Zajímavé...

Marné pokušení

Primice P. Josefa Kubeše na Humberku 2012Dobrý den, přinášíme vám další z úvah od našeho stálého čtenáře Petra Stloukala. tentokráte má název Marné pokušení.




Když se díváme na život Panny Marie, musíme si stále klást otázku, proč ona, ačkoliv do manželství vstoupila, zůstala i nadále pannou, jako tomu bylo při početí Ježíše, při jeho porodu i po porodu; znamená to tedy, že Bůh tím chtěl mimo jiné naznačit, že ona – Maria bude jaksi předjímat, čili anticipovat úděl těch, kdož budou v oslaveném těle po posledním soudu u Boha, kdy v neustálém jásotu budou patřit na jeho slávu, jeho svatou tvář, a jak řekl v evangeliu sám Ježíš – nebudou se už ženit, ani vdávat, ale budou jako andělé stát při Božím trůnu – což pro saduceje, kteří ho pokoušeli, bylo zcela nepochopitelné a absurdní. Sv. Pavel, jak víme z jeho 1. listu Korinťanům, upřednostňoval panenský stav, tedy zdrženlivost pro Boží království, píše, že by si přál, aby všichni byli jako on, a zdůvodňuje to tím, že ženatý muž se stará o věci světské, jak by se zalíbil své ženě, a stejně tak provdaná žena se stará o věci světské, jak by se zalíbila svému muži, což má zcela logické opodstatnění, přestože tomu nemusí vždy tak být. Např. manželé Martinovi, rodiče sv. Terezie z Lisieux, se zcela zřejmě starali mnohem více o věci duchovní jak světské, a je zajímavé, že oba dva chtěli původně vstoupit do kláštera – ale nebyla to vůle Boží.


Maria skutečně byla a zůstala pannou, vzdor tomu, že vstoupila do manželského svazku se sv. Josefem. Vynořuje se otázka, zda to nebylo příliš „velké sousto“ – pro ni ani tak ne, když podle pramenů a především podle učení církve se takto rozhodla už mnohem dříve než Josefa poznala – ale spíše pro Josefa, který přestože byl člověk spravedlivý, jak svědčí i Písmo, nakonec byla jako každý druhý podroben hříchu. Jisto jistě byl Josef ďáblem pokoušen, stejně tak tomu muselo být i u Marie, přestože satan až do jejího nanebevzetí nevěděl, o koho se jedná. Když pokoušel samotného Ježíše, Božího Syna, druhou božskou osobu, je zcela pochopitelné, že kul svoje pikle i proti Marii a Josefovi. Konec konců především ti světci, kteří byli Bohu velice blízko, mohou nakonec sami dosvědčit, že kde o mnoho jde, tam i satan o to víc útočí: zcela očividně se to potvrzovalo v životě faráře arského – sv. Jana Vianneye, sv. Jana Bosca, sv. Terezie z Avily či sv. Otce Pia, kteří by všichni mohli vyprávět, co to je satanské pokušení!


Je zcela nabíledni, že ani sám Ježíš tomu nemohl uniknout, protože je nejen Bůh, ale i člověk, a dost možná může být pravdou i to, že ono satanovo odstoupení od něho až po určitý čas, jak vyprávějí evangelia po jeho pokušení na poušti, nemusí znamenat to, že by „vrátil“ až ve chvíli strašného zápasu našeho Pána v Getsemanské zahradě před jeho zatčením, spíše je zřejmé, že ho pokoušel po celý čas jeho pozemského působení. Stejně tak a ne jinak tomu bylo u Marie a Josefa, které zcela jistě pokoušel k tomu, aby žili jako „řádní manželé“.


Když se díváme dnes na vztah Marie a Josefa v době sexuální totality, pro mnohé to je naprosto nepochopitelné a nepřijatelné, přičemž je nutno poznamenat, že samotný manželský akt hříšný být nemůže, protože už na začátku Bible v knize Genesis Bůh oznamuje:“A Bůh jim požehnal a řekl jim: , Ploďte a množte se a naplňte zemi,“. (1.Moj 1, 28) Plození tedy patří do řádu stvoření, čili sexuální pud musel existovat již v ráji, přestože jsou i jiné náhledy; tak např. bl. Anna Kateřina Emmerichová řekla:“Kdyby lidé v ráji nezhřešili, dálo by se plození slovem.“


Satan, nezvaný host, ale „věrný“ pokušitel, je vždy přítomen tam, kde se něco podstatného odehrává. Jistěže věděl, kdo Ježíš je, ale co nevěděl a ani vědět nemohl, je to, že svou smrtí na kříži definitivně zlomí moc hříchu, tedy i jeho, takže nakonec jeho horlivé působení, aby Ježíše „definitivně“ odstranil, se nakonec obrátilo proti jemu samotnému. Ne jinak tomu bylo s Marií, kterou zcela evidentně musel pokoušet k tomu, aby svoje rozhodnutí zůstat pannou vzala zpět, přičemž stejným způsobem ponoukal také sv. Josefa, aby to Marii „rozmluvil“.


Dokud my lidé, a křesťané o to zvlášť, budeme na zemi, neunikneme tomu, že budeme vystavováni zkouškám – jako Ježíš, Maria a Josef. Bůh ponechal satanovi určitou moc a čas, aby nás „tříbil jako pšenici“, jak Ježíš řekl Petrovi:“Šimone, Šimone! Hle, satan si vyžádal, aby vás tříbil jako pšenici. Ale já jsem za tebe prosil, aby tvá víra nepřestala, a ty jednou po svém obrácení posiluj své bratry!“ (Luk 22, 31 – 32)


Máme v rukou zbraně, abychom v boji obstáli: svátosti, Písmo sv., modlitbu, magisterium, tradici církve, učení Otců, přímluvy Marie a svatých. Jsou zde i andělé, kteří nás mohou posilovat, jako patrně dodával síly Ježíšovi archanděl Gabriel, „Muž Boží“, v jeho zápase v Getsemanech.


Je to mnohdy boj nelítostný, jak by mohla potvrdit francouzská mystička Marta Robinová, kterou „On“, jak satana nazývala, nakonec srazil z postele (byla upoutána na lůžko), zlomil jí vaz a tím ji zabil. „Vítězství“? Nikoli: Porážka; jako na poušti, v Getsemanech a na Golgotě.

Sdílet

| Autor: Ivana Chrástová | Vydáno dne 26. 11. 2012 | 3968 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace