Zajímavé...

Misionářka mezi nejchudšími

103 jenikov V časopise Světlo 7/2009 vyšel zajímavý článek o sestře Marii Kateřině Kingbo, zakladatelce „Bratrství Kristových služebnic“ v Nigérii.





„Byla jsi pro mě otevřené evangelium a nyní během Tvé nepřítomnosti rozjímám o Ježíši skrze Tebe,“ napsala jedna mladá spolusestra matce Marii Kateřině, která se právě podrobuje operaci rakoviny v jedné vídeňské nemocnici. Že může být operovaná ve Vídni a nikoliv v Nigérii, jedné z nejchudších zemí v Africe, je zřejmě znamením, že Bůh má s ní své další plány.
Jak jsem ji poznala? Zavolala mi jedna dávná známá a prosila mě, zda bych se nemohla trochu věnovat jedné africké řádové sestře, která je ve vídeňské nemocnici a vůbec neumí německy, jen francouzsky. Této prosbě jsem ráda vyhověla. Již při první návštěvě v nemocnici jsem zjistila, že sestra Marie Kateřina bez mnoha slov, pouze samozřejmými gesty si získala vděčnost svých spolupacientek na pokoji. Ve francouzsky vedeném rozhovoru jsme rychle našly díky společné víře obě vzájemnou náklonnost, i když pocházíme každá ze zcela jiného světa.

Obdivuji tuto ženu, která si nikdy nestěžuje na svůj těžký osud, ale při našich častých setkáních myslí vždy především na druhé a o ně se stará: o své spolusestry, které nyní musí všechnu práci dělat samy, o její přátele zde, kterým je tolik vděčná, i o každého člena mé rodiny. Nyní během léčení bydlí u jedné rodiny ve Vídni a zde mi také vyprávěla o svém životě.

Narodila se v roce 1953 v Senegalu v jedné vesnici 200 km od Dakaru jako dcera celního úředníka. Má deset sourozenců. Rodiče žili v harmonickém manželství, i když otec byl evangelík a matka katolička. V neděli doprovázel otec ženu a děti na mši svatou. Před svou smrtí prosil otec, aby byl pochován jako katolík.

Marie Kateřina má na své dětství mnoho krásných vzpomínek. Po základní školní docházce získala vzdělání sekretářky a pracovala v jedné agentuře, která zajišťuje bezpečnost leteckého provozu. Již tehdy byla velmi zapojena do církevního života, zpívá v chrámovém sboru, angažuje se pro křesťanskou dělnickou mládež a organizuje různé farní aktivity. Setkává se s přáteli, chodí s nimi tančit a do kina, má radost ze své dobré práce. Zatím vůbec nemyslí na to, že by se měla stát řeholnicí.

Ale v 18 letech při zádušní mši za jednoho příbuzného uslyší v kázání biskupa slova: Žeň je hojná, ale dělníků málo, proste Pána žně, aby poslal dělníky na svou žeň. Marie Kateřina se cítí těmito slovy přímo oslovena. Není žádných pochyb, ví to dnes velice přesně: Pane, ty mě voláš k řeholnímu životu. Právě nyní jsem plakala nad smrtí přítele, ale náhle přišel velký pokoj. Byla jsem zcela ponořena do radosti. Nesním, není to klam? ptala jsem se sama sebe. Každopádně jsem byla z Božího volání tak šťastná, že jsem spontánně řekla: – Ano, chci. Ale brzy se dostavil vnitřní boj. Je to tvoje ano. Ale neznamená to také, že musíš všechno opustit? Pokoj doma, blízkost rodičů a sourozenců, dobře placenou práci, přátele a auto. Byla jsem jako každé mladé děvče, milovala jsem život.

S tím, co se jí přihodilo, se nakonec svěřila knězi, který žije s rodinou ve zvláštním přátelství. Musíš to říct svým rodičům, – řekne kněz nakonec. Prosím, doprovoďte mě, – prosí kněze, protože je přesvědčena, že rodiče jí to nedovolí. Ale matka je ihned srozuměna, dokonce ji k tomu kroku povzbuzuje: Otci to řeknu ve vhodný okamžik.

Ovšem ten okamžik se jako příznivý neukázal. Jednoho dne před Vánocemi otec prohlásí, že to nepřichází v úvahu, aby šla do kláštera. I protestantský pastor od takového kroku odrazuje. Ale i přes tento odpor trvá Marie Kateřina na svém plánu. Kněz, který jí radil, říká: Musíš otce pochopit. Přijala jsi Boží volání, zachovej je ve svém srdci. Žij své povolání ve svém všedním životě. A to trvalo čtyři roky. Nakonec otec souhlasí, aby odešla.

V roce 1975 vstupuje do řádu, v roce 1978 skládá sliby. Učiní krok, kterého nikdy nelituje. Nejdříve je sekretářkou jedné matky představené a vyučuje děti před prvním svatým přijímáním. Následují dva roky v Bruselu. Studuje katechezi a pastoraci. Po návratu se stará o ženy ve vesnicích, pořádá kurzy o kultuře stravování, je sekretářkou v kněžském semináři a vnese tam energicky – jak nyní se smíchem vypráví – nový vzruch a účinnější organizaci.

Její živá víra, manažerské nadání a dobrý vztah ke všem sestrám – jako málokterá zná rozdíly v mentalitě sester z venkova a z měst – to vše přispěje k tomu, že ji další kapitula zvolí za představenou. Je jí právě 35 let. Během 12 let svého působení klade velký důraz na vzdělání mladých sester. Některé se stanou dětskými lékařkami, gynekoložkami, jedna získá doktorát kanonického práva. Mladá představená se stará i o infrastrukturu domů a společenství, díky pomoci Charity z Innsbrucku a z Itálie opravuje a staví nové domy.

Současně je 10 let předsedkyní představených ženských řeholních řádů v Senegalu a v celé západní Africe. Značně unavená končí svůj mandát v roce 2000. O těžkostech uvnitř řádu i mimo něj nechce raději mluvit.

Právě tehdy onemocní a musí podstoupit operaci. Jako by to bylo málo, těžce onemocní její matka a ona odjede i se dvěma sestrami, aby ji doprovodila ke smrti. Vděčná za tuto zkušenost vypráví Marie Kateřina: Půl hodiny před smrtí o půlnoci jsem zjistila, že se u matky změnil dech. Spolu se sestrami jsme se začaly modlit růženec. Po třetím desátku matka klidně zesnula. Pomodlily jsme se Magnificat. Otce, který spal vedle, nevolaly vzhledem k jeho zdravotnímu stavu. Zemřel v roce 2006. I jeho doprovodily sestry s láskou svou modlitbou.

V roce 2001 obdrží bývalá představená stipendium a studuje v Paříži kurz katechetiky pro muslimy. Pochází ze země s muslimskou většinou. Jednoho dne slyší, jak jí Pán v srdci říká: Nyní, když jsi všechno pochopila, ukaž moji pravou tvář muslimům.

Na první neděli adventní 2002 zjeví jí Bůh zcela zřetelně její povolání: je den slavnosti apoštolského rozeslání. Stojí vedle oltáře jako ostatní katecheté. Vedle ní je domeček a nedaleko věnec se čtyřmi svícemi. Sleduje ho pozorně. Po svatém přijímání, kdy se katecheté mají představit, aby přijali poslání, opět se v ní ozve vnitřní hlas: Vybuduj mi řeholní dům, který dá zazářit mezi muslimy mé tváři a mé lásce. V tom okamžiku má naprostou jistotu. Když má říct své: Ano, chci!, vyjadřuje nejen svou připravenost působit jako katechetka, ale je si jistá, že je to nové povolání v kontinuitě jejího života.

Myslím, že Pán by chtěl, abych založila novou kongregaci. Pomoz mi při správném rozlišování, řekne svému duchovnímu vůdci. A ten potvrzuje: nejsou to žádné halucinace, žádné fantazie. Pán ji prosí, aby začala něco nového. Ale kdy a kde, to jsou otázky, které s sebou nosí ještě rok. Jednoho večera dostane při modlitbě odpověď: Jdi do Nigérie! A do jejího srdce okamžitě vstoupil veliký pokoj. Marie Kateřina mi s pohnutím říká: Hluboký pokoj je pro mne vždy znamením. Když už tu není žádný nepokoj, nýbrž radost a hluboký mír, mír, který nepřipouští žádnou pochybnost a já bych chtěla ještě více splnit jeho vůli, pak je to vždy od Pána.

A přece i toto znamení vyžaduje ještě rozlišování. Další duchovní vůdce, jeden jezuita, jí krátce nato řekne: Je to jasné. Pán tě prosí o novou misii. Neodmítej ji. A ještě něco. Měla by se konat mimo Senegal. Odpověděla mu s radostí: Můj otče, právě to jsem v modlitbě cítila. A ještě jedno potvrzení: Mons. Ambroise, biskup z Nigérie, ji náhodou potkal v Paříži a při jednom telefonickém rozhovoru řekne, že se těší na novou kongregaci z její diecéze. Již dlouho hledal pomoc z této chudé země.

Její žádosti o propuštění z řádu nestojí v cestě žádné problémy: to je další znamení. A při návratu do Francie při jídle, které se odbývá v mlčení, přehrávali jedno CD. Marie Kateřina vypráví s nadšením: Byla to svědectví Afričanů, především z Nigérie. Moje srdce hořelo. Především to bylo svědectví jednoho imáma, který přestoupil ke křesťanství. Vyprávěl o tom, jak veliká je touha této země po evangeliu, po Božím slovu. Jaká potvrzení jejího povolání pro misijní práci!

Od března 2006 je v Nigérii. Relativní pohodlí a bezpečí dosavadního řádu musela zaměnit za nový nejistý život. 22. října 2006 na Světový den misií uznal Mons. Ambroise slavnostně Bratrstvo služebnic Krista za diecézní organizaci a matka Marie Kateřina je jmenována představenou. Začíná svou práci spolu s jednou mladou ženou ze Senegalu.

V doprovodu tlumočnice, konvertované muslimky, navštěvuje nejdříve jednotlivé vesnice svého budoucího působiště. Učí se poznávat každodenní problémy lidí, kteří zde žijí. Většina žije v chatrčích, které jsou jen ze slámy. Spí na slamnících a vaří na otevřeném ohni. Obrací se především na ženy: Chtěly byste získat více vzdělání a informací? Ženy tleskají. O čem by se chtěly učit? O našich právech a povinnostech, o vzdělávání dětí, o hygieně...

Obě ženy se rozhodnou, že uspořádají informační víkend vždy s deseti ženami z různých vesnic. Ve skutečnosti jich přijde 150 na tři dny. Přes den sedí pod plachtami, které jsou nataženy proti slunci. V noci spí na místě přímo na zemi. Mluví se o manželském životě (mnoho muslimů je ženatých s více ženami), hovoří se o právech a povinnostech ženy, o hygieně, o tradici, o sňatcích dětí (mnoho dívek se vdává již v deseti letech, ve věku Aischy, třetí manželky Mohamedovy). Pro tyto ženy je to první příležitost, kdy je někdo informuje o vzdělávání, mluví k nim a nechává je promluvit a naslouchá jim (!). Je to také poprvé, že se mohou mezi sebou setkat.

Tato akce má velký úspěch. Účastnice mají sdělit své poznatky doma ostatním. Všechny nadchne návrh uspořádat takový víkend pro jejich dcery. Ty jsou doprovázeny svými opatrovnicemi. Je to další úspěch, jak moje přítelkyně vypráví: Byla jsem překvapena, jak dívky hovořily před svými opatrovnicemi otevřeně o svém postavení, byly provdány proti své vůli za muže, kteří je nemilují. Ale mluví také o tom, že by rády chodily do školy.

Brzy nato jsou na řadě 15–16letí chlapci, někteří jsou již polygamně ženatí. I oni chtějí svůj informační víkend, chtějí mluvit o AIDS, o manželství. Mluví ostatně o tom, že některé dívky se vyslovily proti vnucenému manželství. A víkend má opět veliký úspěch. Sestrám je nyní jasné: Musí mluvit také s zodpovědnými osobami, s náčelníky vesnic, kteří organizují sňatky, a promluví s imámy. Nebyl to snadný plán v muslimské zemi. Marie Kateřina se smíchem líčí: Velice jsme váhaly pozvat tyto muže, i starosty vesnic, kde jsme pracovaly. Informovaly jsme také starostu kantonu. A co se stalo? Přišlo 12 vůdců, 12 imámů a zástupce starosty. Ze zvědavosti? Matka Kateřina je informuje o akcích uspořádaných pro ženy, dívky a mladé muže. Následuje neuvěřitelné tvrzení: My vlastně nevíme, proč jsme opustili své vesnice, své ženy a své rodiny a strávili jsme tu celé noci na zemi. Jste cizí ženy a nemáte naši víru. Ale my vám důvěřujeme. A žertovně jeden z nich dodal: Když nám řeknete, že máme vlézt do této díry, tak to uděláme. Kateřina pokračuje: Byly jsme slovy toho imáma přímo omráčeny. Co máme dál dělat, – ptaly jsme se. Odpověděli nám: – Nedostali jsme od vás žádné peníze, ale vědění. Prosíme vás, pokračujte. Vychovejte nám porodní asistentky, a měli bychom rádi školy. Řekly jsme jim, že školy nejsou naše věc. S tím se musí obrátit na vládu. Ale to ti muži nechtěli. Důvěřovali nám. A tak vznikl plán zařídit školu s internátem pro děti, které bydlí daleko, především pro dívky, aby ušly předčasnému sňatku. A pak že to není znamení Božího povolání!

Mezitím uspořádaly sestry vzdělávací víkend pro porodní asistentky. Na jejich pozvání přišlo jich více než po třech z vesnice. Problémy jsou veliké. Mnoho žen a dětí umírá při porodu. Ženy nemají ani rukavice, někdy používají plastikové sáčky. A jak je to s vodou? Není žádný vodovod a voda se musí kupovat kilometry daleko. Voda ve studních není pitná. Pomoc pro těhotné a pro podvyživené děti a jejich matky je další aktivita sester. Za pomoci jednoho mezinárodního programu (PAM) zajistily sestry v prvních měsících od června pomoc pro 1000 dětí. O co se jedná? Z krupice, oleje a cukru připravují sestry kaši. Každé dítě zváží a změří. Matku poučí o zásadách hygieny a dostane 3,5 kg potravin pro dítě, což má vystačit na 14 dní. Ale protože v chatrčích panuje hlad, přiživuje se často celá rodina. Když dítě dosáhne dostatečné váhy, začne zase dieta, aby zchudlo a nový příděl pomohl celé rodině. Vidíš, jak velká bída zde panuje, vysvětluje ustaraná představená. Ale 300 dětí již přibralo, také těhotné ženy dostávají potravu na 14 dní.

Když jsme matky s dětmi poprvé pozvaly, byly matky tak netrpělivé, že nám chtěly hodit děti dovnitř oknem. Při druhém vydávání povalily jednu zeď. Je tu ještě další iniciativa. Další sestry – nyní je jich už 7; tři přibyly z Burkina Faso a dvě z Togo – dávají ženám v chudinských čtvrtích kredity. Každá žena dostane 20 €, aby si mohla otevřít malý obchod, a za půl roku musí obnos vrátit. Může však dostat další. Jedna z žen jí vyprávěla: Jako vdova svěřila své syny učiteli Koránu. Museli se nejen učit Korán zpaměti, ale také chodit denně po žebrotě a výtěžek odevzdat. Když nic nedostali, byli biti. Z části mikrokreditu si zřídila krámek. Děti si odvedla, dala jim část peněz a oni si také zřídily krámek. Ale matka Marie Kateřina se dostala i k malomocným na okraji města. Malomocní, i ti, kteří jsou již uzdraveni, žijí jen z žebroty. Nikdo nechce od nich koupit to, co vyrobí. Matka si lámala hlavu, co s nimi. Pořídila jim kozy, jejichž mlékem se živí a prodávají jejich kůzlata. Díky darům z Rakouska pomohla tak již 80 rodinám. Jedna koza stojí 30 €.

Matka Marie Kateřina nezanedbává ani katechezi. Vyučuje třikrát týdně na různých místech. Nejdříve přicházely ženy a muži animisté. Pak přišly i děti, je jich asi 40 mezi 5–11 lety. To přilákalo i dospělé. 30 mužů a žen navštěvuje její kurz víry. Většina dětí, které přicházely, bylo velice špinavých. Slíbily jsme jim, že jim ušijeme šaty, ale musí chodit umyté. A tak se začaly mýt. Zeptala jsem se, z čeho žijí samotné sestry. Ze 130 € měsíčně, které dostávají z církevních míst na všechny své potřeby. Zde chybí prakticky všechno a bez darů ze zahraničí by vůbec nevyšly. Ale matka představená si s tím neláme hlavu. Misijní práce jí v neotřesitelné víře přirostla k srdci. Nikdy jsem nepochybovala o misijní práci. Cítím sílu Ducha Svatého a věrnost Pánovu, když se mu svěříme. Cítím jeho ruku a nikdy jsem nepochybovala o jeho lásce. Našla jsem již šest lidí, kteří mi pomohli a odvážně slíbili, že rozumí mojí situaci. Při každém setkání s ní cítím, že je to člověk, na kterého je spolehnutí i při její těžké zdravotní krizi. A jsem si jista, že Bůh ji poslal do Rakouska, aby nás zde posílila. Protože vidím, že mnohým z těch, které zde potkala, každému zvlášť ukázala na sobě Boží tvář a jeho lásku.

Z Vision 2000 – 1/2009
přeložil -lš-
Světlo 7/2009


Archiv časopisu Světlo najdete ZDE.



Sdílet

Znáš adoptivní farnost Jeníkov? (viz články o farnosti Jeníkov)

Netuším, o co jde (Počet hlasů: 2178)
(17.07 %)

Něco jsem zaslechl (Počet hlasů: 1718)
(13.47 %)

Je to bláznovství (Počet hlasů: 1689)
(13.24 %)

Zpovzdálí to sleduji (Počet hlasů: 1703)
(13.35 %)

Dost se o to zajímám (Počet hlasů: 2245)
(17.60 %)

Aktivně spolupracuji (Počet hlasů: 1717)
(13.46 %)

Patřím dokonce do Klubu přátel Jeníkova (Počet hlasů: 1509)
(11.83 %)



Celkem hlasovalo: 12759
| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 03. 12. 2023 | 202 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Světlo 7/2009
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace