Zajímavé...

Dokument ČT - 45 let Římského Velehradu

středa 2012 Česká televize uvádí dokument Římský Velehrad, 45 let českého poutního domu.


kreativní producent: Patrick Diviš
scénář, kamera a režie: Otakáro Maria Schmidt
střih: Jana Kristina Studničková

premiéra:
neděle 26. května 15.50 ČT 2

reprízy:
27. května 3.20 ČT 2
30. května 12.35 ČT 2
1. června 5.30 ČT 2

stopáž: 26 minut

Kardinál Josef Beran nosil po celý svůj život v srdci starost o pronásledované krajany-emigranty. Toužil jim nabídnout pomoc, aby v sobě mohli ochraňovat víru, národní identitu, vlastní kulturu i mateřský jazyk a nenechali ve svém nitru zvítězit nenávist. Veden touto touhou založil v centru velkoměsta Říma, uprostřed římského moře, poutní dům jako klidný a jistý ostrov, jako útočiště.

Nazval jej Velehradem. Odkázal tak na základní kámen české křesťanské kultury, na duchovní kořeny, které po staletí vytvářejí most mezi Východem a Západem křesťanské civilizace. Moravský Velehrad leží geograficky v srdci Evropy. Ještě důležitější je ale duchovně; tady se na úsvitu našich dějin otevřela možnost číst Boží Slovo ve srozumitelném jazyce, tady se 1 100 let po příchodu Cyrila a Metoděje sešly ekumenické kongresy, usilující o jednotu mezi křesťany. Římský Poutní dům Velehrad slouží poutníkům dodnes. Nabízí východisko k návštěvám krásných románských chrámů, kde poutníkům nejdříve ukážou hroby mučedníků a vysvětlí mozaiku Krista s apoštoly, aby je pak nechali o samotě ochutnat krásu bazilik, tu tajemnou přítomnost Boha. V jejich starobylém prostoru, kde mluví světlo, může v sobě poutník najít milosrdnou tvář Krista.


2010

Sdílet

| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 26. 05. 2013 | 5031 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace