
Přinášíme několik posledních úmyslů modliteb za pronásledované křesťany.
Pondělí 16., úterý 17. a středa 18. června 2025
Somálsko, kde se věří, že existuje jen několik stovek křesťanů,
Následování Ježíše je otázkou života a smrti. Al-Shabab, násilná islamistická militantní skupina... prosazuje přísnou formu šaría (islámského práva) a je odhodlána vymýtit křesťanství ze Somálska. Často zabíjeli somálské křesťany na místě. Nebezpečí se v průběhu let zvyšovalo, protože militanti se stále více zaměřovali na nalezení a odstranění křesťanských vůdců. Myslete na křesťany v Somálsku.
Zdroj: CSI
Čtvrtek 19., pátek 20. a sobota 21. června 2025
Jemen: Země je nyní rozdělena na území ovládaná třemi různými (muslimskými) mocnostmi, stejně jako na některé oblasti držené Al-Káidou a takzvaným Islámským státem. Žádná ze zúčastněných mocností nesympatizuje s křesťany a oficiální ústava prosazuje šaríu (islámské právo) a žádnou svobodu vyznání. 1 % Jemenců z menšinových náboženství je vážně marginalizováno. Humanitární pomoc je většinou distribuována prostřednictvím místních muslimských skupin a mešit, které údajně diskriminují každého, kdo není považován za oddaného muslima. Pokud je někdo nahlášen jako křesťan nebo je zapojen do křesťanských aktivit, může čelit přísnému sledování, svévolnému zadržování, mučení, špatnému zacházení a dokonce i vraždě."
Zdroj: CSI
Neděle 22., pondělí 23. a úterý 24. června 2025
Nigérie,Abuja – „Přeživší masakru jsou zděšeni; utrpěli a viděli nepopsatelné násilí,“ řekl Fides otec Remigius Ihyula, koordinátor Komise pro rozvoj, spravedlnost a mír diecéze Makurdi ve státě Benue (ve středovýchodní části Nigérie), v souvislosti s masakrem skupiny vysídlených osob ubytovaných v katolické misii Yelwata v místní administrativní oblasti Gouma, o kterém včera, 15. června, informoval papež Lev XIV. „Mluvíme o několika stovkách lidí, kteří byli vyhnáni ze svých farem gangy fulských nomádů a poté ubytováni ve farním zařízení,“ řekl Fides otec Ihyula. „Skupina fulských nomádů zaútočila na zařízení v noci ze 13. na 14. června. Bylo zabito nejméně 200 lidí.“ „Útočníci nejenže provedli masakr, ale také budovu vandalizovali. Přeživším nyní chybí vše, od jídla po oblečení, matrace, přikrývky a dokonce i léky,“ pokračoval kněz. Podle otce Ihyuly „byl masakr v mezinárodních médiích zdůrazňován kvůli velkému počtu mrtvých, ale tady jsme svědky násilných úmrtí každý den. Jeden den jsou zabiti tři lidé, další deset a tak dále.“ Koordinátor komise „Spravedlnost a mír“ říká, že vůbec nesdílí názor některých západních médií, že „fulanští nomádi jsou oběťmi klimatických změn“. Podle této interpretace klimatické změny nutí fulanské pastevce k násilnému obsazování půdy farmářů a hledání nových zdrojů půdy a vody pro jejich hospodářská zvířata. „Ne, to tak není,“ zdůrazňuje, „protože ozbrojení fulanští nomádi jsou motivováni islamistickou ideologií. Chtějí dobýt půdu křesťanských farmářů, aby později založili islámský stát.“ „Jako vedoucí komise Spravedlnost a mír v diecézi Makurdi jsem osobně usiloval o dialog s fulanskými nomády. Ale vždy ho odmítali,“ uzavírá katolický kněz.
Zdroj: Agenzia Fides 16. 6. 2025)
Středa 25., čtvrtek 26. a pátek 27. června 2025
Libye ... následování Ježíše je obrovským rizikem pro každého. Libyjští křesťané s muslimským pozadím čelí násilnému tlaku ze strany svých rodin a komunit, aby se zřekli své víry. Zahraniční křesťané, zejména ti ze subsaharské Afriky, jsou terčem islamistických militantních a kriminálních skupin. Tyto skupiny unášejí a někdy i brutálně zabíjejí křesťany. I když se takovému osudu vyhnou, subsaharští křesťané čelí obtěžování a hrozbám ze strany radikálních muslimů. Křesťané, kteří otevřeně vyjadřují svou víru nebo se ji snaží sdílet s ostatními, riskují zatčení a násilný odpor.
Zdroj: Hlas mučedníků
Sobota 28., neděle 29. a pondělí 30. června 2025
Súdán: Súdán byl na cestě k náboženské svobodě, ale převrat a ničivá válka tyto naděje zmařily. Křesťané jsou opět v nebezpečí... Konflikt dal islamistickým extremistům více příležitostí zaměřit se na ně. Dosud bylo poškozeno více než 100 kostelů a křesťané byli uneseni a zabiti. Súdánští křesťané, kteří přišli k víře z muslimského prostředí, čelí tvrdému odporu ze strany svých rodin a komunit. Tito věřící mají tendenci držet svou víru v tajnosti, dokonce i před svými vlastními dětmi. Křesťané také zažívají výjimečné těžkosti v hladové krizi, protože místní komunity je diskriminují a nechtějí jim poskytnout podporu.
CSI
.