
Vědci ženám doporučují, aby zvážily rizika spojená s in vitro fertilizací, intracytoplazmatická injekcí spermie či vyvoláním ovulace.
Děti, které přišly na svět díky asistované reprodukci, mají podle vědců z Adelaidské univerzity větší sklony k zdravotním poruchám.
Metody jako vyvolání ovulace, in vitro fertilizace nebo vložení spermie do vajíčka vedly k vážným poruchám u 8,3 procenta ze sledovaných dětí.
Při přirozeném oplodnění vědci hovoří o 5,8 procentech případů, což je podle vedoucího výzkumu Michaela Daviese z Robinsonova institutu pro plodnost velmi výrazný rozdíl. "Mám podezření, že risk zplození nemocného dítěte je něco, o čem se pravděpodobně na klinice často nemluví. Takže tímto zdůrazňujeme, že jde o věc, o které pacienti a lékaři musí diskutovat," vyjádřil se.
Podle Daviese se při výzkumu soustředili na vážné poruchy, které "si buď vyžadují léčbu, nebo léčba neexistuje a děti jsou považovány za postižené." Zmínil například srdeční poruchy či mozkovou obrnu. Ukázalo se však, že ne všechny způsoby léčby neplodnosti jsou stejně riskantní. Po in vitro fertilizaci se 7,2 procenta dětí narodilo s poruchami, přičemž číslo se ještě zvyšovalo s věkem rodičů či jejich kouřením. Při intracytoplazmatické injekci spermie to bylo až 9,9 procenta dětí. Podle Daviese důvodem může být používání méně kvalitních spermií nebo skutečnost, že spermie a vajíčka se manipulací v laboratoři mohou poškodit.
Při in vitro fertilizaci procento může být nižší proto, že spermii do vajíčka nevkládají, ale pronikne do něj sama. Vědci zároveň upozorňují na léky na vyvolání ovulace s účinnou látkou clomiphene citrate, které podle nich ztrojnásobuje pravděpodobnost narození nemocného dítěte. Studii zveřejnili v New England Journal of Medicine.
Zdroj:
http://www.webnoviny.sk/zdravie/asistovana-reprodukcia-moze-byt-pod/495747-clanok.html?from=panel_imgarticle
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek, vydaný 5.5.2012, naleznete
zde.