
Při putování Svatou Zemí, jsem měla možnost také navštívit místo, kde určitou dobu svého života žil svatý Jeroným. Návštěva tohoto významného místa mě velmi potěšila a oslovila, proto se o to chci podělit i s Vámi. A kdo že to vůbec byl ten Jeroným? Na to se můžete podívat v následujícím článku.
Dnes již svatý Jeroným, původním jménem Hieronymus, se narodil v roce 340 ve Stridonu v Dalmácii. Později studoval v Římě gramatiku, rétoriku a filosofii. V Římě také přijal křest.
Po pobytech v Trevíru a Aquileji putuval roku 373 na Blízký Východ, kde se usídlil v Sýrii a žil zde několik let jako poustevník. V Antiochii se pak učil řecky a hebrejsky. V roce 379 byl vysvěcen na kněze a odešel přes Konstantinopol znovu do Říma, kde pracoval jako sekretář papeže Damasa. Na jeho pokyn začal pracovat na revizi latinského překladu Nového Zákona podle původních řeckých textů.
Po Damasově smrti ho někteří chtěli zvolit za jeho nástupce, ale pro přísné asketické názory a nekompromisní postoj při hájení čistoty víry a mravů ho odpůrci donutili k odchodu z Říma.
Jeroným se tedy usadil jako poustevník v Betlémě, kde založil několik klášterů a věnoval se převážně výkladu Písma svatého a jeho překladu z původních jazyků do latiny.
Jeroným byl především učenec, sice nedbalý a arogantní, přesto ale jeho dílo znamenalo a stále znamená velký přinos. Sepsal díla, jež ho zařadila mezi největší teology všech dob. Jeho spisy vynikají mimořádnou jasností a jednoduchostí. Dodnes je zachováno i 117 Jeronýmových dopisů, mezi nimiž je i 19 adresovaných jeho současníkovi sv. Augustinovi.
Spolu s Ambrožem, Augustinem a Řehořem Velikým patří mezi velké západní církevní otce.
Zemřel 30.září 420 v Betlémě a byl tam i pohřben. Dnes jsou jeho ostatky uloženy v římské bazilice S. Maria Maggiore.