Je úterý odpoledne a naše poutní cesta vede dál Francii. Tentokrát kola našeho autobusu míří do
kláštera Le Mont-Saint-Michel - Hora sv. Michaela. Máme štěstí, že je zrovna odliv moře a mi se můžeme přiblížit až k samotnému klášteru a nejen to, máme možnost si ho prohlédnout i z vnitřku.
Le Mont-Saint-Michel, česky
Hora sv. Michaela, je žulový, 80 metrů vysoký, přílivový ostrov (resp. poloostrov – s pevninou je od r. 1879 spojen náspem) v severozápadní Francii ve stejnojmenném zálivu u pobřeží Normandie. Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je cca 15 m (nejvíce v Evropě), takže buď je „hora“ obklopena tekutými písky nebo „plave v moři“. Odlivem se obnažuje mořské dno do vzdálenosti 10–15 km od pobřeží.
Nachází se zde četné historické památky (klášterní kostel z 11.–16. stol., gotické klášterní budovy, opevnění z 13.–15. stol.). Od roku 1979 je ostrov, záliv i klášter zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Klášter z venku
Gotický kostel v klášteře Le Mont-Saint-Michel
Podle legendy se roku 708 sv. Aubertovi, biskupu v nedalekém Avranches, zjevil archanděl Michael a přikázal mu, aby zde postavil modlitební kapli, což – po určitém odporu – v následujícím roce udělal. V roce 966 daroval Richard I., vévoda z Normandie, kapli benediktinům, kteří tu založili opatství, významné poutní místo a jedno ze vzdělanostních center západní Evropy. K poslednímu odpočinku zde byl uložen bretaňský vévoda Conan I. a jeho syn Geoffroy. Od 11. století sloužila hora též jako pevnost pro vojáky, kteří měli být k dispozici opatství a králi. Na počátku 15. století, v době stoleté války mezi Anglií a Francií, se Angličané snažili třikrát dobýt M.S.M. – nepovedlo se. I přesto ale klášter začal postupně mocensky a finančně upadat; velkou ránu jeho duchovnímu vlivu pak zasadila reformace.
V časech francouzské revoluce bylo opatství M.S.M. zrušeno a stalo se vězením. To stát zrušil roku 1863 a o 11 let později (na nátlak kulturní veřejnosti) byla hora prohlášena za národní památku. Až v roce 1966 bylo opatství symbolicky navráceno benediktinům u příležitosti oslav tisíciletého výročí jeho vzniku. Komunita benediktýnů zůstává v opatství až do roku 2001.
Pohled na moře při odlivu
Archanděl Michael, jehož jméno je v hebrejštině přímo vyznáním víry („Kdo je jako Bůh?“), náleží k serafínům a je prvním andělem v nebi. Převyšuje svou krásou všechny ostatní anděly. Je přítomen, když se loučí duše s tělem. Není pouze svědkem při udělování rozsudku, ale i uskutečnitelem Boží spravedlnosti tím, že nese duši na místo očisty, aby ji - když učinila zadost Boží spravedlnosti - uvedl do věčné blaženosti.
Sv. Michael má s dušemi veliký soucit a povzbuzuje je v jejich bolestech, mluví k nim z nebe. Když to Bůh dovolí, mohou s ním duše navázat přímé spojení. Přichází-li v doprovodu Nejsvětější Panny Marie, kterou duše vidí v těle, pak netrpí, pokud je u nich. I strážní andělé duše navštěvují. Vždy, když některé duše rozmnoží počet vyvolených, je tím Bůh oslaven a něco z této slávy padá i na služebníka Božího - sv. Michaela. Je to pro něho ctí, přivádět duše k Pánu, které budou po celou věčnost opěvovat Jeho milosrdenství a svou věčnost spojí se všemi vyvolenými.
Ctěme jej modlitbou a rozšiřováním pobožnosti k duším v očistci. Existují velká zaslíbení pro ty, kteří ctili sv. Michaela. Těmto lidem se dostane mnoho pomoci, budou-li v očistci, a rychlejšího vysvobození.
Pohled na klášterní zahradu
Jídelna v klášteře Le Mont-Saint-Michel
Archanděl Michael jako ochránce Božího lidu bojuje i s úhlavním nepřítelem věřících – satanem, a právě v této podobě se s ním setkáváme ve 12. kapitole Zjevení svatého apoštola Jana. Zde vede lítý boj s rudým drakem (majícím barvu krve násilně prolité v lidských dějinách), jenž symbolizuje utlačovatelskou moc. Michael v tomto boji hájí ženu a jejího právě narozeného syna, kteří představují Boží lid a církev, v níž je Kristus neustále přítomen (pozdější tradice bude v ženě spatřovat Ježíšovu matku Marii). V knize Zjevení se říká: „Tehdy nastal na nebi boj: Michael a jeho andělé se dali do boje s drakem; drak a jeho andělé se postavili proti nim, ale neobstáli a přišli o svoje místo na nebi. Velký drak – starý had, nazývaný ďábel a satan, svůdce celé země – byl svržen na zem a jeho andělé byli svrženi s ním.“ (Zj 12,7–9) Michael je zde tedy vylíčen jako bojovník dobra, který přichází bránit spravedlivé a vyráží do boje proti utlačovatelským silám zla, jež se zahnízdily ve světových říších a rozpoutávají války.
Svatý archanděl Michael
Svatý Michaeli, archanděli, braň nás v boji proti zlobě a úkladům ďáblovým. Kníže nebeského vojska, svrhni božskou mocí do pekelné propasti satana a zlé duchy, kteří usilují o zkázu duší.Amen.