Zajímavé...

Litanie - MATKO DOBRÉ RADY

Čím je svět tzv. modernější, tím je současně složitější. Někdy je život pro člověka tak složitý, že už si s ním neví sám rady, a proto potřebuje poradit od někoho, kdo je považován za odborníka. Proto lidé vymysleli nejrůznější poradny.


Poradnu předmanželskou, manželskou, existují už i poradny porozvodové, máme podnikatelské poradny, ekonomické poradny atd. To nejsložitější, s čím si člověk neví rady, je sám jeho život.
Nelze nic namítat proti tomu, když se jde člověk poradit k odborníkovi, třeba k lékaři, takový postup je správný. Ale je zarážející, že se zvlášť mladí lidé dnes neobracejí ke svému otci nebo matce, neobracejí se o radu ke svému učiteli a už vůbec ne ke knězi. Ale hledají radu tam, kde předpokládají spojitost slávy s moudrostí. Obracejí se na slavné zpěváky a herce. Je-li někdo slavný, nemusí být ještě moudrý.

Mladí lidé se neobracejí o radu právě k učitelům a rodičům proto, že tyto instituce, učitelská, rodičovská, ale i církevní, vůbec instituce jako takové ztratily kredit, ztratily věrohodnost. Pro mladého člověka jsou skoro zbytečné, zatěžující a vzbuzují odpor.
Buď se radí sami mezi sebou, nebo se ptají tam, kde dostanou tu nejlacinější a nepovrchnější odpověď. Pokud by poradil někdo mladým lidem hodnotně a odpovědně, tak by to bylo spojeno s náročností a to současný člověk nemá rád. „Poraďte nám tak, aby to bylo efektivní, jednoduché, pohodlné, prostě aby to nestálo mnoho sil, ale především abychom nemuseli pracovat na sobě a abychom se nemuseli zapírat a ovládat.“

Panna Maria je matkou dobré rady. Řekl bych, že je to taková trvale hodnotná, trvale platná a dokonce trvale moderní poradna. Jistě, nemůžeme vytočit číslo telefonu a objednat se k této ženě jako klienti, což děláme do jiných poraden. Ale můžeme se u Panny Marie radit právě v konfrontaci s jejím životem. Její životní styl její hodnoty, pokoru a tichost, schopnost rozmýšlet, hodnotit, její schopnost klást podstatné a důležité na první místo, toto všechno si postavit před vlastní oči a s tím srovnat své názory, své postoje, své hodnocení událostí, vlastní přístup k životu.Nemůžeme říci, že to, co platilo v životě Panny Marie před dvěma tisíci roky, dneska už neplatí. Budeme-li tímto způsobem srovnávat stavebnictví, lékařství, techniku a vědu, tak rozdíly najdeme. Ale o tom není život. Život je o hodnotách, jako je láska, odpuštění, věrnost, moudrost a tyto hodnoty jsou srovnatelné v každé době. Panny Maria je matkou těchto dobrých rad. Zkusme někdy místo vytáčení čísel do nejrůznějších poraden psychologických a psychiatrických a objednávání se v ambulancích těchto odborníků kleknout na kolena, zavřít oči, otevřít srdce a konfrontovat se se životem Panny Marie.

Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 03. 05. 2015 | 3859 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Fermentum 1999
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace