Zajímavé...

Mgr. Dr. Manfred Linsbauer - nekrolog

Mgr. Dr. Manfred Linsbauer Mgr. Dr. Manfred Linsbauer zemřel 26. 10. 2013. Na jeho snahu o sblížení Čechů a Rakušanů vzpomíná Pavel Kryštof Novák.

Nejen Vranov bude vděčně vzpomínat
Manfred Linsbauer, iniciátor festivalu Musica sacra, odešel


Jihlava, Jaroměřice nad Rokytnou, Moravské Budějovice, Znojmo, Slavonice, Třebíč, Vranov nad Dyjí – celé české pohraničí – znalo a nadšeně tleskalo na koncertech pěveckých sborů rakouskému dirigentovi Manfredu Linsbauerovi. Vídeňský rodák (1945) se hned po stržení železné opony objevil v Třebíči a navázal zde kontakty s pěveckým sborem učitelů. Ten o svatodušních svátcích v roce 1990 pozval Linsbauerův Vídeňský vokální sbor na koncerty do Třebíče a Jaroměřic. Následovala další setkání, zkoušky a přípravy a o Vánocích v roce 1991 se jaroměřický chrám svaté Markéty, zaplněný do posledního místa, stal svědkem nevídané premiéry – pod Linsbauerovou taktovkou zazněla s jeho sborem Rybova Vánoční mše zpívaná česky. S jakým nadšením ji tehdy charismatický sbormistr provedl! S podobným entuziasmem připravoval spolu se svým kolegou Ladislavem Šabackým a jeho sborem společné koncerty a vždy o Vánocích si s obrovskou chutí společně s publikem zazpíval píseň Narodil se Kristus Pán.
V roce 1998 se dostalo Manfredu Linsbauerovi té cti, že byl starostou Jaroměřic Jaroslavem Kubou jmenován čestným občanem města. V roce 2010 obdržel cenu ministra zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Mimo to byl nositelem několika rakouských vyznamenání. Manfred Linsbauer nebyl totiž jen vynikajícím sbormistrem, ale zasloužil se nemalou měrou i o rozvoj přátelských vztahů mezi Čechy a Rakušany. Vzájemná setkávání lidí z obou stran hranice a z toho plynoucí krásné partnerské vztahy na festivalu Musica sacra přes hranice, jehož základy v roce 1997 položil, jsou toho důkazem. Festival se konal každoročně v moravských, českých a rakouských příhraničních městech, ale i na venkově.
„Pohraniční oblasti jsou neurologickými body. Zde se toho může hodně přihodit, začít, odtud často přicházejí důležité impulsy. Jestliže se vyrovnáme s minulostí, zvládneme budoucnost. Mladí budou pak za to starším vděčni.“ Tato Linsbauerova slova kéž jsou nám odkazem člověka, který měl rád nejen zpěv a dobrou hudbu, ale byl také opravdovým přítelem naší vlasti a cítil se, jak říkal, v Jaroměřicích jako doma.

Poslední rozloučení s Mgr. Dr. Manfredem Linsbauerem, který podlehl těžké nemoci 26. října, se uskuteční v sobotu 9. listopadu na hřbitově v Badenu ve 14.30, v 18.30 bude v jeho oblíbeném kostele ve Vídni – Svatém Městě sloužena zádušní mše svatá.

Pavel Kryštof Novák


Mgr. Dr. Manfred LinsbauerMgr. Dr. Manfred Linsbauer

Sdílet

| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 04. 11. 2013 | 6292 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace