
Někdy u věřících pozoruji zvláštní mentalitu. Projevuje se ve výrocích: "Mám s Bohem osobní vztah ale nepotřebuji suché poučky z katechismu." "Bůh není mrtvá teorie." V jistém smyslu s těmito výroky souhlasím. Bůh je opravdu živý a křesťanství nelze zredukovat pouze na soubor logicky přesných výroků. Jádrem křesťanství je osoba a tou osobou je Ježíš Kristus - sám živý Bůh. Vztah s Osobou je tím nejcennějším pokladem. Přesto si myslím, že vzdělávání se ve víře je velmi důležité a to zvláště dnes když jsme svědky tolika omylů, které se prezentují jako pravda.
Jak se má katolík 21. století v tomto chaosu orientovat?
Netroufám si posuzovat katechetickou činnost Církve. Odvážím si však napsat, že
je nemálo katolíků, kteří nemají jasnou představu v co vlastně věří. Chybí jim základny znalosti o své víře. Ani nevědí o co přicházejí ... Nechci tím však říci, že katolík rovná se nevzdělanec, ale zdá se, že jde o poměrně rozšířený jev. Tato nevědomost je pouze na škodu.
Potřebujeme poznat, kdo jsme a kam jdeme. Potřebujeme poznat naši katolickou identitu a získat zdravé sebevědomí.
Tento nedostatek je vidět v rozhovorech s pochybujícími, když jim často neumíme odpovědět na jejich pochybnosti o katolické víře. Apoštol Petr nás zve abychom "
byli připraveni vždy obhájit svou naději před těmi, kteří vás o to žádají. Dělejte to však jemně, uctivě a s dobrým svědomím, aby ti, co tupí vaše dobré chování v Kristu, zastyděli se právě v tom, z čeho vás pomlouvají." (1 Pt 3,15-16) Tento text je chartou apologetika.
Apologetika je obrana víry a Církve před různými útoky. Studium apologetiky však není jen vstřebáváním vědomostí. Apologetika je umění a je třeba ji spojovat s aktivním duchovním životem. Má evangelizační účel - přivádět naše bratry a sestry s různým světonázorem blíže ke Kristu. Znalost katolické nauky nás v tomto povolání utvrzuje a prohlubuje naši víru.
Tím nechci říci, že bychom měli každého za každou cenu přesvědčovat. Ani tím nechci říct, že bychom měli být odborníci na všechno. Ne každý má talent a povolání na to, aby ovládal teologii svatého Tomáše Akvinského nebo specifická bioetická témata. Nejde mi o to abych vás přesvědčil, že se máte stát teology.
Podstatné je mít základ ve víře. I ten rozumový. Boží Slovo nás zve "
milovat Boha celým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí." (Mt 22,37)
Ten nabudeme studováním Písma svatého a Katechismu katolické církve. (Resp. její verze pro mladé - Youcat) Poctivý život křesťana-katolíka si skutečně vyžaduje námahu.
V dnešní době se prezentuje pod Božím jménem milion věcí, avšak s Bohem křesťanství mají častokrát pramálo společného. Napadá mě hnutí New Age, různí internetoví sektáři nebo schvalování homosexuálních svazků v některých protestantské společenstvích na západě. Tyto a mnohé jiné
kompromisy s "duchem moderní doby" jsou však v přímém rozporu s učením Katolické církve, kterou Bůh založil. I proto vidím důvod vzdělávat se ve víře.
Mít schopnost rozpoznat pravdu od bludů a polopravd je v dnešní době nesmírně důležité. Proto si vyprošujme ctnost moudrosti. Ne však světské, ale té Boží. Pak můžeme spolu s apoštolem Pavlem říci, že "
vím, komu jsem uvěřil." (2 Tim 1,12)
Erik Dujava
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 12. 7. 2018 naleznete
zde