Mimo oblast FATYMu

ActIv8-setkání české a slovenské mládeže na Velehradě 17.-20.7.2008

pódium u baziliky U příležitosti XXIII. Světových dnů mládeže konaných v Sydney se na Velehradě uskutečnilo setkání české a slovenské mládeže ActIv8.
Ve dnech 17.-20.7.2008 se na Velehradě uskutečnilo česko-slovenské setkání ActIv8. Tato akce se konala paralelně s XXIII. Světovými dny mládeže konanými v Sydney v Austrálii. I přes vysoké náklady (přes 40 000 Kč) se do Sydney za Svatým Otcem vypravilo přibližně 220 českých poutníků, mezi nimi i delegát znojemského a vranovského děkanátu Ivoš Prchal.
Velehrad, který otec biskup Vojtěch Cikrle označil za „předměstí Sydney“, byl se Sydney spojen telemostem který zprostředkovala TV Noe.
Sám název „ActIv8“ je dvojsmyslný. Anglické slovo „ektivejt“ znamená aktivovat, nabudit; druhý význam je trošku skrytější. Když si toto slovo rozdělíme na: Act-I-v8 zjistíme že v názvu je zakódován odkaz na Bibli, konkrétně na Skutky apoštolů, první kapitolu, osmý verš: „Dostanete sílu Ducha Svatého, který na vás sestoupí, a budete mi svědky“. Tento citát je mottem XXIII. Světových dnů mládeže.
Čtvrtek
Toto setkání pro mě začalo ve čtvrtek odpoledne, kdy jsem se společně s dalšími mládežníky ze Znojemska vydal vlakem na místo určení. Cestou z Břeclavi jsme s úzkostí pozorovali mraky a když jsme dorazili do Starého Města tak už hustě pršelo. A my měli před sebou ještě 5 km pěšky na Velehrad. V tu chvíli naštěstí přišel řidič autobusu kyvadlové dopravy s tím že má volný autobus a že nás na Velehrad zaveze. Po příjezdu na Velehrad a registraci náš ještě čekalo stavění stanů v dešti (jedinečný zážitek). Poté jsme se přesunuli k hlavnímu pódiu, které bylo vystavěno vedle baziliky. Tam v té chvíli probíhal „light program“ (lehký program), hrály tam různé křesťanské kapely. Den byl zakončen společnou modlitbou. Díky Bohu se kolem desáté hodiny vyplnily předpovědi meteorologů a přestalo pršet a v průběhu celého setkání již žádné trvalejší deště nenastaly.
Pátek
Po snídani z vlastních zásob a čaji, který jsme si načepovali z kohoutku (opravdu...) začal kolem deváté hodiny program. Zde musím zmínit super písničky a opakovačky, mezi námi, mladeží, velmi oblíbené, které by se daly charakterizovat slovy „Vidět nás někdo nezasvěcený, tak si bude myslet, že to je sjezd mateřské školky“.
V 11:00 hodin začala mše svatá ve slovenském jazyce. Hlavním celebrantem byl spišský o. biskup, kázal brněnský o. biskup Vojtěch Cikrle. Před tím bych nikdy neřekl, že se slova české a slovenské liturgie tak liší. Původně jsem si myslel že rozdíly jsou jen ve slovech, ale Slováci mají některé odpovědi delší, takže jsem se občas ztrácel. Po obědě byla možnost zúčastnit se přednášek, ale tuto aktivitu jsem z důvodu únavy vynechal. Vzhledem k tomu že byl pátek byly do programu zahrnuty katecheze s křížovou cestou. Bylo možno si vybrat z pěti různě zaměřených, já jsme si vybral „Povolání“.
Křížová cesta to byla opravdu neobvyklá, měla jen pět zastavení, která nás nutily zamyslet se nad tématem „Povolání“.
Po večeři nás čekal jeden z hlavních taháků tohoto setakání-Benefiční koncert pro Ukrajinu, na kterém vystoupily dvě kapely-slovenský Treti deň a americký Sonicflood. Za sebe musím říct, že koncert stál opravdu za to. Pokud o skupině Treti deň řeknu, že byla super, tak o Sonicfloodech musím prohlásit, že byla úžasná. Hrají moderní hudbu blízkou všem mladým, a jak sami říkají, svou hudbou chválí Boha. Toto vše navíc doplňuje zpěvák Rick Hail který svým osobním svědectvím o svém zázračném uzdravení.
Sobota+neděle
V sobotu jsme si museli přivstat. Už o půl osmě začínala řeckokatolická liturgie kterou sloužili o. Biskup Ladislav Hučko a o. biskup Peter Rusnák. Byla to pro mě nevšední zkušenost, protože jsem se této liturgie ještě neúčastnil. Myslím že nejzajímavější bylo podávání Svatého přijímání, které se ve východní liturgii podává pod obojí způsobou, ale lžičkou.
Po liturgii a následné snídani nás čekalo „noční bdění“ se Svatým otcem. Vzhledem k velkému časovému posunu to vyšlo na dopoledne. Tento přenos byl prokládán programem na pódiu, jednalo se o připomenutí jednotlivých Světových dnů mládeže.
Odpoledne jsme se mohli zúčastnit prezentací různých hnutí a komunit. Já jsem si vybral FATYM, protože jsem se o něm chtěl dozvědět něco nového. Na této prezentaci navíc byla informační schůzka těch, kteří chtějí vstoupit do společenství Čistá láska, což jsem já chtěl.
Po prezentaci Fatymu probíhala na stejném místě přednáška P. Vojtěch Kodeta a téma „Okultismus a esoterika-skutečné nebezpečí nebo strašák?“. Přednáška mě skutečně zaujala, nejenom způsobem, jakým o. Kodet přednáší, ale i nevšedními zážitky, které jako exorcista zažil. Nemůžu zapomenout na „hlášku“ jednoho vymítaného démona, který prohlásil „Já sem hodnej, já sem přírodní“. Tato i mnohé další se zdají být téměř neuvěřitelné, ale je to tak.
Předchozí dny program končil ve 22:00, dnes tomu tak ale nebylo. Program pokračoval celou noc, každý si mohl vybrat, co se mu líbilo, mohl se zúčastnit adorace, modlitby Taize... nebo spát. Ve 2:00 začal přímý přenos závěrečné mše sv. ze Sydney. Svatý otec při ní udělil svátost biřmování 24 mladým lidem z celého světa, mezi nimi byl i jeden Čech.
No, a ve 4:00 začala jitřní mše svatá. Těsně před ní lehce sprchlo, ale jen tak, aby to probudilo spáče, což nezapomněl otec arcibiskup Graubner krásně okomentovat.... Za sebe musím říct že si toho ze mše sv. moc nepamatuji, protože jsem během ní třikrát usnul, což byla daň za probdělou noc. A na závěr na nás bylo nachystáno menší překvapení. Každý dostal na památku klíčenku ActIv8, ve které byl schován verš z Bible-motto tohoto setkání: „Dostanete sílu Ducha Svatého který na vás sestoupí, a budete mi svědky“.
Na konci mše svaté jsme dostali odpověď na otázku, která tížila asi všechny zúčastněné: Kde budou probíhat příští světové dny mládeže v roce 2011??? A odpověď byla více než příjemná. Světové dny mládeže roku 2011 se uskuteční v Madridu, ve Španělsku!!! Tuto informaci jsme přijali s obrovským nadšením, protože Španělsko je relativně blízko a doprava nebude tak nákladná jako letos do Sydney.
A po mši svaté nastal konec setkání. Zbývalo jen se sbalit, rozloučit se s přáteli, zatlačit slzu a odebrat se na vlak či jiný dopravní prostředek...
Toto setkání bylo pro mě opravdu nádherným zážitkem. Jsem si jistý, že jsme si z něj odnesl nejen pěkné zážitky a nové přátele, ale i něco mnohem většího a důležitějšího.

Sdílet

| Autor: Vojtěch Novák | Vydáno dne 15. 08. 2008 | 17090 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace