixabay.com, Licence: CC0 Public Domain / FAQ


manželé, láska, zdroj: www.pixabay.com, Licence: CC0 Public Domain / FAQ

Sdílet

Související články:
Čtyři tajemství manželství (Arcibiskup Fulton J. Sheen) (14.01.2023)
O. Dominik Chmielewski – Jak bojovat o své manželství a rodinu v dnešní době (28.12.2022)
Humanae vitae – svetlo pre dilemy katolíckeho manželstva (30.11.2022)
Vladyka Milan odpovídá: zachraňovat a zachránit vztah? (22.11.2022)
Tradice, která stoji za 0% rozvodovostí v regionu (23.07.2022)
Nabídka pro manžele (Společenství čistých srdcí manželů) (16.06.2022)
MARIINA VÍTĚZSTVÍ 45: Příběh manželského zázraku / Jak jsme poznali titul Rozvazovačka uzlů? (03.05.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 12 (13.03.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 10 (03.03.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 8 (21.02.2022)
Poselství, nad kterým by se manželské páry měly zamýšlet (17.02.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 7 (16.02.2022)
Inzerát: hledám známost (14.02.2022)
A kdybych neměl lásku, nejsem nic... část 6 (11.02.2022)
Dlouhá cesta ke štěstí (04.01.2022)
Páter Slaven Brekalo - Antikoncepce v manželství? (video) (18.09.2021)
Svědectví o manželské věrnosti a lásce - Tancovat za každého počasí ... (26.08.2021)
Svatební promluva otce nevěsty (24.08.2021)
Muž je hlavou rodiny. Čím je žena? (24.08.2021)
Platí i dnes, že se žena má podřizovat muži ve všem? (22.08.2021)
6 způsobů, jak milosrdenství dokáže zachránit vaši rodinu (09.08.2021)
Manželství: kříž a koruna (23.07.2021)
Otec Dominik Chmielewski o manželství - "Manželský slib je úžasný exorcizmus pro jednotlivce bojující za věrnost" (28.05.2021)
7 kroků k odpuštění v manželství (29.04.2021)
Redefinice manželství? - video (17.03.2021)
Vladyka Milan odpovídá - Odpuštění nevěry (10.03.2021)
4 vrstvy manželské lásky (13.02.2021)
BOJ O DUŠE SVÝCH DĚTÍ (02.01.2021)
Chci se zeptat, otče biskupe, jak by se měl rodič zachovat ve třech případech (09.12.2020)
P. Dominik Chmielewski - "Manželský slib je úžasný exorcismus pro jednotlivce bojující za věrnost" (29.09.2020)
Manželství a kříž (21.08.2020)
Biskup Stanislav Stolárik - dopis rodinám (16.05.2020)
Největším ničitelem vztahů je právě toto! (14.04.2020)
Film Sňatky z tlakového hrnce - film o šťastných koncích manželských krizí (10.03.2020)
MODLITBA manželů (29.02.2020)
Raději odložit termín svatby, než se u nás za tři roky domáhat zneplatnění (27.02.2020)
Rodičovské prokletí (25.01.2020)
Katolický psychiatr: 12 rad pro dobré manželství (04.12.2019)
Mami, já se nudím! (14.11.2019)
Někdy je těžké přijmout vlastní dítě (28.10.2019)
Luhačovice - město krásných míst (09.10.2019)
6 věcí, které se Vaše děti naučí, když v neděli vynecháváte mši svatou (04.10.2019)
Kdy je žárlivost ve vztahu skutečným problémem (19.09.2019)
Často se rozvádějí manželství, která by se dala zachránit (03.09.2019)
Jednota - nejtěžší úkol manželství (26.08.2019)
Pět mýtů o sexu, na které by měly katoličky zapomenout (24.06.2019)
Medžugorje - Mons. Hoser: Chraňte rodinu a vlastní identitu! (23.03.2019)
Radost z mateřství (08.03.2019)
Když v manželství hledáme štěstí (podcast) (06.02.2019)
Naplňte džbány – Sedm zvyklostí šťastného manželství (28.01.2019)
Dobré rady pro manžele (21.01.2019)
Blogující: Sex (18.01.2019)
Na Slovensku vzniká nový film o šťastných koncích manželských krizí (22.12.2018)
Manželství - jeden z pohledů na přirozenou rodinu (15.12.2018)
Obnova manželských slibů na svátek Svaté Rodiny při mši svaté ve Vranově nad Dyjí (14.12.2018)
Manželé, jak je možné, že jste takto dopadli? (12.12.2018)
Blogující: Manželská cenzura (14.11.2018)
O. Marian Kuffa – o manželství (10.10.2018)
Když se ze sexu stane nezbytnost, život se stane průměrným (09.10.2018)
Blogující: Můj manžel - jinýma očima (13.09.2018)
21 KROKŮ K PEVNĚJŠÍMU MANŽELSTVÍ - 3/3 (10.09.2018)
21 KROKŮ K PEVNĚJŠÍMU MANŽELSTVÍ - 2/3 (05.09.2018)
Proč jsem bláznem a chci zůstat věrnou i po rozvodu? (01.09.2018)
21 KROKŮ K PEVNĚJŠÍMU MANŽELSTVÍ - 1/3 (01.09.2018)
Nevěra v manželství - svědectví a pět rad (07.08.2018)
Manželská věrnost - výzva nebo přežitek? (23.07.2018)
Manželé z Uherčic v pořadu Českého rozhlasu 2 Brno (01.07.2018)
Prosíme, podpořte manželství muže a ženy - vytiskněte si petici - sežeňte podpisy a odešlete... (22.06.2018)
Šťastné manželství a bible (17.06.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (7) Rodiče a rodiče partnera (svokrovci) (16.05.2018)
4 řešení nejběžnějších problémů ve vztazích (11.04.2018)
5 postních výzev pro páry: Dokázali byste se tohoto vzdát společně? (24.02.2018)
Je rozvod neodvratná záležitost? (18.02.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (6) Za dveřmi ložnice (15.02.2018)
Týden manželství ve Zlíně (07.02.2018)
Pět způsobů, jak rodiče mohou zachránit duše svých dětí (04.02.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (5) Miluješ mě? (03.02.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (4) Síla odpuštění (29.01.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (3) Co s konfliktem? (24.01.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (2) Poslouchej mě, milláčku! (19.01.2018)
NA CESTĚ V RODINĚ (1) Manželské randění (14.01.2018)
2018: Rok žen. Nebo ne? (08.01.2018)
Rodina přede vším a nade všechno (07.01.2018)
Zklamání z manželství (03.01.2018)
Výkřik srdce katolického manželského páru. (Blog otce Z.) (01.01.2018)
P. Ján Viglaš: Rodičovství je dar. Nemůžete si ho nárokovat, vynutit či vydupat (11.10.2017)
Co potřebují dnešní muži, aby se stali skutečnými kněžími rodiny? (10.10.2017)
Namísto antikoncepce je zde mini počítač či mobilní aplikace (01.09.2017)
Svatý páter Pio o antikoncepci (04.08.2017)
* Jak se modlit ZA ZÁCHRANU MANŽELSTVÍ
* MODLITBA ZA ZÁCHRANU MANŽELSTVÍ
(12.06.2017)
Jak účinně rozvíjet dar víry u dětí (05.06.2017)
9 kroků k budování důvěry (26.05.2017)
Proč se Bůh při milování manželů nečervená (25.05.2017)
Co znamená Ježíšovo zmrtvýchvstání pro tvé manželství (24.05.2017)
Studie: Čtvrtina žen po zahájení užívání antikoncepce ztrácí do 6 měsíců zájem o sex (21.04.2017)
Manželské desatero, kterým by se měl řídit každý zdravý vztah (22.03.2017)
Zvonění na poplach ve vztahu (08.03.2017)
Když padá vztah, je třeba ho chytat (08.03.2017)
Tolkien hovoří o tajemství šťastného manželství (17.02.2017)
Manželské prekážky 2: Netradiční manželské dvojice (17.02.2017)
Poslušnost v manželství (07.02.2017)
Devatero pro rozvedené a znovusezdané (11.12.2016)
Manželské překážky 1: Kdy nás kněz nemůže oddat? (01.12.2016)
Richard Vašečka: Co je lepší než přerušovaný sex? (13.11.2016)
Pozvánka na podzimní seminář manželských párů v Medžugorje (02.10.2016)
Nepřestávejte randit se svou manželkou: 25 způsobů jak ukázat své manželce, že ji milujete (06.07.2016)
25 způsobů, jak ukázat svému manželovi, že ho miluješ (06.07.2016)
Richard Vašečka: Jak předávat víru? (30.06.2016)
Jak získat dobrou knihu a ještě podpořit portál zastolom.sk (30.06.2016)
Toxické porno a toxický sex (30.06.2016)
Manželství se přežilo (22.06.2016)
Ničitelé lásky (recenze) (03.06.2016)
Odkud vzít odvahu říct "ano"? (24.04.2016)
Téměř každé manželství se dá zachránit (18.04.2016)
Druhé setkání kurzu STM–Plodnost není problém, ale dar! 14.4.2016 Brno (07.04.2016)
Sebedarování - cesta manželství (04.03.2016)
Recenze: Pobořený chrám (29.01.2016)
Studie: Muže, kteří mají rádi miminka, méně zajímá porno (15.01.2016)
Kdy člověk není schopen uzavřít manželství? (14.01.2016)
Nejčastější problémy ve vztahu s tchýněmi (17.12.2015)
P. Konštanc Adam OP: Co přináší reforma procesů manželské nulity ? (11.12.2015)
Jednota muže a ženy jako obraz Boha (19.11.2015)
Myšlienky, ktoré mladé páry ještě nikdy neslyšely (08.11.2015)
Co všechno mohou rozvedení podle církevního práva (30.10.2015)
Poradna Ruth Třebíč: Jak mít šťastné a stabilní manžeství (22.10.2015)
Cílem manželského života není pouze zůstat spolu navždy, nýbrž navždy se milovat (08.10.2015)
Petrův nástupce urychlil a zjednodušil kanonické procesy o manželské nulitě (19.09.2015)
Bůh, sex a manželství 10. díl - Proč je nemorální oplodnění ve zkumavce? (02.09.2015)
Manželská věrnost – sex a co ještě? (23.08.2015)
7 pravd o manželství, které vám v kostele neřeknou (18.08.2015)
Nádherný Boží plán pro sex versus antikoncepce (14.08.2015)
Věřící rodina z Brna-Bystrce hledá nový domov (23.07.2015)
První kroky duchovního doprovázení dítěte: 1. část: Požehnávejme své dítě (23.07.2015)
Německý laik ve své knize hájí manželskou věrnost (19.07.2015)
Během synody budou svatořečeni rodiče sv. Terezie z Lisieux (30.06.2015)
Na signály.cz vychází video seriál Bůh, sex a manželství (28.06.2015)
Máme se rádi i bez papíru! (18.06.2015)
Je prohlášení neplatnosti manželství klíčem ke štěstí? (31.05.2015)
Sám Bůh stačí ... (28.04.2015)
Vidět víc než vidí ostatní (23.04.2015)
„Nesnesu manžele, kteří se milují“, řekl ďábel exorcistovi (01.04.2015)
Co dlužíte své manželce (07.03.2015)
Jestliže chcete dát správný rám vaší lásce - jděte s láskou před oltář... (05.03.2015)
Poradna Ruth Třebíč: MANŽELSKÁ SETKÁNÍ (08.02.2015)
"Odpovědné rodičovství" v dokumentech církve (28.01.2015)
Nevěra nezačíná v posteli (27.01.2015)
Exkluzivní host na svatbě (27.01.2015)
Co jsme se naučili během prvních 10 dní manželství (17.01.2015)
Postní duchovní obnova manželů ve Vranově u Brna (06.01.2015)
Duchovní seminář pro manželské páry (23.12.2014)
Vatikánský Úřad pro nauku potvrzuje: Přijímání musí být odmítnuto těm, kteří jsou rozvedení a nově oddáni (30.11.2014)
Může být manželská krize pozitivním jevem? (08.11.2014)
Mýtus osudové lásky (06.11.2014)
Milost svátosti manželství (29.10.2014)
Po rozvodu v novém svazku. Co na to povíš, Bože? (17.10.2014)
Svátostné manželství - nepoznaná krása (15.10.2014)
Priorita výlučnost vztahu mezi manželi (14.10.2014)
(Jako) muže a ženu je stvořil. ... že nám manželství nefunguje? Proč?... (25.08.2014)
Rozvedené věřící vnímám jako lidi s hlubokým zraněním. Rozhovor s jezuitou Ladislavem Csontosem (12.08.2014)
Manželská věrnost - výzva nebo přežitek? (28.07.2014)
TV LUX: Když zkrachuje manželství - život rozvedených v církvi (05.07.2014)
Studie poukázala na zvýšení rozvodovosti v důsledku sledování pornografie (28.06.2014)
Proč je manželství jen mezi mužem a ženou a není to diskriminace ? (19.06.2014)
Setkání manželů na faře ve Štítarech (11.06.2014)
ALZHEIMEROVA CHOROBA - dojemný příběh (28.05.2014)
9 psychologických úkolů pro dobré manželství (27.05.2014)
Mše svatá v nově opravé kapli v Podmýčí (10.05.2014)
Peťo a Mirka Valaškovi: Až když stojí člověk nahý před Bohem, padnou všechny masky a iluze, jací jsme dobří, úspěšní a oblíbení (26.03.2014)
Kardinál Caffarra kritizuje návrhy kard. Kaspera k řešení situace rozvedených (18.03.2014)
Ty se v tom nevyznáš... (09.02.2014)
Diecézní setkání pro rozvedené (26.01.2014)
Kardinál Meisner ke sporu o přijímání pro rozvedené (28.12.2013)
Otevřenost přijmout děti podmínkou platného katolického manželství (03.11.2013)
Přijímání pro znovu sezdané? Vatikán říká NE. (30.10.2013)
MUDr. Lázničková doporučuje: Na začátku těhotenství. (18.10.2013)
Kurz partnerství v Osové Bítýšce (22.09.2013)
Pozvánka na kurz Na cestě k opravdovému partnerství (08.08.2013)
Povzbuzení pro manžele a nejen pro ně (05.06.2013)
RECENZE: Co je to manželství? Obhajoba svazku muže a ženy (27.05.2013)
Interaktivní kurz O manželství 30. 5. 2013 (23.04.2013)
PPR v praxi 13.4. 2013 (25.03.2013)
Prostituce "řádným podnikáním"? Budou chtít zaměstnávat naše ženy a dcery? (11.03.2013)
Benedikt XVI.: Absence víry ohrožuje dobro manželství (24.02.2013)
Pilíře a zabijáci šťastného manželství (26.12.2012)
Kurz Na cestě k opravdovému partnerství… aby se život v manželství vydařil… (16.12.2012)
Den „D“ pro slečnu Martinu (24.11.2012)
Deset mýtů o homosexuálním „manželství“ (01.11.2012)
K mladým lidem ve Žďáře promluví rodiče blahoslavené Chiary Luce Badano (12.08.2012)
Vy muži, milujte své ženy (05.04.2012)
Rozvod a život v Církvi - Diecézní setkání pro rozvedené (26.03.2012)
Britští biskupové proti nové definici manželství (16.03.2012)
Pastýřský list o pastoraci rozvedených katolíků, žijících v druhém, civilním svazku (16.03.2012)
Obnova manželských slibů (16.12.2011)
Milost svátosti manželství (09.11.2011)
Láskyplná komunikace (22.09.2011)
Je možné žít v manželství a stát se svatým? (20.04.2011)
Víkend pro ženy (04.03.2011)
Pozvánka na oslavu 1. roku manželství (23.10.2010)
Poděkování a prosba (08.03.2010)
IV. brněnské bioetické dny (12.02.2010)
Příběh k zamyšlení (03.01.2010)
Duchovní obnova manželů „Láska a pravda“ v Prosiměřicích (30.12.2009)
Zveme k obnově manželského slibu (19.12.2009)
Telefonní pomoc v těžkostech - vítaná služba (27.10.2009)
Rodina prosí o finanční pomoc (18.09.2009)
Pouť manželů (20.03.2009)
Naléhavá prosba (27.12.2008)
Pouť ke svaté Zdislavě z Křižanova v Křižanově (02.06.2008)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 30. 07. 2016 | 5688 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: http://zastolom.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace