Zajímavé...

Litanie -ZRCADLO SPRAVEDLNOSTI

Chceme-li vidět jasně svoji tvář, a nechceme-li si nic o ní nalhávat, potřebujeme zrcadlo, které má dvě vlastnosti: je čisté a je rovné.

Vůbec, čistota a rovnost jsou i dvě krásné lidské vlastnosti, které není jednoduché si udržet. Přesto je potřeba stále se o ně snažit.
Chceme-li se podívat na obraz své duše, potřebujeme také zrcadlo, ve kterém bychom viděli obraz toho, co je v nás, tím, že bychom srovnali obraz ideální, který stojí proti nám. A takovým zrcadlem pro naši křesťanskou duši je Panna Maria.

Ona není jenom zrcadlem spravedlnosti, jak k ní voláme v loretánských litaniích, ona je také spravedlivým zrcadlem. Zrcadlem, které nic nepřikrášluje, ani v tom pozitivním, ani v negativním. Ona je spravedlivé zrcadlo.

Být spravedlivým člověkem je těžké. Máme přece snahu nadržovat někomu, k němuž máme větší vztah, máme sklon nadržovat těm, kteří jsou nám nějakým způsobem sympatičtí, s kterými tvoříme jednu partu nebo jednu rodinu. A ti ostatní, zejména když je chápeme jako své nepřátele, k těm býváme často nespravedliví. Je to asi jediný druh pomsty být nespravedlivý vůči člověku, kterého nemáme v lásce.Panna Maria by tímto způsobem nejednala. Vůči každému člověku je spravedlivá natolik, že nemá snahu rozlišovat mezi těmi, kteří jsou ji milejší a mezi těmi, jsou ji milejší méně. Ježíš měl stejnou vlastnost jako ona. Nečteme nikde, že by to byla Panna Maria, která by někomu spílala, která by někomu vyčítala, ani když stála pod Ježíšovým křížem, nevyčítala nic a nikomu, ani lidem ani Bohu. Neměla snahu vyčítat při pronásledování, při starostech a těžkostech.

Když malý Ježíš zůstal v chrámě a rodiče ho tři dny hledali, neslyšeli jsme z jejich úst výčitku, ale dotaz: „Proč jsi toto udělal?“ A Ježíš odpovídá: „Vždyť přece musím být v domě svého Otce!“

Panna Maria byla tichou ženou, která se dovedla ztišit před událostmi života a dokázala důvěřovat. V tom byla její rovnost, že se nenechala zkřivit žádnou životní událostí a zůstala v každé situaci rovně postavena k životu. Proto o ní můžeme hovořit jako o rovném zrcadle. A protože byla ženou čistou, tak o ni mluvíme jako o čistém zrcadle. V tomto zrcadle spravedlnosti můžeme vidět nejenom stav duše, ale můžeme v něm mít vzor lidské čistoty a křesťanské rovnosti.


Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 10. 05. 2015 | 4037 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Fermentum 1999
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace