
Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Lk 18, 9 - 14) nabízí Ježíšovo podobenství, kterým varuje před pýchou a arogancí vůči druhým.
V předcházející neděli zaznělo podobenství O nespravedlivém soudci a vdově (Lk 18,1-8). Mluvilo o vytrvalé modlitbě. I dnešní podobenství mluví o modlitbě, ale ne o vlastnostech modlitby, ale
o postoji před Bohem. Přestože jednou z postav je farizeus, podobenství není zaměřeno na tuto židovskou skupinu, ale na chování uvnitř křesťanského společenství.
Celník v chrámu
Celník vybíral daně, mýto, místní daně apod. Celníci nechodili do chrámu. Ježíš vybral osobu celníka záměrně, aby způsobil "zaražení". To je často posláním podobenství, že použije rušivý aspekt ze života, který člověka nutí přemýšlet a ptát se, co se tím chce říci.
Úvodní verš (Lk 18,9) podává důvody, pro které je podobenství vypravováno.
Podobenství podává rozdíl mezi farizejem a celníkem ve způsobu, jakým se modlí a v obsahu toho, co se modlí. Jak je to s námi?
Farizeus stál vpředu a modlil se v sobě (nebo možná lépe přeložit: mluvil ohledně věcí, které se dotýkaly jeho). To, že vzdává dík Bohu, je samo o sobě chvályhodné, ale za co děkuje, už je pomýlené.
Z jeho modlitby vyplývá, že na Bohu nezávisí, neboť hovoří o tom, co dosáhl vlastními silami. Ale pak za co mu vlastně děkuje? Půst dvakrát v týdnu byl v židovství v pondělí a čtvrtek. Podle tónu řeči se farizej nepostí za sebe, ale za Izrael, tzn. sebe sama chápe jako obětního beránka na smíření jiných. Mezi ty, které si farizeus "označil", patří i celník.
Celník stál vzadu.To ostře kontrastuje s farizejem. Postoj celníka představuje pocit zahanbení a viny. Celník sám sebe považuje za hříšníka a prosí Boha o milosrdenství.
Závěr podobenství koresponduje s Lk 16,15: "
Vy se děláte před lidmi spravedlivými, ale Bůh zná vaše srdce, neboť co je u lidí vznešené, před Bohem je ohavnost." Ježíš prohlašuje celníka za ospravedlněného, tzn. dělá to, co patří jedině Bohu = odpouští mu hříchy.
Porovnání
Úmyslem podobenství je osvětlit správný postoj a chování člověka. Pozor, podobenství neodsuzuje farizeje za to, že není vyděrač, nespravedlivý, cizoložníkem nebo za to, že se postí a dává desátky na chrám. Ani způsob života celníka podobenství nepodává jako vzor k následování.
Podobenství poukazuje na rozdíl ve způsobu a obsahu modlitby, jakým se člověk staví před Boha. Celník se otevírá Božímu soudu nad sebou a je ochoten přijmout Boží verdikt. Farizeus jen chce, aby Bůh vyslyšel jeho sebeporovnání s jinými, jeho sebechválu a přijal ji. Boha vlastně ani nepotřebuje.
Otázky k zamyšlení
- Jak vypadají tvoje modlitby? Neurážíš Boha tím, o co ho prosíš?
- Nepohrdáš jinými lidmi? Nemusí to být navenek, ale vnitřně, tzn. tím, jak o nich smýšíší, jak je hodnotíš ve svém srdci.
- Nehrozí ti syndrom elitářství, že jen ty to víš nejlépe, že bez tebe věci nepůjdou? Nejenže nebráníš, ale i pomáháš realizovat se druhým?
P. Prof. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 25. 10. 2019 naleznete
zde