Zajímavé...

Co očistec není

LM Zálesí 09/2011 Pojem očistce je třeba očistit od představ, které tento pojem zkreslují. V časopise Světlo 44/2009 najdeme přiblížení.

Světlo 44/2009 najdete ZDE


Očistec není dočasné peklo. Mezi peklem a očistcem leží celé světy:

Peklo je nepředstavitelně hrůzný stav lidí a padlých andělů, kteří se zatvrdili ve své vzpouře proti Bohu a ve své nenávisti vůči Němu. Jsou bez lásky, zatvrzelí ve zlém, nekonečně nešťastní, ale nechtějí doslova za žádnou cenu změnit svůj postoj.

Očistec je něco zcela jiného. Je to přímo část, předsíň nebe. Zde panuje láska. J. Guitton, velký teolog našeho století, nazval očistec „ohněm radosti“. Není zde ďábel, lidé v očistci vědí, že odtud budou zachráněni, a touží po Bohu. Očistec a peklo jsou „místa“ utrpení, ale toto „utrpení“ je v těchto místech zcela rozdílné povahy.
Očistec není božská mučírna, žádný koncentrák na onom světě – jako by se Bůh chtěl mstít. Podstatu tohoto „ohně“ můžeme pochopit jen z podstaty hříchu a podstaty lásky. Podle Kateřiny Janovské jde o očišťování, které působí láska. Je to bolest vyplývající z plného vědomí, jak jsme milováni a jak málo odpovídá naše láska této Boží lásce. Je to bolest tak velká, že si to neumíme představit. V míře, v jaké očišťování postupuje, tato bolest slábne.

Přitom „Bůh je ryzí milosrdenství a čeká nás s otevřenou náručí, aby nás přijal do své slávy“. Duše v očistci jsou si vědomy, že jim Bůh prokázal velké milosrdenství, a snášejí muka rády, protože vidí, jak jsou spravedlivá.

Připravil -lš-


LM Zálesí 09/2011

Sdílet

Jak využíváš stránky FATYMu www.fatym.com?

Nikdy je nenavštěvuji, dnes jsem tu náhodou. (Počet hlasů: 13)
(16.25 %)

Dříve jsem stránky navštěvoval, teď již jen zcela výjimečně. (Počet hlasů: 0)
(0.00 %)

Občas je navštívím. (Počet hlasů: 9)
(11.25 %)

Pravidelně navštěvuji. (Počet hlasů: 11)
(13.75 %)

Často z nich čerpám a jsem za ně velmi rád. (Počet hlasů: 47)
(58.75 %)Celkem hlasovalo: 80
| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 13. 01. 2022 | 273 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Světlo 44/2009
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace