Křesťanka Meriam Ibrahim, která byla v muslimském Súdánu vězněna a nucena rodit ve vězení a včera byla propuštěna poté, co soud zrušil rozsudek za odpadnutí od víry, byla znovu zatčena.
CNN uvedla další podrobnosti o tom, co se stalo Meriam Ibrahim, když se s manželem a novorozenou dcerou Mayou pokusila opustit zemi:
Súdánská žena, jejíž rozsudek smrti za odmítnutí vzdát se křesťanské víry byl zrušen, byla znovu zatčena, sdělil v úterý tým jejích právníků stanici CNN.
Sedmadvacetiletá Meriam Ibrahim a její manžel Daniel Wani byli zatčeni v úterý na letišti v hlavním městě Súdánu, když se pokusili opustit tuto africkou zemi, uvedl tým právníků
Podrobnosti o tom, proč úřady manžele zatkly, nebyly ihned k dispozici. Ibrahim byla v květnu odsouzena súdánským soudem na základě obvinění z odpadlictví nebo zřeknutí se víry a z cizoložství – tato obvinění vyvolala mezinárodní protesty. Ibrahim byla v osmém měsíci těhotenství, když byla odsouzena ke 100 ranám bičem a poté k oběšení.
Ale podle jejího právníka odvolací soud v Súdánu tento měsíc rozhodl, že rozsudek soudu nižší instance byl nesprávný, a Meriam byla propuštěna.
Agentura Reuters tuto zprávu potvrdila a uvedla:
„Súdánské úřady v úterý znovu zatkly tuto Súdánku několik hodin poté, co byla propuštěna z cely smrti, a zadržely jejího manžela a dvě děti, protože se rodina pokusila nastoupit do letadla v Chartúmu, sdělil bezpečnostní zdroj. Úřady se k důvodům úterního opětovného zatčení nevyjádřily.“
Daily Mail uvádí, že 40 příslušníků bezpečnostních sil vzalo čtyřčlennou rodinu do vazby:
Asi 40 příslušníků bezpečnostních sil zadrželo oba manžele i s jejich dvěma dětmi, jednoměsíční Mayou a jednadvacetiměsíčním Martinem.
Právní zástupce Meriam, Shareif Ali Shareif, řekl v rozhovoru pro MailOnline: „Meriam Ibrahim a Daniel Wani byli před dvěma hodinami na letišti zatčeni (asi ve 12:30 greenwichského času).
„Nyní je zadržují Národní bezpečnostní síly. Rodina se pokusila opustit Súdán a odjet na bezpečné místo. Děti byly s nimi, teď jsou s Meriam. Byly také zatčeny.
Nemáme žádné informace o tom, jakému obvinění čelí. Ale Národní bezpečnostní síly je nemohou vzít k soudu. Nejedná se o trestní věc, ale o záležitost národní bezpečnosti.“
Právní zástupce Meriam hovořil s listem The Guardian:
„Je to velké zklamání,“ řekl Elshareef listu Guardian. „Byli velmi rozzlobení. Nás (právníky rodiny) odvedli ven a rodinu odvezli do detenčního centra NISS. Nebylo jim umožněno mluvit s právníky.“
Řekl, že odvolací soud zrušil rozsudek v případu Meriam Ibrahim a nezakázal jí cestovat. Dodal, že možná při rozhodnutí zabránit jí v odjezdu hrály určitou roli rozdílné politické názory členů vlády na její případ.
"Jsem velmi znepokojen. Když lidé nerespektují soud, mohou udělat cokoli,“ řekl Elshareef.
Včerejší zprávy uváděly, že súdánský soud případ přehodnotil a osvobodil Meriam Ibrahim, která byla nucena rodit v spoutaná v řetězech v súdánském vězení, když čekala na brutální bičování a vykonání rozsudku smrti.
„Odvolací soud nařídil propuštění Meriam Yahya (Ibrahim) a zrušení rozsudku soudu nižší instance,“ uvedla v pondělí súdánská tisková agentura SUNA. Londýnský list Daily Mail později v pondělí otiskl její fotografii, na které byla propuštěná Meriam se svou rodinou.
Ibrahim vstoupila do katolické církve krátce předtím, než se v prosinci 2011 provdala za Daniela Bicensia Waniho, který je občanem Spojených států.
Ibrahim měla být podle rozsudku popravena za svou křesťanskou víru po dvou letech, až přestane kojit svou novorozenou dceru Mayu, ale během několika dní mohla být zbičována, pokud by její odvolání proti trestu smrti bylo zamítnuto. Agentura LifeNews nedávno popsala strašlivý průběh bičování, které by musela snášet a při němž by byla doslova strhána kůže z jejího těla.
Převzato z
claritatis.cz, 24. června 2014
článek naleznete
zde.