Zajímavé...

Judská poušť a Jericho - Svatá země

Ráda bych se s vámi rozdělila o další poznatky ze své cesty po Svaté zemi. Tentokrát bych svůj pohled zaměřila na poušť a na město Jericho.







Poušť, místo na první pohled tak prázdné, monotónní a přesto v Bibli a životě Izraelského národa tak významné. Ani v pozdější době a ani dnes není poušť něčím bezvýznamným.
Dříve než se na poušť podívám z pohledu Bible, nabídnu vám několik základních informací o tomto místě.
Judská poušť se nachází na východě Izraele a to mezi Judskými horami a Mrtvým mořem. I přesto, že má rozlohu jen asi 1500 km2 a řadí se tak k malým pouštím, nalezneme zde mnoho fascinujících přírodních rezervací, historických památek a klášterů. Poušť je též protkána několika řekami, které v kamenité poušti vyčarovaly rozmanité kaňony.

Poušť

Poušť

Poušť

Mše svatá na poušti


I přesto, že se Judská poušť rozkládá blízko Jeruzaléma, je relativně málo obydlená. Část Judské pouště obývají Beduíni – jsou to příslušníci arabských nomádských kmenů.Slovo Beduín pochází z arabského „badawí“ což znamená „neusazení“

Pohled na obydlí Beduínů z autobusu


Život Beduínů v poušti

Beduín s velbloudem


Jak si z biblického hlediska můžeme všimnout, byla poušť velmi významným místem už ve SZ. Již knihy Mojžíšovy k nám mluví o poušti, kterou putoval Izraelský národ z Egypta do Zaslíbené země a tato cesta trvala 40 –let. Tato dlouhá doba byla dobou přijetí Božího zákona, doba zkoušek, přípravy a důvěry v Boží zásoby (mana, voda ze skály). Byla to však také doba, kdy Izraelité proti Bohu reptali.
Půjdeme-li ve SZ dále, můžeme si povšimnout, že poušť se stávala i místem úniku a útočištěm jako tomu bylo v případě mladého Davida při jeho útěku před králem Saulem.Jindy se poušť zase stává místem obnovy a zotavení jako tomu bylo například v případě vyčerpaného Elijáše.
V Novém zákoně si můžeme potom všimnout, že Jan Křtitel žil na poušti. Ten, který připravoval cestu Pánu žije na pustém místě pouště.
A konečně i sám Ježíš se před svým veřejným působením odebírá do samoty pouště, kde stráví dobu 40 dní a 40 nocí. Tím, že Ježíš odchází na poušť, podtrhuje tak prioritu Boha ve svém životě a působení.
JUDSKÁ POUŠŤ DNES

Pro mnoho lidí Západu, polapených v hektickém, rušném programu, může být návštěva biblické pouště zážitkem, který změní jejich život. Člověk, který se vypraví do pouště, se jen zřídka vrací nedotčen na duchu a bez touhy si tento zážitek zopakovat.
Ocitne-li se člověk na poušti sám, nutně před ním vyvstávají otázky. Právě v mlčení totiž člověk uslyší nervózní hluk ve vlastním nitru. A právě v samotě staneme tváří v tvář své vlastní osamělosti a pochopíme, co to znamená být jedinečně osamělým jedincem, často se vynořujícím s novým chápáním sebe sama a s novým oceněním svých přátel a druhů.

Dálnice vedoucí pouští směrem z Jericha do Jeruzaléma



Když se Ježíš blížil k Jerichu, seděl u cesty jeden slepec a žebral. Když uslyšel, že kolem prochází zástup lidí, ptal se, co se to děje. Řekli mu, že tudy jde Ježíš Nazaretský. Tu zvolal: "Ježíši, synu Davidův, smiluj se nade mnou!"...Ježíš se zastavil a přikázal, aby ho k němu přivedli...Ježíš se ho otázal: "Co chceš, abych pro tebe učinil?" On odpověděl: "Pane, ať vidím." Ježíš mu řekl: "Prohlédni! Tvá víra tě uzdravila." Ihned prohlédl, šel za ním a oslavoval Boha. A všechen lid, který to viděl, vzdal Bohu chválu.

JERICHO

V bibli nazýváno „Palmové město“ Arabsky: „ Er Ríhá“ Leží 360 m pod úrovní Středozemního moře a 29 km severovýchodně od Jeruzaléma.
Jericho bývá považováno za nejstarší místo světa. Je také nejstarší nepřetržitě obydlené město na světě s osídlením sahajícím až skoro do roku 8000 př. Kr. V posledních sto letech vyrostlo „nové“ Jericho, ležící asi půl míle jižně od starého města. Jericho je nazýváno „oáza v Judské poušti“.
Jericho, bylo prvním městem dobytým izraelskými kmeny po příchodu do Kenaanu. Jericho je místo, kde Izraelité poprvé vkročili do Zaslíbené země. Město leží asi 8 hod. pěší chůze z Jeruzaléma. V době Kristově bylo velmi bohaté, s cirkem, vodovody, divadlem, také zvané Jericho Herodovo. Dnes je Jericho nepatrnou arabskou vesnicí Ericha. Silnice vedoucí z Jericha do Jeruzaléma pak prudce stoupá horským terénem Judské pouště.

Příjezd do Jericha

Jericho


Podíváme-li se na Jericho z pohledu Novozákonního, můžeme si všimnout, že i zde Ježíš udělal mnoho zázraků. Mezi nejznámnjší patří asi příběh od sv. Lukáše.

Ježíš vešel do Jericha a procházel jim. Tam byl muž jménem Zacheus, vrchní celník a veliký boháč; toužil uvidět Ježíše, aby poznal, kdo to je., ale poněvadž byl malé postavy, nemohl ho pro zástup spatřit. Běžel proto napřed a vylezl na moruši, aby ho uviděl, neboť tudy měl jít. Když Ježíš přišel k tomu místu, pohlédl vzhůru a řekl: "Zachee, pojď rychle dolů, neboť dnes musím zůstat v tvém domě." On rychle slezl a s radostí jej přijal. Všichni, kdo to viděli, reptali: "On je hostem u hříšného člověka!" Zacheus se zastavil a řekl Pánu: "Polovinu svého jmění, pane, dám chudým, a jestliže jsem někoho ošidil, nahradím mu to čtyřnásobně." Ježíš mu řekl: "Dnes přišlo spasení do tohoto domu; vždyť je to také syn Abrahámův. Neboť Syn člověka přišel, aby hledal a spasil, co zahynulo."


Západně od starého Jericha je „HORA POKUŠENÍ“ (Džebel Karantal). Tam se Ježíš postil 40 dni a nocí a pak jej pokoušel ďábel. Tuto událost připomíná pravoslavný klášter Sarandarion z konce 19. století (na místě kostela z 5. století) v polovině skalní stěny.

Ježíš se vrátil od Jordánu plný Ducha Svatého. Duch ho vodil pouští 40 dní a ďábel ho pokoušel. Ty dny nic nejedl, a když dny uplynuly, vyhladověl. Ďábel mu řekl: "Jsi-li syn Boží, řekni tomuto kameni, ať se z něho stane chléb!" Ježíš mu odpověděl: "Je psáno: "Nejen z chleba žije člověk." Pak ho ďábel vyvedl vzhůru, v jediném okamžiku mu ukázal všechna království světa a řekl mu: "Všechnu tuto moc a jejich slávu dám tobě, protože mě je odevzdána a dávám ji, komu chci. Jestliže se předemnou skloníš, všechno to bude tvoje!" Ježíš mu na to řekl: "Je psáno"Pánu, svému Bohu, se budeš klanět a jen jemu sloužit!" Potom ho ďábel zavedl do Jeruzaléma, postavil ho na vrchol chrámu a řekl mu: "Jsi-li Syn Boží, vrhni se odtud dolů! Je přece psáno: Svým andělům vydá o tobě příkaz, aby tě ochránili, a ponesou tě na rukou, abys nenarazil nohou o kámen." Ježíš mu odpověděl: Je řečeno: "Nebudeš pokoušet Pána, svého Boha!" Když ďábel dokončil všechna pokušení, opustil ho až do určitého času.


Skutečné místo pokušení není známo, ale první a třetí pokušení nám připomíná klášter na Džabal Karantel neboli "hoře čtyřiceti".

Pravoslavný klášter na "hoře čtyřiceti"

Klášter na hoře pokušení


Interier kláštera

Místo, kde ďábel Ježíše pokoušel,aby proměnil kámen v chléb

Pohled na Jericho







Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 31. 01. 2010 | 16593 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace