Zajímavé...

Kněží pro 3. tisíciletí: 10. část

obětní dary, zdroj: www.pixabay.com, CCO, Volné pro komerční užití Není nutné uvádět zdroj V roce 1990 dnes už svatý Jan Pavel II. napsal sérii promluv o tom, jaký by měl být kněz pro 3. tisíciletí. Protože ani po letech neztratily jeho myšlenky nic ze své aktuálnosti, přinášíme je zde jako inspiraci pro bohoslovce, kněze a možná i další...







Kněz: člověk oběti


Při modlitbě Anděl Páně znovu a znovu vyznáváme víru ve Slovo, jež se stalo Tělem a přebývalo mezi námi. Přišel, aby nás spasil. Přišel trpět a zemřít pro nás. Tajemstvím vtělení začíná onen proces zřeknutí se sama sebe, které vrcholí, když se Kristus Pán sám poníží a stane se poslušný až k smrti, a to k smrti kříže.

Před Ukřižovaným každý z nás může opakovat s apoštolem Pavlem: "Ale tento život v těle žiji ve víře v Božího Syna, protože on ke mně pojal lásku a On se za mě obětoval. Vtělení, utrpení a Kristova smrt nás vedou ke kontemplaci nevyzpytatelného tajemství lásky. A toto tajemství nám umožňuje plně pochopit smysl našich zkoušek. Spojují nás s křížem Krista a s jeho výkupným dílem.

Svatý Pavel vysvětloval utrpení ve svém životě slovy: "Jsem rys kněžského života. Kněz je člověkem oběti. V síle svátosti kněžství má poslání přinášet Kristovu oběť tím, že ho mysticky zpřítomňuje ve skutečnosti jeho Těla a Krve. Z toho vyplývá, že kvůli své kněžské existenci je on sám spojen s obětí Krista Spasitele. Kněžské svěcení ho zavazuje jít cestou takové oběti.

Apoštolům, kteří byli pokoušeni vidět jen čest, v práci na budování Království, Ježíš jednoho dne položil otázku: "Můžete pít kalich, který já piji?" A krátce nato jim ukázal, proč jim položil tuto podstatnou otázku: Syn člověka nepřišel, aby mu bylo slouženo, ale aby sloužil a dal svůj život jako výkupné za mnohé. Jestliže tedy učitel šel křížovou cestou, jak by se mohli ti, které volá k účasti na svém poslání, namlouvat, že se dají jinou cestou?

Kněz ví, že je povolán zcela zvláštním způsobem k oběti! Nicméně najde sílu velkodušně snášet své zkoušky, dokáže-li je vidět ve světle Kristova utrpení. Což neříká svatý Pavel: "Raduji se z toho, že pro vás trpím, protože tím na svém těle doplňuji to, co ještě zbývá vytrpět do plné míry Kristových útrap. Obrací se to k prospěchu jeho těla, to je Církve."

Ti kteří se připravují na kněžství, se musí vychovat k velkodušnému postoji, který je uschopní přijmout z lásky ke Kristu nezbytná odříkání a uznat, jak hojné plody přinášejí v apoštolátu.

Panna Maria stojící u paty kříže nám dává pochopit, že nelze být spojeni s Kristem, aniž bychom se s ním spolu neobětovali. Vzývejme ji, aby posilovala kněze v jejich zkouškách a aby také cíle přiměřené výchovy je přivedla k tomu, aby odvážně přijali oběti, jež vyžaduje jejich služba.

Jan Pavel II.

Jan Pavel II., zdroj: www.pixabay.com, CCO, Volné pro komerční užití Není nutné uvádět zdroj

Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 17. 03. 2021 | 988 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace