Zajímavé...

Litanie - KRÁLOVNO POSVÁTNÉHO RŮŽENCE

Řekneme-li slovo růženec, můžeme si představit formu a obsah. Forma, to je onen řetízek plný kuliček s křížkem na konci, obsah je smysl růžence. Co růženec obsahuje. Jako roli hraje v modlitbě a v duchovním životě křesťanů. A Panna Maria je královnou tohoto nádherného obsahu. Pojednání o růženci by si samozřejmě zasluhovalo řadu a řadu úvah, meditací a rozborů. Dnes se však jen krátce zamysleme nad modlitbou růžence.Růženec je modlitba těžká. Někdo by řekl lehká, protože se stále znova opakují ty samé modlitby k Panně Marii a k Bohu. Ale vžít a vcítit se do obsahu každého tajemství to bývá těžké.
Jistě, při modlitbě růžence naše slova opakují stále stejné prosby, zvolání a myšlenky, ale na tom, co sděluji naše ústa, musí být postaveno rozjímání o jednotlivých tajemstvích. Modlitba růžence je tajemná modlitba, protože je modlitbou, která se vztahuje k řadě tajemství ze života Panny Marie. Vychází-li z jejího života, je ona královnou nejenom těchto tajemství, ale také této modlitby. Modlitba růžence nás neučí jenom to co říkáme, to umíme všichni velmi dobře, kdo se modlíme růženec.

Modlitba růžence nás učí rozjímat, meditovat a dokonce, kdo se dobře modlí růženec, do těchto tajemství vstupuje. Modlitba růžence není jenom obyčejným opakováním, stereotypním, „kolovrátkovým“ opakováním něčeho, ale je cestou k Někomu a do něčeho. Po schodech jednotlivých zdrávasů vstupujeme k Bohu.

Na růženci jsou jednotlivé modlitby Zdrávas Maria stupínky po schodišti k pochopení tajemství, o kterých rozjímáme. Modlitba růžence je modlitbou, která je Panně Marii zvláště milá. Nejenom proto, že je v ní ona oslavována, ale především proto, že křesťana vede k Bohu.Není pravdou, jak se někdy vytýká modlitbě růžence, že se soustředí na osobu Panny Marie, to je krátkozraká námitka. Člověk, který dobře chápe modlitbu růžence vidí Pannu Marii jako prostřednici k oněm tajemstvím, která do jejího života vložil Bůh.
Je potřeba skrze Pannu Marii při modlitbě růžence vstupovat do tajemství, která vychází z Boha. Modleme se růženec v tomto smyslu a tímto stylem. Vezměme do rukou pomůcku, kterou si můžeme koupit. Říkejme ústy slova, která se můžeme naučit. Obraťme pozornost k Panně Marii, kterou můžeme prosit a hledejme při modlitbě růžence Boha, kterého můžeme poznávat.

Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 26. 05. 2015 | 3968 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace