Zajímavé...

Litanie - KRÁLOVNO VŠECH SVATÝCH

Jmenujeme-li Pannu Marii královnou všech svatých, bylo by dobré vědět, kdo je to světec. Kdybychom udělali anketu na způsob televizního pořadu „Nikdo není dokonalý“ a ptali se, kdo je to světec, dostali bychom nejrůznější odpovědi nebo možná jenom pokrčení rameny.

Světec není podivín. Světec není blázen. Světec není bázlivým ustrašený človíček, který má strach ze života. Světec je, řekl bych normální člověk, který bere své lidské i křesťanské věci vážně, odpovědně a radostně.
Světec je odpovědí z nebe na naši otázku ze země. Světce nám církev staví před oči jako vzory. Kdyby nám stavěla pouze anděly, kteří jsou svatí, tak bychom říkali, že je to nádherný ideál, ale ideál nadzemský, který nevychází z pozemské skutečnosti. Proto nám církev staví jako vzory právě lidi z masa, krve a kostí.

Narodili se tak, jako my všichni. Pak žili v nejrůznějších stoletích, v nejrůznějších stavech, v rozmanitých situacích, ale všichni měli jedno společné. Zůstali věrni Bohu, slovu a své cestě.

Panna Maria je královnou takto žijících lidí. Ona řekla Bohu ano, řekla ano všemu, co pro ni Bůh připravil i v dalších letech jejího pozemského života. Zůstala věrna svému povolání, zůstala věrna tomu, který dává smysl života každému člověku.
Svatost však kromě věrnosti spočívá ještě v odvaze. V odvaze se na cestu ke svatosti vydat. A kromě věrnosti a odvahy je znakem svatosti radost. Svatý Filip Neri, kterého bychom mohli označit za patrona radostných křesťanů, se prý vyjádřil: „smutný svatý, svatý smutný.“ Vždyť přece žít normální, přirozený život je radostiplné. Může do našeho života vstoupit cokoliv, co nás bude bolet, mohou to být nemoci, ztráty, bolesti, ale přesto všechno víme, že Kristus vstal z mrtvých, kdyby se toto nestalo, byla by úplně zbytečná naše víra a byly by zbytečné i všechny trampoty života.Zůstaňme radostní, věrní a stateční, abychom se mohli přiblížit těm, kterým říkáme světci. Panna Maria je královnou světců a světic a je také přímluvkyní u Boha. Zkusme právě dnes při májové pobožnosti poprosit Pannu Marii o ony tři dary, ony atributy, znaky světců – věrnost, statečnost a radost.

Už jsme prosili Matku Boží o zprostředkování těchto darů? Vždyť právě v době velikonoční se modlíme po Loretánských litaniích následující modlitbu:
„Bože, vzkříšením svého Syna, našeho Pána Ježíše Krista jsi celý svět naplnil radostí. Dej nám na přímluvu jeho rodičky Panny Marie, ať dosáhneme radostí života věčného skrze Krista našeho Pána. Amen.


Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 25. 05. 2015 | 3747 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace