Zajímavé...

Litanie - SVATÁ BOŽÍ RODIČKO

Ostatní tituly, které Panně Marii přiznačujeme, jako Matko Spasitelova, Matko Stvořitelova, to lze shrnout pod jediný titul Svatá Boží Rodičko.

Jeden jediný den v životě ženy učiní z ní matku. Je to den porodu. Každá žena daruje život ze svého vlastního života svému dítěti. Tím jsou si všechny ženy na světě rovné. Byla Panna Maria v něčem jiná? Jestliže věříme a předpokládáme, že počala svého syna Ježíše ve věku 14 nebo 15 roků jako velmi mladičká dívenka, tak dnešní psycholog by o současné 15 leté dívce řekl, že je psycho-sociálně nezralá pro své mateřství. U Panny Marie to bylo jinak. Žila v jiné době, v jiném prostředí, v jiné kultuře než současné patnáctileté dívky, ale měla na rozdíl od dnešních dívek, a v tom se liší, jiný životní smysl, jinou výchovu a jiný postoj k hodnotám. Pro ni Boží výzva byla posláním. Stejně tak porodit Božího Syna bylo posláním. A byla natolik zralá, že tuto odpovědnost, i přes všechny těžkosti s tím spojené, dokázala přijmout.

Její fiat nebylo odpovědí lehkovážné, nezralé a pro život nepřipravené dívenky. Takovou by si Boží moudrost nevybrala za matku svého Slova. Její fiat bylo důkazem, že v hodnotách, které vycházejí z Boha a jsou životně smysluplné, byla takříkajíc doma. Chápala je. I když jim nerozuměla, věděla, že jsou-li od Boha, mají smysl. To bylo to druhé, čím se lišila od současných našich děvčat.Mnohé z nich nevidí smysl v tom Božím, nadpřirozeném. A třetí, čím se liší tehdejší patnáctiletá Maria od mnohých současných 15 letých dívek, je i v tom, že ona, Maria, byla ochotna „zkomplikovat“ si život. Současná mladá dívka dělá všechno proto, aby její život byl co nejjednodušší, aby měl co nejméně překážek. Aby životem prošla bez obtíží, proto je ochotna současná mladá žena lehkovážně odhodit své počaté dítě. Vadilo by jí. Je ochotna trvale se zříct svého mateřství, komplikovalo by jí to život. Je ochotna udělat všechno pro to, aby i když děti má, byly jí co nejméně na obtíž.

Panna Maria byla natolik moudrá, že věděla, že si porodem Syna Božího zkomplikuje svou pozemskou pouť. Přesto to udělala.


Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 01. 05. 2015 | 3949 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Fermentum 1999
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace