Zajímavé...

Zajímavá socha pod hradem Bítovem

socha bitov Pod hradem Bítovem je socha anděla strážného, který zachycuje padajícího kněze. Byla postavena na památku mimořádné události záchrany života.Více o události je psáno na podstavci pod sochou - ze tří stran je obtížně přeložitelný latinský text včetně letopočtu. Výběr tohoto textu je pak vlepen na zadní straně bítovské farní kroniky z let 1766 – 1891.

"V první červnový den na svátek Nejsvětější Trojice došlo k události, kvůli které byla podle slibu postavena tato socha ke cti Anděla Strážného."
"Následující rok mě postavil z namáhavě opracovaného kamene Jan Stallhofer svému poddanému faráři kdousovskému při pěšině, která odbočuje z cesty."
"Postaveno tím, kdo byl až u samé vody uchráněn jisté smrti za přispění svého Anděla Strážce. Proto...ať trvá čest a sláva Andělu Strážnému." 


PhDr. Paukert k této soše uvádí, že šlo o děkana (?) z Kdousova, který jel z hradu na koni. Na cestě se plazil had, kůň se lekl a faráře shodil. Knězi hrozilo utonutí, ale byl zachráněn. Z vděčnosti za zachování života pak nechal na tomto místě na připomínku umístit sochu.

Na toto místo je vhodné zavívat nejen pro shlédnutí neobvyklého ztvárnění sousoší anděla a padajícího kněze, ale také jako na místo zvláštní vděčnosti člověka Bohu za blízkost mimořádé ochrany andělské bytosti.

socha bitov

Sdílet

| Autor: Lenka Ripperová | Vydáno dne 02. 09. 2018 | 2944 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Znáš adoptivní farnost Jeníkov? (viz články o farnosti Jeníkov)

Netuším, o co jde (1658 hl.)
 
Něco jsem zaslechl (1214 hl.)
 
Je to bláznovství (1199 hl.)
 
Zpovzdálí to sleduji (1252 hl.)
 
Dost se o to zajímám (1770 hl.)
 
Aktivně spolupracuji (1242 hl.)
 
Patřím dokonce do Klubu přátel Jeníkova (1077 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 9412
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace