Zajímavé...

Biskup Stolárik napsal pastýřský list před slavností Všech svatých

CC0, pixabay.com Rožňava (TK KBS) Kněží Rožnavské diecéze v neděli v kostelích četli pastýřský list rožňavského biskupa Mons. Stanislava Stolárika. Napsal ho před slavností Všech svatých. Přinášíme ho v plném znění:





Milovaní bratři a sestry!

V době, kdy vzpomínáme na naše zesnulé, se nám připomíná pomíjivost života na zemi a že i nejlépe vysportovaná a ošetřovaná těla se po smrti v hrobě rozloží. Veškerá vynaložená energie, finance, čas… investované do zdraví byly tedy zbytečné?

A jaký význam má křest a další svátosti, když i tak umřeme?
Křest je zárodek věčného života a i při umírání člověka má obrovský význam, neboť „život (člověka) se neodnímá jen mění“, obrazně řečeno – smrtí projdeme jakoby „lávkou“ na druhý břeh potoka, na kterém pokračuje život, ale už bez konce.

Křest nám dovoloval rozvíjet Boží život v nás, přijímáním svátostí ve společenství Církve. Jak jsme využívali tuto Boží nabídku – to bude rozhodující pro celou naši věčnost. My po smrti nevběhneme automaticky ani do nebe sportovců, umělců, kominíků, zedníků…, a tak podobně, neboť taková „nebe“ neexistují! Existuje jen jedno nebe, které nám Ježíš Kristus otevřel svou smrtí na kříži a zmrtvýchvstáním. Na druhé straně života nás bude čekat Ježíš i s našimi drahými zesnulými, kteří jsou již v nebi. Při smrti nás bude čekat jako věčný Soudce, který nám připomene, že kdo ho „… vyznával před lidmi, toho i on vyzná před svým Otcem, který je na nebesích“ (srov. Mt 10,32).
Také nám připomene: Když jsem umíral na kříži, dva lotři vedle mě měli možnost buď litovat svého nedobrého života nebo odmítnout mou nabídku odpuštění. Jeden nabídku přijal a ještě ten den byl se mnou v ráji. Druhý se mi vysmál a nabídku odmítl, nevyužil šanci!

I každý pokřtěný, v době, kdy se zhorší jeho zdravotní stav (tedy nečekat do upadnutí do bezvědomí, byť třeba i tehdy volat kněze), má šanci a může si zavolat kněze, litovat hříchy celého života, vyzpovídat se, přijmout svátost pomazání nemocných a Eucharistii, a tak se v plné důvěře svěřit do objetí Božího milosrdenství. Přijetí těchto svátostí pro umírajícího pokřtěného člověka má důsledky pro celou věčnost! Pokud pokřtěný praktikoval v životě některou z pobožností, které přislibují, že takový člověk nezemře bez kněze a vysloužení svátostí umírajících (např. úcta k Nejsvětějšímu Srdci a Devět prvních pátků nebo pobožnost Pěti prvních sobot…), tak se tak stane.

Kdyby snad kněz nemohl přijít k nemocnému, nemocný ať si vzbudí lítost nad všemi hříchy života a Bůh se ve svém milosrdenství již postará, aby tam, kde v tu chvíli nemohla přijít toužená svátost, aby přišla milost odpuštění.

Je velmi potřebné a důležité modlit se i za nerozhodného člověka odmítajícího přijmout svátostné smíření se s Bohem, když umírá. Pamatujme na přislíbení daná: v modlitbě ke sv. Josefovi za dobrou smrt; k Panně Marii a při modlitbě Korunky Božího milosrdenství za umírající třeba i na dálku. Pamatujme znovu a znovu, že Ježíš na kříži každého z nás odkázal do pečlivé péče Panny Marie, když skrze Jana nám řekl: „Hle, tvá matka! (Jan 19,27). A tak při modlitbě „Zdravas Maria“ se zvlášť zastavme a ztišme u slov „pros za nás hříšných nyní i v hodinu smrti naší.“ Tato slova modlitby mohou jednou rozhodnout o naší věčnosti. Pán Ježíš nám však Pannu Marii doporučoval pro celý život, nejen pro jeho závěr. Proto pravá mariánská úcta patří k životu věřícího člověka zcela přirozeně.

Medžugorje


Nepodceňujme staré přísloví: „Jaký život, taková smrt; jaká smrt, taková věčnost!“ a „čas utíká a věčnost čeká“. Děkujme Bohu, že ačkoli jsme mohli nedobře žít, ještě i v poslední chvíli se upřímnou lítostí můžeme zachránit pro věčnost. Ale určitě se na tuto chvíli opovážlivě nespoléhejme, přece víme, jak máme žít, abychom měli dobrou smrt a šťastnou věčnost. Denně se před spaním pomodleme modlitbu lítosti za své hříchy. To nás může zachránit, kdybychom v noci náhle zemřeli.

Když sv. Monika umírala mimo vlast, řekla svým synům, sv. Augustinovi a jeho bratrovi: „Není důležité, kde mě pohřbíte, hlavně, pamatujte na mě u oltáře.“ Doporučení sv. Moniky je velmi důležité i po smrti našich bližních, kteří kdyby se obrátili byť na poslední chvíli a jsou zachráněni pro věčnost, na vstup do nebe se musí pravděpodobně připravit v očistci. Tato příprava bývá značně bolestná, jelikož očistcová muka jsou srovnatelná s pekelnými. Rozdíl je v tom, že pekelná muka pro zavržené už nikdy neskončí, jsou věčná. Duším v očistci můžeme vyprosit zkrácení jejich utrpení mšemi svatými, modlitbami a oběťmi. Hříchy se při svaté zpovědi odpouštějí, ale za spáchané hříchy přicházejí i tresty, které se v plné míře neodpouštějí ani při svaté zpovědi. Proto se žijícímu člověku uděluje pokání, nebo si jej sám uloží, neboť pokáním se člověk očišťuje i od trestů za hříchy. Potíže a nemoci, pokud je přijmeme v pokoře a odevzdanosti, mohou být odčiňováním našich trestů za hříchy již zde na zemi.

Smrtí blízkého člověka ať nekončí náš příbuzenský nebo přátelský vztah s ním. Ciťme v sobě potřebu neustále pomáhat zemřelému, aby se co nejdříve dostal z očistce do nebe. Za duše v očistci se zvlášť modlívejme v „dušičkovém“ čase (od 1. do 8. listopadu i návštěva hřbitova) a v první soboty měsíce. Pokud se tato praxe pomoci duším v očistci bude zachovávat v rodinách, nyní žijícím se tato pomoc vrátí, až sami budou v očistci. I procházejíc kolem hřbitova se vždy alespoň krátce pomodleme za duše v očistci.

Ježíš byl po smrti na kříži sundán z kříže a vložen do objetí Panny Marie. Každá naše upřímná modlitba za zemřelého může být zároveň prosbou, aby i toho „našeho“ zemřelého si v jeho očistcových bolestech Panna Maria „přitulila“ a vyprosila mu sílu snášet tyto bolesti.

Dáme-li si na hrob nápis, že „neumřeme v srdcích lidí“, nebude to trvat dlouho, protože i oni zemřou. Není to ani svědectví o naší víře v Krista, který zvítězil nad smrtí. Ale pokud na našem hrobě bude Kristův kříž a například jeho slova: „Kdo věří ve mne, bude žít, i když umře“ (Jan 11,25), tento nápis na chladném kameni může oslovit ty, kteří se zastaví u hrobu a přivede je k zamyšlení o věčnosti s Kristem.

www.pexels.com, foto Arina Krasnikova


Hrob není „konečná zastávka“, neboť věříme, „že poslední den vstaneme z prachu země a setkáme se se svým Vykupitelem“ a to už bude věčné setkání v radosti. A všechno začalo křtem…

Jak moc je třeba děkovat všem, kteří se postarali o náš křest, a tak nám otevřeli cestu do nebe. S naším dospíváním jsme se o udržení směru do nebe už museli více starat sami. Možná je znovu důležité připomenout potřebu přijetí svátostí, které nás smíří s Bohem v době našeho odchodu před jeho tvář. Přijetí těchto svátostí – to je výjimečná doba obnoveného vztahu s Bohem. Jakoby „nové Vánoce“ v duši člověka, v níž se možná po dlouhých letech bloudění, nezájmu a hříchů, znovu narodil Kristus a Boží pokoj znovu vstoupil do duše pokřtěného člověka. Potom při vstupu do věčnosti po Ježíšových slovech: „Dobrý a věrný služebníku… vejdi do radosti svého pána“ (srov. Mt 25,23), zcela jistě nebudeme litovat, že jsme během pozemského života měli zájem o Boží život v naší duši nebo se alespoň na poslední chvíli smířili s Bohem.

S prosbou: „Odpočinutí věčné dej duším zemřelých ó, Pane a ať se navěky radují v Pánu“ vám žehnám ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého. Amen.

Mons. Stanislav Stolárik
rožňavský biskup


Zdroj: Biskup Stolárik napísal pastiersky list pred slávnosťou Všetkých svätých (tkkbs.sk)

Převzato z https://slovenskydohovorzarodinu.sk/, článekz 29. 10. 2023 naleznete zde.

Msgr Stolarik, Ivo Baran, CC BY-SA 3.0 LISTINA, commons...

Sdílet

Související články:
Biskup Strickland v pastýřském listě: Synoda přinese novoty – musíme je odmítnout, pokud odporují víře. (25.08.2023)
Pastýřský list otce biskupa Vojtěcha k 245. výročí založení biskupství brněnského - "rodina, farnost, diecéze" (18.01.2022)
Dominik Duka: Pastýřské slovo k následujícím událostem (07.09.2021)
Modleme se za mládež, která teď činí důležitá rozhodnutí, píše arcibiskup Graubner věřícím (31.01.2021)
Vyhánějte zlo modlitbou ke sv. Michaelovi archandělovi - biskup naléhavě žádá věřící (27.09.2020)
PASTÝŘSKÝ LIST českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila k devítidenním modlitbám a ZASVĚCENÍ DIECÉZE PANNĚ MARII dne 13. května 2020 (09.05.2020)
PASTÝŘSKÝ LIST OTCE BISKUPA VOJTĚCHA V DOBĚ PANDEMIE KORONAVIRU COVID-19 (02.04.2020)
Pastýřský list biskupa Jana Vokála: "Učme se milovat a objímat svůj kříž!" (28.03.2020)
Arcibiskup Graubner v listu varuje věřící před schizmatickými společenstvími (16.11.2019)
Pastýřský list českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila k 24. neděli v mezidobí (18.09.2019)
Pastýřský list arc. Jana Graubnera k problému sexuálního zneužívání (27.05.2019)
SPOLEČNÝ PASTÝŘSKÝ LIST ČESKÝCH A MORAVSKÝCH BISKUPŮ KE DNI MODLITEB ZA ÚCTU K POČATÉMU ŽIVOTU (24.03.2019)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera pro dobu postní 2019 (05.03.2019)
Otec biskup píše... (15.12.2018)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k Adventu 2018 (02.12.2018)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera - Letnice 2018 (20.05.2018)
SPOLEČNÝ LIST BISKUPŮ ČESKÝCH A MORAVSKÝCH DIECÉZÍ KE SCHVALOVÁNÍ TZV. ISTANBULSKÉ ÚMLUVY (12.05.2018)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera - Velikonoce 2018 (05.04.2018)
PASTÝŘSKÝ LIST KARDINÁLA DOMINIKA DUKY OP K NOVÉMU ROKU 2018 (22.02.2018)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera pro První neděli postní 2018 (18.02.2018)
Pastýřský list: "Není snadné žít jako křesťan" + Život Cirkvi vo svete 7/2018 (16.02.2018)
Rožňavský biskup Stanislav Stolárik: Prosme Svatou rodinu o ochranu pro rodiny (06.01.2018)
Pastýřský list Konference biskupů Slovenska na První adventní neděli - O katolické identitě (03.12.2017)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k první neděli adventní 2017 (03.12.2017)
Pastýřský list biskupů Slovenska k (+) zasvěcení Slovenska Božskému Srdci Ježíšovu a Neposkvrněnému Srdci Panny Marie (09.07.2017)
Pastýřský list otce arcibiskupa J. Graubnera:POZVÁNÍ NA CELOSTÁTNÍ SETKÁNÍ MLÁDEŽE V OLOMOUCI 2017 (19.03.2017)
Pastýřský list otce arcibiskupa Jana Graubnera pro první neděli postní (05.03.2017)
Slovenští biskupové: Lékem na morální nemoci lidstva je pokání (10.01.2017)
Pastýřský list arcibiskupa Graubnera k Vánocům 2016 (25.12.2016)
Biskupové Slovenska v pastýřském listu: Věnujme neděli Bohu a své rodině (27.11.2016)
PASTÝŘSKÝ LIST OTCE BISKUPA VOJTĚCHA K ADVENTU (27.11.2016)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k volbám 2016 (07.10.2016)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k zahájení školního roku 2016 (05.09.2016)
Pastýřský list otce arcibiskupa Jana Graubnera pro slavnost Zmrtvýchvstání Páně 2016 (27.03.2016)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera pro 1. neděli postní (15.02.2016)
Pastýřský list arcibiskupa Graubnera k adventu 2015 (25.01.2016)
Pastýřský list arcibiskupa Graubnera k Vánocům 2015 (24.12.2015)
KBS v pastýřském listu zve na Národní pochod za život (05.09.2015)
Společný pastýřský list biskupů (14.06.2015)
SPOLEČNÝ PASTÝŘSKÝ LIST BISKUPŮ (14.06.2015)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k výročí konce války (03.05.2015)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera - Velikonoce 2015 (04.04.2015)
Pastýřský list otce arcibiskupa Jana Graubnera pro první neděli postní 2015 (26.02.2015)
Pastýřský list otce biskupa Vojtěcha na začátku postní doby (22.02.2015)
Poselství svatého Otce u příležitosti XXIII. světového dne nemocných (10.02.2015)
Pastýřský list biskupů Slovenska k národnímu referendu o ochraně rodiny dne 7. února 2015 (06.02.2015)
Vladyka Babjak vyzývá k účasti v referendu, mluví také o věznění rodičů (19.01.2015)
Biskup Bober: Pastýřský list na Neděli Svaté rodiny 2014 - Noc je nejtemnější před východem slunce (09.01.2015)
Pastýřský list Konference biskupů Slovenska na První adventní neděli 2014 (30.11.2014)
Pastýřský list biskupa Daviese: Nezapomínejme na své křesťanské základy (11.11.2014)
Španělská biskupská konference: List proti RODOVÉ IDEOLOGII (04.11.2014)
LIST ČESKÝCH A MORAVSKÝCH BISKUPŮ O POMOCI TRPÍCÍM KŘESŤANŮM (26.10.2014)
Veďte děti k tomu, aby z nich byli Boží přátelé (18.10.2014)
Pastýřský list otce arcibiskupa Jana Graubnera: obrana instituce rodiny (05.10.2014)
Pastýřský list (1. 12. 2013): Biskupové Slovenska jdou společně do boje za Kulturu života! (05.09.2014)
Prohlášení Konference biskupů Slovenska k šíření rodové ideologie (gender) (25.06.2014)
Pastýřský list otce arcibiskupa Jana Graubnera - Letnice 2014 (04.06.2014)
Velikonoční pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera (20.04.2014)
Pastýřský list pro první neděli postní 2014 (17.03.2014)
Pastýřský list prešovského arcibiskupa metropolity Jána Babjaka (10.01.2014)
* ROK SEDMIBOLESTNÉ PANNY MARUIE
* Pastýřský list biskupů Slovenska na Slavnost Bohorodičky Panny Marie (1. ledna 2014)
(07.01.2014)
* Trestní oznámení podané na biskupy katolické církve
* Fico píše biskupům: BUĎTE TICHO!
(01.01.2014)
Pastýřský list Mons. Jana Baxanta pro Nový rok 2014 L.P. (31.12.2013)
Dopis Polské biskupské konference (30.12.2013)
Pastýřský list o. arcibiskupa J. Graubnera - Vánoce 2013 (25.12.2013)
Pastýřský list arcibiskupa Graubnera k adventu 2013 (08.12.2013)
REAKCE NA PASTÝŘSKÝ LIST KBS: Nehaňte moje biskupy! (04.12.2013)
Pastýřský list kardinála dominika Duky k volbám (22.10.2013)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k volbám 2013 (06.10.2013)
Pastýřský list biskupů Slovenska k Národnímu pochodu pro život (22. 9. 2013) (20.09.2013)
Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera na slavnost Seslání Ducha Svatého 2013 (19.05.2013)
Pastýřský list k postní době (12.02.2013)
Pastýřský list k Roku Eucharistie (03.12.2012)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 02. 11. 2023 | 313 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: https://slovenskydohovorzarodinu.sk/
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace