Zajímavé...

Harry Potter - zrádná učebnice magie

Škola čar a kouzel v Bradavicích, autor:Omar9od, (CC BY-SA 3.0) Poplašné zprávy o propojení Harryho Pottera s magií, ba až satanismem, jsem dlouho považovala za přehnané. Ale když do knižní a filmové potterománie dorostly naše děti, chtěla jsem ty argumenty "pro jistotu" znát. Přednáškám o špatných stránkách HP se dlouhodobě věnuje kněz Pavol Hucík.  

Dlouhý večerní rozhovor s ním na faře v Hrboltové (městská část Ružomberka) nebyl bez mrazení v zádech ...

Pavol Hucík ve svém teenagerském věku praktikoval tzv. bílou magii, čili nepoužíval ji tak, aby škodil druhým. Jak však zdůrazňuje, každá magie je špatná, protože člověk se v ní usiluje o něco, co mu Bůh běžně neumožňuje. V rámci svých možností mu to však rád umožní Satan, aby na člověka získal vliv. A proto se každý magický úkon koná s více či méně přímou pomocí ďábla.

První lež Harryho Pottera

Právě v tom je první velké lež Harryho Pottera - přesvědčuje, že bílá magie je dobrá, může člověku pomoci. Pavol Hucík se věnuje obětem magie a pomáhá jim osvobodit se zpod vlivu ďábla. Na Slovensku absolvoval více než 100 přednášek na toto téma a také díky tomu osobně zná mnohé, které HP inspiroval vyzkoušet magii naostro.

"Není lepšího způsobu, jak naučit široké masy, a zejména děti, že magie je dobrá," tvrdí. Někteří to zkusili hned, jiným to zůstalo v podvědomí a na magii se obrátili, když se ocitli v potížích. Například, když člověku onemocní dítě, ve svém zoufalství hledá jakoukoliv pomoc.

Pavol Hucík dokonce zná dívku, která byla aktivní křesťankou a dnes je Satanistka, přičemž první krok k magii udělala právě po přečtení Harryho Pottera. Tvrdí, že HP je učebnicí magie. "Dítě se tam dozví prakticky všechno. Je to reálná magie, prezentuje se tam přibližně 15 okultních praktik a desítky principů, které reálně fungují ve světě magie: alespoň 60 skutečných zaklínání, skutečná jména démonů a čarodějů, opravdové satanistické pozdravy používané na sabatech atd.," říká s tím, že sám - jako znalec bílé i černé magie - by to lépe nenapsal.

Jk-rowling, foto: Sjhill, CC BY-SA 3.0, cs.wikipedia.org


To je i jeho odpověď na otázku, jestli si Rowlingová jen nenastudovala potřebné informace o magii, aby napsala zajímavou knížku, jak to běžně dělají autoři, když chtějí psát např. o středověku nebo o válce a musí si nastudovat, co se tehdy oblékalo, jedlo, jak se žilo, jaké existovaly zbraně, taktiky, pravidla v armádě ... "To by laik nikdy nenapsal," tvrdí hrboltovský farář. "Středoškolské učebnice píší vysokoškolští profesoři." Takže Rowlingová musela všechno znát až příliš dobře.

Druhá lež Harryho Pottera

A musela mít špatný záměr. Důkazem toho je druhá velké lež Harryho Pottera - stírání hranice mezi dobrem a zlem. V běžné pohádce je dobro a zlo jasně pojmenované. "Tato kniha má s pohádkou společnou jen formu," konstatuje P. Hucík. Samotný Harry Potter má podle něj několik špatných vlastností (je povýšenecký, ironický, násilnický, pomstychtivý, tvrdohlavý, lakomý, lže ...), které vůbec nejsou odsouzeny.

Nejvíce se však hranice mezi dobrem a zlem stírá právě tím, že Harry je sedmým horcruxem (viteálem)* Voldemorta. Voldemort je v knize paralelou Satana, ztělesněním zla. Svou duši vtělil do sedmi "viteálů (horcruxů)", což je zkratka ze spojení "horribilis crux" (hrůzostrašný kříž). Viteály jsou protikladem sedmi svátostí, ve kterých je přítomen Ježíš. "Mít v sobě duši jiného je definice posedlosti," vysvětluje P. Hucík. "Takže Harry Potter je posedlý. Voldemortem." To znamená, že hlavní dobrá postava knihy je zároveň součástí hlavního záporáka ...

Podobně jako paralela viteály - svátosti jsou do HP propašovány i další symboly, ve kterých se ďábel - "Boží opice" - opičí po křesťanství. Např. Voldemortovo jméno se jakože nemůže vyslovovat a nazývají ho "ten-koho-není-třeba-jmenovat" nebo "vždyť-víte-kdo" - což je podobné jako jméno Jahveho ve Starém zákoně. Had, se kterým si Harry povídá v ZOO, připomíná hada v ráji, se kterým mluvila Eva. Harry má na čele blesk, který je běžným symbolem satanistů. Připomíná Ježíšovu větu, že viděl Satana "padat z nebe jako blesk". Konečně, samotný Harry Potter má připomínat Ježíše Krista, neboť také musel zemřít, aby porazil zlo, a pak vstal z mrtvých.

Debatovat, vysvětlovat, modlit se

Nemluvě o tom, jsou v Harry Potterovi přítomná jiné zla, která nesouvisejí s magií. Kromě zmíněných Harryho špatných vlastností je tam např. lež běžně zobrazována jako vhodný prostředek k dosažení "dobra"; podrývá se autorita rodičů (Harryho muklovští adoptivní rodiče jsou zobrazeni jako hloupí, ubozí a směšní); oslabuje se autorita učitelů (většinou jsou negativně vykreslení). Dítěti se servírují vysloveně hororové prvky: vraždy, příšery, krvavé rituály odpozorované ze skutečných satanistických černých mší ...

"Základní schéma děje je: ublížení - nenávist - touha po pomstě - odplata - radost z pomsty," zdůrazňuje P. Hucík.  

Zdá se tedy, že není správné brát Harryho Pottera jen jako neskutečnou pohádku. Na otázku, jestli může uškodit, i když ho dítě čte s naprostou nevědomostí a v dobré víře, že jde jen o poutavý děj, P. Hucík odpovídá jasně: "Když se chytíš kabelu pod napětím, co ti pomůže, že jsi o tom nevěděl? Zraní tě to, nebo dokonce zabije." Nevědomost neochrání. "Prokletí účinkuje i na dobré, když sahají po prokletých věcech, samotná nevědomost je před působením prokletých věcí neochrání. Neboť ďábel je prostě násilník."

Zároveň však není zastáncem radikálních názorů, podle nichž je třeba dětem zamezit jakýkoli přístup k HP. "Dítě se tomu tak či tak v dnešním světě nevyhne," říká. Jako prostředky na očištění se od ďáblova vlivu doporučuje především osobní hluboký vztah s Ježíšem Kristem a modlitbu zřeknutí se zlého. Zároveň by rodiče a učitelé měli s dětmi rozebírat konkrétní pasáže z HP a ukázat jim, co a proč je špatné. A konečně, je třeba dětem nabídnout alternativu - příběhy, pohádky nebo životopisy postavené na pravdě a principech evangelia. "Například zvukové nahrávky biblických příběhů se slovenskými herci jsou úžasné, děti je, 'žerou', jen jim je málokdo nabízí. Podobně příběhy Narnie, Bruna Ferrera, pátra Gabriela a jiné."

Dospělé i děti do boje se zlem nejlépe vyzbrojí Boží principy, které můžeme poznávat ve Svatém písmu. Duch Svatý dává hlubší, hezčí a trvalejší radost.

Jak skončili herci z Harryho Pottera

DANIEL RADCLIFF (Harry Potter): Už během natáčení měl vážné problémy s alkoholem a pak trpěl závislostí. Pro Playboy přiznal, že od 11 let každý den masturbuje. V současnosti hraje i v pornografických a homosexuálních scénách.

EMMA WATSON (Hermiona): Hraje i v erotických scénách, fotí erotické snímky, je feministickou aktivistkou. Partnerský vztah s přítelem zaměnila za lesbický vztah.

RUPERT GRINT (Ron Weasley): Je psychicky na dně: extrémně nesoustředěný, pije a sleduje zápasy. Trpí zklamáním ze života a z práce.

ROB KNOX (Marcus Belby): V roce 2008 byl brutálně pobodán v Londýně.

DAVID HOLMES (Harryho dublér): Velmi vážně se zranil při kaskadérském kousku. Nezvládl scény s létáním; do konce života zůstane ochrnutý.

DAVE LEGENO (vlkodlak Fenrir Greyback): Zemřel ve věku 50 let na úpal.

JIM TAVARÉ (Tom, majitel oblíbené čarodějnické hospody Leaky Cauldron): Měl vážnou autonehodu (15 zlomených žeber, propíchnuté plíce, rozdrcená krční páteř ...).


CITÁTY:

Joseph Ratzinger: "Jde o jemné zavádění, které nepozorovaně, ale právě díky tomu hluboce působící a rozkládají křesťanství v duši člověka dřív, než se mohlo správně rozvinout."

Gabriele Amorth, vatikánský exorcista: "Začněte Harry Potterem, který vystupuje jako sympatický čaroděj, a skončíte u ďábla. Nepochybuji, že v těchto knihách je zjevně podepsán."


Napsala Terézia Rončáková

Převzato z https://zastolom.sk/, článek ze 7. 5. 2020 naleznete zde.

Poznámka k textu:

* Horcrux (Viteál) je předmět ze série knih Harry Potter. Jde o předmět, do kterého čaroděj vloží část své duše. Pro vytvoření viteálu je třeba někoho zavraždit a za pomoci velmi silné černé magie svou duši, která se při vraždě odtrhla, vložit do daného předmětu. Doposud byly záznamy o lidech, kteří vytvořili jen jeden viteál, ale Albus Brumbál spolu s Harrym zjistili, že Lord Voldemort jich vytvořil sedm.
(Více o tom na https://sk.wikipedia.org/wiki/Horcrux


mitmystery, CC0 Public Domain, pixabay.comSdílet

Související články:
Magdaléna z Kříže – řeholní sestra, která uzavřela dohodu s ďáblem (01.02.2023)
Otázky a odpovědi - 17. část - proč odmítnout Harryho Pottera (26.12.2022)
HALLOWEEN - Znáte původ tohoto svátku? (26.10.2022)
JSOU VYŘEZÁVANÉ DÝNĚ HALOWEENU TAK ŠPATNÉ? NEVINNÁ ZÁBAVA? (24.10.2022)
Zlý duch dobře ví, kdo Ježíš je (05.09.2022)
Vladyka Milan odpovedá: Prokletí a jeho vliv na rodinu (19.07.2022)
Online ve světě okultismu - Dostali jsme se ze spárů okultismu - 1.část (video) (12.07.2022)
6 důvodů, proč odmítnout Halloween a CO BYSTE MĚLI DĚLAT, POKUD JSTE V MINULOSTI PRAKTIKOVALI HALLOWEEN? (06.11.2021)
Vladyka Milan odpovídá - Zaplétat se do okultních ... (19.06.2021)
Jak středověký mnich jógu zakázal (29.05.2021)
Je hříchem předpovídání budoucnosti? (29.03.2021)
Satanistka Helena Blavatská a New Age (19.01.2021)
Exorcista poukazuje na ochrannou moc svátostin proti útokům ďábla (02.01.2021)
Tajemství okultistů - přes jejich mysteriozní schopnosti působí ďábel (11.11.2020)
Kniha pro ezoteriky i křesťany (31.10.2020)
Exorcisté: Kultura mainstreamu prodává dětem satanismus (20.01.2020)
Vybíráme z duchovní poradny o. Matúša Marcina: JAKÁ JSOU NEBEZPEČÍ HALLOWEENU PRO NAŠE DĚTI? (31.10.2019)
Je vhodné slavit Halloween? (28.10.2019)
Mohou katolíci používat krystaly na léčení? (28.09.2019)
Nespadněte do pasti New Age! (10.07.2019)
Děti, rodiče a Halloween (29.10.2018)
Církevní učení o věštkyních, čarodějnicích a psychických poradcích (29.04.2018)
Ďábel nenosí Pravdu, ale Halloween (31.10.2017)
Bývalý satanista je šokován, že křesťanští rodiče dovolí dětem slavit Halloween (30.10.2017)
HALLOWEEN se k nám prodral přes učitele, dokážeme to i napravit ? (14.10.2017)
Halloween a křesťanství (odpověď na otázku) (30.10.2016)
Proč by křesťané neměli slavit Halloween (30.10.2016)
O halloweenských párty a budoucích klientech psychologických poraden (31.10.2015)
Trick or treat, anebo ďáblův trik? - Italský exorcista o fenoménu Halloween (30.10.2015)
VRAŤME ŘÍJEN PANNĚ MARII (01.10.2015)
Halloween a svědectví jedné maminky (31.10.2014)
Halloween - svátek temných sil a "náboženství" Antikrista (31.10.2014)
Sibiřská oblast varovala, že Halloween podporuje extremistické postoje (31.10.2013)
Potrestán: starosta kritizoval Halloween (31.10.2013)
Halloween ubližuje! (31.10.2013)
Polská církev upozorňuje na okultní charakter Halloweenu
Filipíny: Církev proti Halloweenu
(31.10.2013)
10 přikázaní New Age… (12.06.2012)
Informace o New Age, srovnání, slovník pojmů + dokument církve o tomto hnutí (14.05.2012)
Kněz s vlastní zkušeností varuje před New Age (13.05.2012)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 07. 05. 2020 | 3672 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: https://zastolom.sk
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace