
Svatý Benedikt z Nursie, zakladatel benediktinského řádu v 6. století a patron Evropy, nabízí pět základních rad, jak dát životu smysl v novém roce, který začíná. Jeho Regule, soubor směrnic, které vedly životy tisíců a tisíců kontemplativců v průběhu dějin, je také zdrojem inspirace pro každého člověka, který chce růst ve svém vztahu s Bohem.
1. Říkej pravdu srdcem a ústy
Zde je rada, kterou svatý Benedikt zanechal každému křesťanovi:
hledej pravdu ve všem, co děláš a říkáš, a buď k sobě vždy upřímný.
Tato rada nám na konci roku (ale i kdykoliv jindy, kdy se rozhodneme pro nový začátek) nabízí možnost upřímně se zamyslet nad sebou samými. Je to privilegovaná chvíle bilancovat, co nás přibližuje k Bohu a k jiným a co ne. Na základě této úvahy si můžeme stanovit cíle a záměry, které nám pomohou růst a zlepšovat se.
2. Když v sobě vidíš něco dobrého, připisuj to Bohu, ne sobě
Svatý Benedikt varuje před nebezpečím svévolností nebo myšlením, že svatosti lze dosáhnout jen vlastním úsilím. Tento model jistě vytváří křesťany, kteří jsou čistí jako andělé, ale také hrdí jako démoni.
Benedikt místo důvěry ve vlastní zásluhy zve člověka, aby poznal svá omezení, a tak vždy spoléhal na Boha.
„
Z Boží milosti jsem tím, čím jsem“, píše Benedikt v Regule citujíc svatého Pavla (1 Kor 15,10). A dodává: „
Kdo se chce chlubit, ať se chlubí v Pánu“ (2 Kor 10, 17).
3. Zachraňujte chudé, oblékejte nahé, navštěvujte nemocné...
Svatý Benedikt se neomezuje jen na prosbu o pomoc pro chudé, protože nás v Regule vybízí, abychom jim „
pomáhali“. Jeho nabádání je obzvlášť významné, protože mnozí mniši považovali své zasvěcení Bohu za způsob, jak uniknout před světem a před ostatními, včetně chudých.
"
S maximální pílí se zajímat o nemocné, o děti, o hosty a o chudé, vědíc dobře, že v den soudu bude muset skládat účty ze všech těchto lidí, svěřených do jeho péče," napsal. Svatý Benedikt.
„
Především chudé a poutníky je třeba přijímat se vší možnou úctou a péčí, protože právě v nich je Kristus přijímán velmi zvláštním způsobem“.
Při našich vztazích s jinými Benedikt nabízí svou nejpraktičtější radu: „V případě sporu s bratrem nastolte mír před západem slunce.“
4. Nečinnost je nepřítelem duše
Podle Regule svatého Benedikta práce představuje formu uctívání a způsob napodobování Ježíše, který se jako tesař věnoval ruční práci.
Slogan inspirovaný svatým Benediktem, „Ora et labora“ - „Modli se a pracuj“, jako popis života mnicha znamená, že práce je formou modlitby a modlitba formou práce.
To znamená, že práce je stejně důležitá jako modlitba. Cíl křesťana - svatost, může být dosaženo následováním této dvojí cesty a práce, to je třeba zdůraznit, je také jedním z hlavních prostor socializace.
Modlitba a práce tedy spojuje zemi a nebe, posvátné a světské, imanenci a transcendenci a spojuje lidi.
5. Často se věnujte modlitbě
Pro svatého Benedikta je neustálá modlitba způsobem, jak udržovat trvalý vztah s Bohem a hledat jeho vedení a milost v každé době. Proto světec ve své Regule doporučuje vždy věnovat čas modlitbě, a to i během práce.
Patron Evropy věří, že chvíle modlitby by neměly být nekonečné: „Modlitba proto musí být krátká a čistá, pokud není prodloužena horlivostí a inspirací Boží milosti“.
Benedikt zdůraznil zejména důležitost osobní modlitby a meditace, zejména doporučení meditovaného čtení Bible.
Velký význam pak přikládá účasti na liturgii, zejména na mši svaté, která je ústřední součástí života církve, kterou věřící vyjadřují svou víru v Boha a jednotu mezi nimi.
A poslední rada na závěr: „Nikdy nezoufej nad Božím milosrdenstvím“.
A tedy pokud během roku padneme nebo neplníme svá předsevzetí, svatý Benedikt zanechává v Regule svou nejvzácnější radu: „Nikdy nezoufejte nad Božím milosrdenstvím“.
Převzato z
https://doverujem-a-verim.blogspot.com/,
článek z 20. 1. 2023 naleznete
zde.