
"
Musíme být bdělí, abychom se nedali nakazit vlažností šířenou naší blahobytnou společností."
St. Pölten, 13.2.2018 (kath.net/dsp) - Kath.net dokumentuje postní pastýřský list 2018 diecézního biskupa z rakouského St. Pöltenu Mons. Klause Künga:
Milí bratři a sestry!
Zase jsme znovu vstoupili Popeleční středou do postní doby a prosíme Boha, aby nám skrze toto období obrácení a pokání dal milost kráčet vpřed v poznání Krista a zviditelňovat sílu jeho vykoupení naším životem z víry.
Bůh oslovuje nás všechny. Na první neděli postní vnímáme poselství: "
Když Jana uvěznili, Ježíš přišel do Galileje a kázal Boží evangelium. Říkal: "Naplnil se čas a přiblížilo se Boží království. Obraťte se a věřte evangeliu"(Mk 1,14-15).
Musíme být bdělí, abychom se nedali nakazit vlažností šířenou naší blahobytnou společností. Mnozí lidé se náboženského života do velké míry nebo i zcela vzdali, nemálo lidí se spokojí pouze s občasnou účastí na církevním životě při určitých příležitostech a slavnostech. Pro ně, jak se zdá, není náboženský život zvlášť důležitý.
Buďte přesvědčeni o tom:
Ježíš je mezi námi, i dnes, i nyní a oslovuje nás všechny. Možná namítnete: Ale mnozí lidé ho neposlouchají, i naše děti se od něj odvrátily, přestože jsme udělali vše, abychom před nimi žili svou víru a předali jsme jim ji.
Je pravdou, že v naší společnosti jsou vlivy rozmanité a zčásti velmi masivní. Není snadné žít jako křesťan a nenásledovat rozšířený trend. Pravdou však také je, že právě proto je třeba být důsledný. Mějme důvěru! Bůh je věrný, i když jsou lidé nevěrní. On přislíbil: "
Já uzavřu smlouvu s vámi a s vaším potomstvem" (Gn 9, 8). My jsme přijali křest. Ten "
vyprošuje u Boha čisté svědomí pro zmrtvýchvstání Ježíše Krista, který vystoupil do nebe, je po Boží pravici a podřízení jsou mu andělé, mocnosti a síly" - tak učí sv. Peter (1 Pt 3,21).
Co tedy máme dělat?
Napravme svůj postoj, kde jsme povolili, např. v skutečně pravidelné návštěvě nedělní mše a pokud je možné i vícekrát v týdnu, dokonce denně, abychom znovu pocítili touhu po Kristu.
Modleme se denně vícekrát a spojujme denní modlitby ráno při vstávání s pohledem vpřed a večer s krátkým pohledem zpět a se zpytováním svědomí, abychom posílili svou duši.
I modlitba před jídlem a po něm je důležitou přestávkou přes den.
Cenným setkáním s Boží Matkou je modlitba "Anděl Páně" a doporučuji i modlitbu posvátného růžence - alespoň jeden desítek denně by měl být možný.
Osobní rozhovor s Bohem každý den a nejméně deset minut, považuji za zvláště užitečný, abychom se na něj obraceli s našimi otázkami a prosbami a poznávali jeho vůli.
Velký užitek přináší i denní čtení Písma a duchovní knihy, což nám poskytne duchovní podněty. Díky elektronickým médiím je to snadnější než kdykoliv předtím.
K tomu všemu patří zvláštní úsilí v boji proti chybám, které se nám často stávají a o růst v těch oblastech, kde bychom se mohli zlepšit.
Bez naší vůle to však nepůjde.
Přijímejme i
svátost smíření s upřímným osobním vyznáním, s lítostí nad našimi hříchy, se skutečným nasloucháním radám kněze a s pevnými předsevzetími! Ježíš dal svůj život, aby Bůh skrze něho usmířil všechno se sebou, když pro jeho krev na kříži přinesl pokoj všemu, co je na zemi i co je na nebi. (Kol 1,20). Dejme se od něj smířit s Bohem! On vstal z mrtvých. On žije!
I mladí lidé dříve či později najdou cestu, když budou vidět křesťany, kteří věří a navzdory vlastním chybám usilují o pravý křesťanský život. Je třeba oslovit mladé i staré. Tak znovu přijdou povolání a budou vznikat křesťanské rodiny. V naší diecézi jsou i v současnosti zárodky, které rostou. Máme všechny důvody ke skutečné naději. Dobro přitahuje a šíří se dál.
Tak vám přeji požehnanou Postní dobu a Velikonoce plné radosti a důvěry!
Převzato z
http://modlitba.sk/,
článek - zpravodajství
Život Cirkvi vo svete 7/2018 (16. 2. 2018) naleznete
ZDE.