Zajímavé...

Litanie - MATKO OBDIVUHODNÁ

Jednou z lidských vlastností na rozdíl od zvířat je, že člověk dokáže žasnout, divit se. A člověk žasne a diví se rád. Zvláště je-li žasnout a divit se nad něčím, co je obdivuhodné. Dnešní invokace Matko obdivuhodná by měla v tomto pojetí být také místem, chvílí, kde bychom žasli. Kde se setkáme s něčím, co je doslova hodné obdivu.

Může současný člověk žasnout nad postoji, jednáním a myšlením Panny Marie? Za prvé nemůže, protože o této ženě nic neví. za druhé, kdyby se o ní dozvěděl to nepodstatnější, čím tato mladá žena byla, tak by se asi spíše divil v tom záporném smyslu, jaká to byla žena „zvláštní, staromódní a život nechápající“. Ale v žádném případě by současný moderní člověk nežasnul. Moderní člověk žasne nad ženami, které dosáhly nějakých úspěchů ať už jakoukoliv cestou. Moderní člověk obdivuje a jeho uznání je hodna taková žena, ze které může mít nějaký zisk, nebo která mu může posloužit jako vzor úspěšné, nezávislé ženy, která to někam dotáhla.

Krátce řečeno, na současných ženách není obdivuhodné ani jejich mateřství, kdy porodí třetí, čtvrté nebo dokonce páté dítě, ba právě takové se okolí diví a žasné, že si to třetí ještě vůbec nechala. Naopak jsme svědky televizních pořadů, kde mladé ženy vystupují s tím, že mateřství odkládají, neboť chtějí dosáhnout nějakého úspěchu. Obdivuhodné pro současného člověka je to, co je vidět. Ona krása, úspěch, mediální známost a všechno třpytivé, co lahodí smyslům. To je obdivuhodné dnes.Panna Maria v tomto porovnání je vlastně obdivuhodná paradoxně. Nikdy se netlačila do popředí, po slávě netoužila, neměla v úmyslu vyniknout, jejím cílem nebylo udivovat, manipulovat nebo ovládat. Jak říká Exupéry, důležité je to, co je očím neviditelné. A to asi byla zásady Panny Marie. Nosit v srdci velké Boží věci, nic nedávat na odiv než to, co je Boží a to je v prvé řadě její Syn. Obdivuhodné na Panně Marii byly nejenom její postoj, ale také její pokora, která právě v současné době je překážkou na cestě k úspěchu. Úžasné na Panně Marii bylo všechno to, co nelze změřit, zvážit a ukázat světu prostřednictvím televizních obrazovek a časopisů. Jedná se skutečně o Matku obdivuhodnou právě v těch hodnotách, které jsou lidskými prostředky těžko měřitelné, někdy až neuvěřitelné. Pro nás je její životní postoj výzvou ke konfrontaci.
Do jaké míry já, člověk 21 století jsem této ženě podobný? Ať už jsem muž nebo žena, v čem se ji snažím napodobit jako křesťan, jako člověk?


Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 02. 05. 2015 | 3985 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Fermentum 1999
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace