Průzkum v Británii, jehož součástí bylo 2483 respondentů zjistil, že křesťané v této zemi se stále více bojí vyjádřit svou víru na pracovišti. Komise pro rovnost a lidská práva tvrdí, že jde o rozšířené nepochopení zákona o rovnosti ze strany zaměstnanců i zaměstnavatelů.
Zpráva z průzkumu říká: "
Konkrétní otázky, které problémy předložené, zahrnovaly výhrady svědomí v souvislosti s manželstvím osob stejného pohlaví."
Ale ti, kteří stojí v první frontě v obraně křesťanů tvrdí, že tato zpráva je příliš krátká a přišla příliš pozdě. Poukazují na případ skotských katolických porodních asistentek, kterým bylo přikázáno, aby spolupracovaly na potratech, řekl Paul Tully, generální tajemník Společnosti pro ochranu nenarozených dětí, pro LifeSiteNews.com a pokračoval: "
Tato poslední zpráva se možná týká spíše různých problémů, ale když jsem se na to trochu podíval, nemá pro mě velkou vypovídací hodnotu."
Zpráva, v níž se píše, že "
jde o kvalitativní, nikoliv kvantitativní výstup '" si zaslouží být ignorována,"dodal Tully.
Organizace Christian Legal Centre (CLC) vyzvala "
politiky k naléhavým opatřením" v souvislosti s výsledky výzkumu, podle kterého se křesťané ve Velké Británii bojí o svá pracovní místa za to, že mají tradiční křesťanský postoj vůči sexu a manželství.
Andrea Williamsová, generální ředitelka CLC, řekla, že jejich organizace zastupovala desítky křesťanských odborníků, kteří často pracují právě v pomáhajících a pečovatelských profesích. Přesto, že tito lidé si svědomitě plnili své pracovní povinnosti, přišli o práci kvůli tomu, že odmítli skrývat svou víru nebo se jí vzdát.
"
Tento výzkum jim už nepomůže, přišel příliš pozdě," řekla Williamsová. "
Avšak zdůrazňuje, jak moc může být rozšířeno nepřátelství vůči křesťanům a jakým různým problémům musí čelit ve svém každodenním pracovním životě."
Podle paní Williamsové jde často o "zdravotní sestry, lékaře, soudní úředníky, učitele, vychovatele, poradce, oddávající úředníky, pouliční kazatele, pracovníky s dětmi, sociální pracovníky. Všichni tito musí čelit vážným problémům na pracovišti prostě jen proto, že chtějí žít podle své křesťanské identity."
Zpráva byla sestavena na výzvu Komise, která v srpna 2014 požádala o předložení důkazů. Ve výzvě se píše, že "někteří křesťané, kteří poskytují služby nebo jinak podnikají, tvrdili, že se cítili zmateni kvůli zákonu o rovnosti z roku 2010, (který chrání lidi před diskriminací na pracovišti v přístupu ke zboží a službám) protože se báli, aby svým chováním tento zákon neporušovali."
Generální ředitel Komise Mark Hammond řekl, že "zmatek kolem zákona vedl k určitému odporu a napětí mezi skupinami," stejně jako k "úzkosti zaměstnanců." Řekl také, že "Komise připravuje pokyny k tomuto zákonu."
Ale podle zprávy nešlo jen o nepochopení tohoto zákona. Dotazovaní křesťané mluvili i o zastrašování v práci: "často se opakující témata mezi některými zaměstnanci vyvolávaly nátlak, pod kterým měli pocit, že musí udržovat jejich náboženství v práci v tajnosti a taktéž se cítili diskriminováni v souvislosti s nošením náboženských symbolů nebo vyjadřováním svých názorů."
"Věřící, včetně křesťanů, udávali, že byli za svou víru vysmíváni ze strany kolegů, kteří je považovali za bigotní," pokračuje zpráva.
I když někteří respondenti uvedli, že "neměli na pracovišti negativní zkušenost nebo pokud měli, tak jen nepatrnou," jiní respondenti "tvrdili, že jednotlivá přesvědčení byla na pracovišti nebo ve třídě terčem posměchu nebo nebyla braná v úvahu, nebo kritizovaná jako nepříjemné, kázání ' a obracení na víru, nebo byli terčem bolestivých a hanlivých poznámek zaměřených na konkrétní skupiny."
Problémy, kterým čelí mnoho křesťanů na stále více agresivních sekulárních britských pracovištích způsobil zákon o rovném zacházení, který přijala vláda Tonyho Blaira v roce 2010. Byla to právě Blairova vláda, jejíž interpretace zákona o regulaci sexuální orientace, vedla k odstranění katolických adopčních agentur. Vláda trvala na tom, aby církevní instituce považovaly partnery stejného pohlaví za potenciální adoptivní rodiče, což mělo za následek buď zavření nebo sekularizaci všech církevních adopčních agentur v Anglii a Welsu.
Redakce LifeSiteNews.com se zeptala Paula Tullyho, zda jsou od přijetí zákona v Británii zakázané nábožensky inspirované myšlenky a postoje, včetně výhrady ve svědomí zdravotnických pracovníků v souvislosti s potraty.
Tully odpověděl, že SPUC se podílí na několika takových případech a v současnosti financuje soudní spor katolického učitele, "který byl vyhozen poté, co rozdával pohlednice propagující kampaň proti homosexuálním 'manželstvím' kolegům v jeho škole." V tomto případě, i přesto, že jde o její mandát, nebyla Komise pro rovnost a lidská práva vůbec zainteresovaná.
"Loni v prosinci," podle Tullyho "Nejvyšší soud Spojeného království rozhodl v případě porodních asistentek v Glasgowě, že doložka výhrady svědomí v britském zákoně o potratech nechrání výše postavené porodní asistentky, pokud je jejich manažerky chtějí přinutit, aby dohlížely na potraty prováděné nižšími porodními asistentkami." Výhrada svědomí porodních asistentek vycházela a byla důkazem jejich katolické víry. Skotská komise pro lidská práva se věnovala tomuto případu, ale do něj nezasáhla.
Zdroj: www.lifesitenews.com,2. 4. 2015
Převzato z www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.