Farnosti

Pouť na Svatý Hostýn 2007 z Bítova a okolí

PoutníciJako každoročně i letos se farníci z Bítova vypravili auty na pouť. Tentokráte na Svatý Hostýn.

Je ráno 9.5. a venku prší.Přesto se scházíme u kostela a s prosbou o Boží ochranu na rtech vyrážíme. Zanedlouho padající kapky deště řídnou a dokonce již z mraků vykukuje sluníčko. Sledujeme okolní krajinu a nepřestáváme žasnout nad stvořitelským uměním našeho Pána. A hle - již spatřujeme schody vedoucí k mohutnému chrámu , s obrazem Panny Marie Hostýnské nad vchodovými dveřmi.

Vcházíme dovnitř a po chvilce ztišení následuje mše svatá , sloužená naším duchovním otcem Pavlem Zahradníčkem. Nabízím několik myslenek z jeho promluvy. "Toto místo je posvátné. Svatý je Bůh. A krásu míst dělá Boží přítomnost. Ale jen s čistým srdcem je možné vidět Boha". Proto krásu Boží blízkosti při modlitbě si nesme domů a tam ji oživujme". A také "...vše co konáme, máme dělat ve spojení s Ním"...

Po krátké individuální procházce po vrcholu kopce se opět scházíme ke společné modlitbě v mariánské svatyni. Po mariánských litaniích se klaníme Kristu v Nejsvětější svátosti. Jeho chválíme, Jemu děkujeme.

Poté následuje seznámení s historií baziliky v podání kněze z Ŕádu Tovaryšstva Ježíšova, spravujících toto poutní místo. Z jeho slov se dovídáme, že tento chrám byl postaven v roce 1241, jako poděkování za ochranu Panny Marie před tatary.Byl několikrát přestavěn.

Hlavní pouť je zde 15.8., kdy se zde schází mnoho poutníků, oslavujících Matku Boží.

Součástí areálu jsou i dvě křížové cesty a shodiště / 250 schodů/ vedoucí k Vodní kapli. Stojíte-li na 150 schodu od kostela a pohlédnete vzhůru, uvidíte sochu Pána Ježíše, který nás svým pohledem objímá a zve k návštěvě této svatyně. Vybavila se mi slova "Skrze Marii k Ježíši". K zamyšlení vyzývá i nápis na podstavci, kde stojí: "Pojďte ke mně všichni, kdož jste obtíženi a já vás občerstvím".

Zbývající čas do odjezdu jsme vyplnili modlitbou křížové cesty, kdy jsme si znovu uvědomili, co všechno Pán Ježíš z lásky k nám vytrpěl.

A potom... Pod ochranou Panny Marie Hostýnské se navracíme domů.
Bohu díky!

A zde je několik fotografií.


PM-nad vchodem

Vítězná ochrano Moravy, zůstaň Matkou lidu svému


Povídání o chrámu

Povídání o chrámu.


Jedno ze zastavení kř.cesty-1.

Jedno ze zastavení Nové křížové cesty z roku 1912.


Zastavení kř.cesty 2.

Původní křížová cesta.


Křížová cesta

I pro tebe jsem zemřel!


Pán Ježíš

Já jsem cesta


Poutníci

Poutníci


Kostel PM

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Svatý Hostýn)


Sdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 24. 05. 2007 | 7662 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Znáš adoptivní farnost Jeníkov? (viz články o farnosti Jeníkov)

Netuším, o co jde (1336 hl.)
 
Něco jsem zaslechl (952 hl.)
 
Je to bláznovství (946 hl.)
 
Zpovzdálí to sleduji (991 hl.)
 
Dost se o to zajímám (1349 hl.)
 
Aktivně spolupracuji (989 hl.)
 
Patřím dokonce do Klubu přátel Jeníkova (865 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7428
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace