Zajímavé...

Litanie - MATKO BOŽSKÉ MILOSTI

Kdybychom se zeptali náhodně kolemjdoucích, co je milost, byli by možná schopni nám odpovědět, kdo ji uděluje. Ale její přesnou definici by nám stěží někdo dal. Velmi jednoduše a laicky řečeno dostává milost ten, kdo si ji nezaslouží.

Neboli je to dar pro člověka, který neudělal nic proto, aby tento dar dostal. Pokud člověk něco vykoná a něco za to dostane, je to odměna. V případě milosti, kterou udělují císařové, králové nebo prezidenti svým poddaným, jde o milost pro odsouzené, kteří se něčím špatným provinili.

V případě Božské milosti, jak o ní hovoříme v Loretánských litaniích, jde nejenom o dar, který dává Bůh člověku, který se něčím provinil, dává mu své odpuštění, dává mu svou lásku, dává mu své požehnání, i když si ho člověk ničím nezasluhuje. Bůh dává milost i těm, kteří nevykonali ani nic dobrého. V tom je ona velkorysost Boží. V tom je ono „Boží kavalírství“ vůči člověku. Pramenem je samotný Bůh.
Bůh je pramenem božských milostí. Studna, která nemá pramen, má suché dno a není schopna napojit kolemjdoucího. Jenom studna, která má bohatý pramen, je studnou doslova životodárnou. Panna Maria je pak tou studnou, ve které pramen vyvěrá. Tuto roli v životě křesťanů zastupuje ona Matka božské milosti.

Abychom uspokojili žízeň svého těla, chodíme k pramenům, u kterých se můžeme napít a nasytit. Abychom uspokojili své duševní potřeby, chodíme k jiným pramenům, kterými jsou knihovny, kulturní stánky. A abychom nasytili hlad po duchovních darech, po božských milostech, je potřeba jít ke studnici, kterou je Panna Maria.Mohla by zde být námitka: Potřebujeme k tomu, aby se nám dostalo milosti od Boha, nějakou prostřednici? Mohli bychom se zeptat stejně: Potřebujeme k tomu, abychom dostali duševní hodnoty od moudrých tohoto světa rovněž jiné prostředníky?
Panna Maria je jedním z prostředníků, i když pramenem je samotný Bůh. Je možné jít k pramenu milosti, k samotnému Ježíši Kristu, k jeho Otci, k Duchu Svatému, k celému samotnému Bohu Trojjedinému, ale Panna Maria nám onu cestu zprostředkovává. Zde bych řekl spolu s biskupem Josefem Hlouchem: Skrze Marii k Ježíši! Skrze tuto studnici k Ježíši! Protože Maria jako studna je zárukou nezkalenosti toho, co vychází z čistého srdce Ježíšova.

Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 05. 05. 2015 | 3815 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace