Zajímavé...

Mariin Obyčtov aneb od kostela k prameni a zpět, 1. část

Panna Maria Obzčtovská, Foto L. Straková Jednou přišla řeč na Obyčtov. Tamní kostel Panny Marie je méně známým dílem architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichla, od jehož smrti uplynulo 7. prosince 300 let. Místo samo je dnes pozapomenutým, ale v minulosti významným poutním místem, které - zdá se - čeká na své znovuobjevení.





To povídání mě velmi zaujalo, a tak jsem se vyjádřil, že bych s tím rád seznámil i čtenáře FATYMu. Této výzvy se ujala paní Lenka Straková. A tak, díky ní, můžeme toto pozoruhodné místo blíže poznat:


Mariin Obyčtov
aneb
od kostela k prameni a zpět

-
1. část


V dávných dobách stával ve vsi dřevěný kostelíček. Byl vystavěn před rokem 1341 (v rozmezí let 1239 – 1340) – dle staré pověsti Mikulášem Smilem, pánem z Obyčtova. Od počátku byl zřejmě místem poutním, zasvěcený Panně Marii. Co se týče zmíněné staré pověsti, dovolte mi, abych se dotkla záznamů P. Antonína Slamy, faráře v Obyčtově v letech 1812 – 1827:

Narrata referro. Jistý Mikuláš Smilo, majetník Obyčtova, žil v tichém ústraní zbožně a bohabojně uprostřed své rodiny na svém statku, který tehdá ještě sestával z vesnice Obyčtov – původně Abetsch, potom Abetschtorf a Obitschdorf zvané – z vesnice Olešná – ta potom později zašla a ležela vlevo na cestě, která vede z Obyčtova do Bohdalce, a až dodnes se tam říká v Olšinách – a konečně z vesnice Suky.
V těch dobách byla účast na křížové výpravě do Palestiny převládající čestná záležitost tehdejších evropských knížat i ostatní šlechty a zároveň podle tehdejších pojmů to byla i pro ostatní třídy lidí největší křesťanská zásluha moci přispěti dobytí Svaté země a k osvobození východních křesťanů z otroctví nevěřících asiatských národů. Také náš Mikuláš Smilo se svými dvěma dospělými syny se připojil ke křížové výpravě, ale při jedné bitce se Saraceny před vlastními zraky ztratil oba své syny. Sám zraněn, vrátil se po šťastném uzdravení domů. A tady slyšel od své manželky, tolik truchlící nad ztrátou obou synů, jak se jí právě v onen den, kdy zemřeli, zjevili její dva synové ozáření neobyčejným světlem, když klečela před mariánským obrazem, který měli v domě a chovali ve velké úctě. Ona poděšena tímto zjevením upadla do bezvědomí, avšak, když se z toho opět probrala, měla před sebou jen paměť toho, co se stalo. Mikuláš Smilo požehnal svou zbožnou památku u vděčného potomstva tím, že tu v Obyčtově zbudoval kostel ke cti Matky Boží a dotoval faru obilním desátkem. Tolik se dalo vzíti ze souhlasného vyjádření Benedikta Hellera, probošta cisterciáckého kláštera žďárského, Isidora Mareše, děkana v Novém Veselí a Josefa Linharta, faráře v Městě Žďáře.


Toliko zaznamenaná legenda obyčtovské farní kroniky z počátku devatenáctého století.
(Literatura: „Dějiny obce Obyčtov - z kronik a knih pamětních“)

Nakolik vhodné jest uvésti výpovědi letitých farníků, u nichž mé pátrání vyústilo v další návaznost na výše zmíněnou legendu, netuším, avšak pro uplatnění vlastního úsilí uvádím aspoň závěr těchto výpovědí, a to ve směru pokládání základních kamenů onoho starého obyčtovského kostela:
Bývalo zvykem kostely stavěti na vyvýšených místech, by poutníci již zdaleka zahlédli Boží Slávu v Nebesích, k níž v potu tváře docházeli, pročež pak plnost Milostí v Domech Božích dostali.

V případě Obyčtova dle výpovědí farníků tomu nebylo jinak. První obyčtovský kostel měl prý státi nad Obyčtovem. Panna Maria nad obec vyvýšená, dle některých při výjezdu z Obyčtova na Hodíškov po pravé straně silnice zvané „Bohýnek“, podle jiných zas na opačném horním konci obce, při výjezdu na Sazomín, „shlížeti měla na obyčtovský lid a chrániti jej“. Proto základní kameny prvního kostela zasvěceného Panně Marii, dle ústního tradování zdejšího lidu, byly složeny právě tam. Stalo se však (dle výpovědí všech tázaných, kteří o vzniku kostela věděli od od svých obyčtovských předků), že ony kameny „v noci doprostřed vesnice přemístěny byly“ - na místo, kde stojí dnešní kostel zasvěcený „Navštívení Panny Marie. Tato podivná věc opakovati se měla snad po dvakráte, vždy v noci.

Zde se přímo nabízí námět k úvahám… „Chtěla Panna Maria spíše vprostřed lidu svého státi, odtud jej chrániti a stranou nepřebývati?“ Je pravdou, že již mnoho zázraků se odehrálo v Její svaté Přítomnosti, tak proč tedy nehledat i zde možnou spojitost s Jejím duchovním záměrem?

I když s jistotou nedokážeme říci, jakým způsobem došlo ke vzniku a vybrání místa k vystavění prvního obyčtovského poutního kostela zasvěceného Panně Marii, přesto, budeme-li se dále zabývat jeho historií, nalezneme v zápisu Františka Paila, kronikáře v Obyčtově r. 1927, následující zprávu:

Ve vsi stával v dávných dobách dřevěný kostelíček. Patronát staré fary patřil řádu Johanitů na Starém Brně. V zachovalé listině z roku 1341 se dočítáme, že farář obyčtovský Konrád (plebanus in Ubetsch – Obitsohdorf), bezpochyby Johanita, vedl při o desátky s Mikulášem, opatem kláštera žďárského, jež skončilo narovnáním.
(Podrobnější zprávu o výše uvedeném dokládá Vlastivěda moravská - Žďárský okres, sepsaná ředitelem J. F. Svobodou v r. 1937.)

Pokračujeme-li dále v zápisu F. Paila, dozvídáme se, že „..prastarý kostelík stával na témže místě, kde stojí nynější chrám, přičemž tvořil s farou jednu budovu. Dřevěná věž stála opodál na místě, kde stojí nyní kamenný kříž. Hřbitov byl před hlavními chrámovými dveřmi, kde je dnes veřejná cesta..
(Dle protokolů obyčtovské farnosti stála hospodářská budova stranou proti selským domům č.1 a č.2.)

Kříž před kostelem v Obyčtově, Noe, CC0


..V roce 1391 držel faru jakýsi Jiří. (Byl obyčtovským farářem po faráři Konrádovi, vedl rovněž spor, tentokrát o desátky z osady Kosova - dříve Cossaw. Pozn.) O dalších duchovních správcích informace nejsou, během husitských válek (1419 až 1434 a ještě nějakou dobu poté) zřejmě zanikla v Obyčtově samostatná duchovní správa a Obyčtov byl přidělen k Městu Žďáru. O mariánských slavnostech dojížděli do Obyčtova kněží z cisterciáckého kláštera ve Žďáře..

Další zprávu o faře známe teprve z r. 1516, kdy ji 6. dubna získal se vším příslušenstvím, požitky a kostelním podacím výměnou klášter žďárský a jistě sem, jako na jiné fary, dosazoval řádové kněze.

..V druhé polovině 16. a začátkem 17. století (r. 1550 - 1625) ve všech farnostech na panství žďárského kláštera vedli duchovní správu ´luteránští predikanti´(protestanté). Tak tomu bylo nejen v Obyčtově, ale i v Ostrově, Borech, Bobrové, Novém Veselí a ve Zvoli. Povážlivé uvolnění klášterní discipliny, nekonání povinností řeholníků, vedoucí duchovní správu na farách i ve věcech víry a lhostejnosti k šířícímu se reformačnímu učení v okolí měly za následek, že se reformační hnutí na Žďársku plně rozvíjelo (tyto informace se však zdají hodně tendenční; pocházejí především ze stížností dočasného vlastníka klášterního statku – olomouckého biskupství, které mělo zájem vylíčit situaci ve zdejší duchovní správě v co nejhorším světle)..
(zápis Františka Paila, kronikáře v Obyčtově v r. 1927)

Jestliže nahlédneme do protokolů obyčtovské farnosti, zjistíme další události vztahující se k výše uvedenému, a to, že ve třicetileté válce (1618 - 1648) byl onen původní obyčtovský kostel zasvěcený Panně Marii patrně velmi poškozen nebo vypálen.
Při rekatolizačních snahách kardinála Dietrichštejna byl Obyčtov r. 1625 připojen k duchovní správě v Městě Žďáře, a tak obyčtovská fara se všemi požitky úplně zanikla.
Z děkanské matriky z r. 1672 se pak dozvídáme, že se tu během roku konaly služby boží jak nejčastěji možno, faráře si měla vydržovati obec, farníci nedávali desátků a pohřby se konaly bez kněze.

Panna Maria však nedopustila, aby Její poutní kostel zanikl a vyprosila, aby byl roku 1672 znovu vysvěcen. Po této události jeho duchovní správu obstarávalo opět Město Žďár.

Avšak dne 22. června 1679 ustanovil opat Edmund „také pro obyčtovské“ zádušní štolové poplatky. Možný důvod, proč okolo roku 1691 byly dle zápisu F. Paila ve zdejší obci opět „služby boží jen dvakrát v roce a farníci si (zase) sami bez duchovního zemřelé pochovávali (solisine parocho se sepelinnt)“.
(Od lidí z Obyčtova jsem zjistila, že tito farníci své nebožtíky i přes celou zimu doma měli, než je konečně pochovali.)

Zlý se smál a kostelík opět chátral..

Ale ani tehdy opat Edmund břemeno obyčtovským neodňal. Ba Naopak. Podle soupisů Vlastivědy moravské dne 16. října r. 1699 uzavřel se žďárským farářem úmluvu, podle níž měl farář chovati kaplana, který by přisluhoval každou druhou neděli neb svátek a vyučoval v Obyčtově. Jenže za to mu musel odvádět „každý usedlý neb potažník, také chalupník neb podruh, kdo koliv by krávy choval, z každého kusu po 3 kr každoročně při sv. Janě, při vánocích podle starého obyčeje měl dávati podle možnosti koledu a při posvícení každý koláč, a při velikonočních svátcích byl povinen každý odvésti čtyři vejce. Celá obec měla odvésti 18 měřic 3 ½ věrtele žita, 4 měř. 1 věrtele ječmene a 24 měř. 2 věrtele ovsa. Na to dával každý po 3 ½ věrt. žita, ½ věrt. ječmene a 1 měř. 1 věrt. ovsa; jen mlynář dával 1 měř. 1 věrt. žita, ½ věrt. ječmene a 1 měř. 1 věrt. ovsa a z pustin 4 měř. Žita, 2 měř. 1 věrt. ječmene a 4 měř. Ovsa. (Viz. též Hodíškov.)

Panna Maria se ale nevzdala..

I když úmluva opata Edmunda se žďárským farářem z roku 1699 stále platila (platila až do roku 1762, kdy byla ujednána dohoda nová), vyprosila, aby v Obyčtově na místě, kde původní prastarý kostelíček stál (podle výpovědí farníků - na prvních podivuhodně přenesených základních kamenech), nechal nový opat žďárského kláštera Václav Vejmluva (opatem od r. 1705) - znamenitý znalec a milovník umění stavitelského, sochařského a malířského – postavit nynější chrám Navštívení Panny Marie s půdorysem v podobě želvy, dle projektu slavného Jana Blažeje Santiniho - Aichla. (Projekt byl zhotoven do r. 1723, jeho real. pak v letech 1730 – 1735.)

V protokolech obyčtovské farnosti se v této souvislosti uvádí:
Nový kostel byl vystavěn na místě starého rozhodnutím opata žďárského cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvy(*1670, + 17.3. 1738) kolem roku 1734. Projektantem byl Vejmluvův ‚dvorní‘ architekt Jan Blažej Santini - Aichl (*4.2. 1677, +7.12. 1723), provádějícími staviteli po Santiniho smrti mohli být František Witinhofer, brněnský stavitel František Benedikt Klíčník nebo možná stavitel prelatury žďárského kláštera F. M. Kaňka.

Jan Blažej Santini – Aichl měl v okolí Města Žďáru i v něm „na svědomí“ více staveb (například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře), ale pouze obyčtovskému chrámu vtiskl podobu želvy: obdélníková loď se skosenými rohy představuje želví tělo, nárožní čtvercové kaple nohy, mělký presbytář se seříznutými východními rohy – krk, polygonální sakristie hlavu a západní kaple, předsíň – ocas želvy. Želva symbolizuje stálost ve víře, ale i ochranu, záštitu. Želva přešla do křesťanství také z antiky jako symbol dobré manželky (mlčenlivost – želva nemá jazyk, věrnost domovině – želva neopouští svůj krunýř).

(viz. „Dějiny obce Obyčtov“)

Půdorys kostela v současné podobě, volné dílo http://www.santini.cz/, wiki....


Již zmíněnou symbolikou obyčtovského kostela a jeho problematikou se obšírněji než tento článek zabývá ve své diplomové práci také otec Tomáš Šíma, který v ní rozvádí poznatky vztahující se přímo k naší milované Nebeské Matce. Dovoluji si zde tedy uvést alespoň část z tohoto textu:

..Konečně je třeba zachytit propojení mezi Pannou Marií a symbolem želvy. Jak je známo, obyčtovský kostel je zasvěcen Panně Marii setkávající se s Alžbětou. V Lukášově evangeliu se hovoří o setrvání Matky Ježíšovy u své příbuzné Alžběty po dobu tří měsíců a následném návratu domů (Lk 1,56). Právě tento Mariin návrat domů a naplnění poslání dobré manželky jakožto vzoru panenské čistoty je možné zcela oprávněně vidět jako důvod pro užití symbolu želvy. Panna Maria promlouvá v evangeliích pouze na nemnoha místech, více rozvažuje o všech věcech ve svém nitru (srv. Lk 2,19.51). Tak ostatně vnímá svatá Terezie Veliká symbol želvy jako znamení vnitřního usebrání a „stažení se do sebe“.

Želva je tedy symbolem vnitřní usebranosti a modlitby. Maria vše uchovávala ve svém srdci. Želví krunýř odkazuje na Pannu Marii, která nás ochraňuje, je naším štítem vůči výpadům zla, u ní jsme v bezpečí.


(Zdroj: autor: P. Tomáš Šíma: „Kostel Navštívení Panny Marie“, diplomová práce – online: https://library.upol.cz/arl-upol/cs/csg/?repo=upolrepo&key=79127362034)

Michal Olsiak - socha zelvy v Obyctove, Kirk, CC BY-SA 3.0 DEED, commons


Želva se stala neodmyslitelným symbolem Obyčtova. Časem se dostala i do obecního znaku. Její betonová socha od sochaře Michala Olšiaka, rodáka ze Žďáru, od roku 2010 "bydlí" v parčíku a je vyhledávanou turistickou atrakcí oblíbenou zejména dětmi. Ty ji rády osedlávají. Mohou si ji i odnést domů zobrazenou na turistické známce obce.

Panna Maria zvítězila..

Stala se předmětem uctívání v podobě dřevěné polychromované sošky – barokní kopie „zázračné“ gotické sošky klášterské P. M. Studniční.

Zde musím objasnit původ názvu „Panna Maria Studniční“, neboť ne mnohým je toto jméno známé, rovněž tak jako místo, kde se (dle pověsti) zjevila Bočkovi z Obřan ve snu..

Místo Jejího Zjevení bylo v areálu bývalého cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou ještě před jeho založením.

Podle legendy zde založil studnu Boček z Obřan, který chtěl na tomto místě postavit kostel. Ve snu se mu zjevila Panna Marie a vyzvala ho, aby nejprve nechal do skály razit studnu. Boček její radu poslechl. Studna byla hluboká a v ní voda čistá, jako křišťál. Boček z Obřan se časem roznemohl, ale když mu donesli vodu z Mariánské studny a on se napil, byl zázrakem uzdraven. Nad studnou pak dal postavit kapli a nedaleko ní kostel s klášterem. Studna pochází z roku 1252 a klášter, který je vystavěn v její blízkosti, nese jméno Fons Beatae Mariae Virginis, což v překladu znamená Studnice (Pramen) blažené Panny Marie. Studna zásobovala pitnou vodou všechny obyvatele kláštera, kterých bylo okolo pěti set. Za husitských nepokojů, kdy byl zdejší klášter vypálen, byla studna zasypána. Později však došlo k jejímu obnovení. I když požáry ohrozily klášter ještě mnohokrát, studna vždy zůstala zachována.

Dle informací bývalého klášterního duchovního správce Vladimíra Záleského místní legenda vypráví, že Boček, dnes řečený z Obřan, jinak ze Zbraslavi, byl švagr svaté Zdislavy, protože si vzal její starší sestru Eufémii, a že studna byla původně hluboká 32 metrů (dnes 26 m). Dnes stojí uprostřed Rajského dvora v areálu kláštera. Dříve byla spojena chodbou s dnes již neexistujícím východním křídlem konventu. Mniši k ní mohli procházet chodbou z refektáře. Nad studnou byla umístěna socha Panny Marie Studniční, kterou tam ke konci roku 1251 přinesli cisterciáci z mateřského kláštera na Zelené Hoře u Nepomuku, neboť je všeobecně známo, že drahocenná Matka Boží nám ukazuje cestu k prameni - ke svému Synu. Studna pochází z doby krátce před rokem 1252 - v tomto roce byl položen základní kámen konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše. V témže roce zemřela také sv. Zdislava.

Na otázku, proč právě Panna Maria „Studniční“ (a ne jiná) měla býti v Obyčtově uctívána, nalézáme odpověď v dalším zápisu knihy „Dějiny obce Obyčtov“. Záznam o sošce hovoří takto:

...Tato socha byla do obyčtovského kostela umístěna opatem žďárského cisterciáckého kláštera Václavem Vejmluvou, který k jejímu originálu v gotické podobě choval velkou úctu a dle pověsti se mu před ní při modlitbě dostalo uzdravení z krčního neduhu, pro nějž měl být propuštěn z noviciátu, jak je to zapsáno ve výpisku Steinbachově, citujícím úryvek z kázání Jana Josefa Khella z 28. 8. 1735:

„Když nemoc Václavovi Vejmluvovi novitiusovi hlas odňala, kterej žádná lékařská moc navrátiti nemohla, musel on z kláštera vyjíti, prosil ale horlivě před jitřním Matku Boží modle se u štatue, jenž v konventskym kostele nyní na oltáři jest, a v okamžení hlas všechen jemu navrácen jest a byl potom roku 1705 učiněn opatem.


Ale to ještě nebylo všechno...

Nově vystavěný kostel byl zasvěcen „Navštívení Panny Marie, a když na „vytrvalé žádosti žďárského opata Bernarda Henneta“ - jinde uváděného jen jako Heneta (nástupce Václava Vejmluvy) - udělil papež Benedikt XIV. v roce 1750 obyčtovskému kostelu plnomocné odpustky na 7 let pro oktáv „Navštívení P. M.“, stal se opět poutním.

Kdo ví – snad Panna Maria vnukla opatu Bernardu Hennetovi myšlenku, že se nesmí vzdát, a že by měl za plnomocné odpustky vytrvale bojovat, dokud je od papeže nezíská..

I když není známo v jakém počtu přicházeli lidé tenkrát do prvního, chudě vyzdobeného dřevěného poutního kostelíka zasvěceného Panně Marii, dnes s jistotou můžeme určit počet procesí cestujících do nového, čerstvě vysvěceného kostela Navštívení Panny Marie, aby uctili Pannu Marii Studniční. V knize „Od kostela ke kapličce v Ostrově“ se o tom píše:

..V roce 1750 udělil papež Benedikt XIV. „na vytrvalé žádosti žďárského opata Bernarda Heneta“ obyčtovskému kostelu plnomocné odpustky na 7 let. Odpustky poté skončily (věčná škoda, pozn.), ale poutě zůstaly. Průvody přicházely do Obyčtova v počtech 16 -20 ze širokého okolí a zúčastňovalo se jich až 5000 lidí. Nejvíce poutníků bylo z Polenska, Žďárska, Novoměstska, Bystřicka a Velkomeziříčska ..

Dějiny obce Obyčtov, procesí, archiv autorky


Vlastivěda moravská“ dále uvádí: „Největší býval průvod z Polné a Bystřice nad Pernštejnem. Předmětem uctívání se stala dřevěná polychromovaná soška P. M.. Je to barokní kopie gotické sošky klášterské P. M. Studniční, která byla v původním oltáři umístěna v mohutném baldachýnu, neseném dvěma cheruby..“ (Původní oltář byl r. 1958 -1961 obnoven a má připomínat stav před r. 1877. Pozn.)
..Bohu díky za to. A nejen za to. Vyobrazení sošky na jednom z oken kaplí napovídá, že bývala strojena kdysi stejně, jako známé Pražské Jezulátko.

Dějiny obce Obyčtov, archiv autorky


Podle záznamů F. Paila se pak roku 1784 (po zrušení kláštera žďárského Josefem II.) stal Kvido Schöbl obyčtovským prvofarářem. „..Poněvadž nebylo tehdy žádné farní budovy, bydlel až do roku 1791 v domku čp. 26.
V původních plánech nového obyčtovského kostela nebyla totiž projektována ani fara, ani věž. Dřevěná kostelní zvonice stála před statkem č. 1 a za presbytářem se nacházela polygonální sakristie, snad i s vížkou pro sanktusník.

Roku 1798 došlo ke zboření sakristie a na jejím místě přistavění věže na východní straně, do níž byly z dřevěné kostelní zvonice přemístěny zvony.
Farní pamětní kniha pak byla v Obyčtově založena r. 1812 nástupcem prvofaráře Kvida Schöbla - P. Antonínem Slamou, jenž zaznamenal první pověst „O Zjevení“ (uvedena v začátku článku).

Zázračný Pramen:

V souvislosti s kostelem se potom dozvídáme o mimořádné Milosti, již Panna Maria vyprosila u svého Syna. Jako každé mariánské poutní místo mívalo své prameny, o to pak snad více místa Panny Marie Studniční. I v blízkosti Obyčtova se nacházel (a dodnes nachází) pramen, jenž se odedávna pojil se zdejším kostelním obřadem.
Lidé za starých časů i pozdější doby přicházeli k tomuto prameni a myli si v něm chodidla i ruce. Mnozí z pramene dokonce též pili. Podle pověstí starých obyčtovských usedlíků docházelo na základě užívání této pramenité vody k mnoha zázračným uzdravením. Za to pak děkovali Panně Marii v podobách slavení mariánských pobožností, mší svatých a jiných slavností.
V knize „Od kostela ke kapličce v Ostrově“ se v této souvislosti píše: „Všechna významná poutní místa měla obvykle své „zázračné“ vodní zdroje. Jeden takový pramen se nacházel i na ostrovském katastru za obcí vpravo při silnici do Obyčtova. Zdejší lidé odedávna věřili, že zmíněný pramen léčí oční nemoci a tak si ji ‚béřou také domů nemocným‘.

V době, kdy jsem se zamýšlela nad pramenem, a nad tím, zda „Její“ voda mívala skutečně léčivé účinky, se mi „náhodou“ podařilo ve sklepě objevit dopis zaslaný prababičce mého manžela (Ludmile Fabíkové z Obyčtova) její sestrou (tehdy žijící někde u Žďáru nad Sázavou), ve kterém mimo jiné stálo:

..Já se k vám přijedu podívat, pro tu vodu bysme šli spolu, kdyby mě ta voda pomohla, abych viděla bez brejlí, to bych byla ráda - a možná, že se k vám přijedem podívat všeci, že byste se ulekli, když by nás přijelo pět..

Ten dopis mi přišel pod ruku jako blesk, bez obálky, čistě jen tak, když jsem ze zvědavosti nadzvedla víko staré bedny, která tam stála u zdi. Nechápala jsem to. I když jsem do sklepa přišla s úplně jiným záměrem, zrovna jsem v tu chvíli přemýšlela o tom, kde hledat důkaz či zmínku, která by poukazovala na zázračnost onoho pramene. Že by mi Panna Maria přišla na pomoc? Hmmm… možná, že ano. :)

Následně mé pátrání po zdroji informací o zázračné vodě vyústilo v opětovné dotazování se starších obyčtovských obyvatel. Mnoho jich bylo takových, kteří tvrdili totéž:

Voda uzdravovala především oční nemoci, ale lidé ji i pili. Také chromým se údy vyzdravily, když uctili Matku Boží a z pramene vodu užili. To odedávna bylo známo, že tento pramen uzdravuje. Dokonce kdosi až z Velkého Meziříčí sem chodil pro vodu s kanystry, což nebylo zase tak dávno..

Jedna obyvatelka Ostrova nad Oslavou byla zase přesvědčena o tom, že kdo se vody napil, byl sice uzdraven, avšak s vedlejšími účinky. Když viděla můj zmatený pohled, dodala, že se mu pak narodily dvojčata, neboť se jich tam prý po užití vody narodilo hodně. No…. já se té vody napila těsně předtím, než mi to řekla :)) a…. všechno jsem pak stejně musela odevzdat Bohu, hi, hi.. :))

Naposledy mi ještě do uší zazněl příběh o jedné kněžně, která prý kdysi měla putovat do Obyčtova pro Milosti od Pána Ježíše skrze Jeho milovanou Matku. Tato kněžna - dle vyprávění – měla být slepá. Po opláchnutí obličeje vodou z pramene však náhle prohlédla a nechala pak na onom místě jako poděkování postavit kapli.

Je pravdou, že tato pověst se neshoduje s minulostí založení kaple (jak uvedeno níže), a snad ani s poutěmi do Obyčtova, které jistě byly zaznamenány.

Možným faktem však stále zůstává, že vodou z pramene bylo již uzdraveno více lidí..

LeS

Pokračování článku najdete na tomto odkazu:
www.fatym.com/view.php?nazevclanku=mariin-obyctov-aneb-od-kostela-k-prameni-a-zpet-2-cast&cisloclanku=2023120057 již 13. 12. 2023

Obyčtov, studánka, foto Lenka Straková


Obyčtov, Pikula Josef, CC BY 3.0 cz, cs.wikipedia.org



Sdílet

Související články:
POZVÁNKA na žehnání kapličky Panny Marie, Královny Míru do Křenovic u Kojetína + termíny poutí do Medžugorje s tímto společenstvím (23.04.2024)
Pouť do Medžugorje na 43. výročí zjevení - 21. 6. - 26. 6. 2024 (09.04.2024)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2024 (03.04.2024)
Poutě do Međugorje (26.03.2024)
Chcete prožít Velikonoce v Medžugorje? Máte možnost (24.03.2024)
XVII. Pěší pouť mužů 2024 (16.03.2024)
Úplně poslední místa na pouť do MEDŽUGORJE (26.02.2024)
Zasvěcení všech zemí ve svatyni svatého archanděla Michaela na Monte Sant ' Angelo / Gargano (4. - 12. 2. 2024) (06.02.2024)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2024 (29.01.2024)
Poutní místo Filipov - leden 2024 (11.01.2024)
Pozvánka - SILVESTROVSKÁ POUŤ DO MEDŽUGORJE 27. 12. 2023 - 2. 1. 2024 + Vánoční termín (15.12.2023)
Mariin Obyčtov aneb od kostela k prameni a zpět, 2. část (13.12.2023)
Manželé Veisovi: NEZAPOMENUTELNÁ NÁVŠTĚVA POUTNÍHO MÍSTA GUADALUPE V MEXIKU (+ další odkazy o Guadalupe) (06.12.2023)
13. října 2023 - Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (11.10.2023)
Říjnové poutě do Medžugorje na svátek Panny Marie růžencové (03.10.2023)
Fatimská pouť do kostela svaté Anny v Jiřicích u Miroslavi ve středu 13. září 2023 (10.09.2023)
Vzpomínky na moravskou automobilovou pouť v roce 2022 (10.09.2023)
Ohlédnutí za III. dětskou pěší poutí (06.09.2023)
Pouť k Pražskému Jezulátku (+ novéna a zasvěcení) (02.09.2023)
12. národní pouť přátel díla Likvidace lepry (30.08.2023)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2023 (30.08.2023)
Poutní místo Vřesová studánka (20.08.2023)
Pouť do Medžugorje - Modlitební pouť s Mary´s Meals (říjen 2023) (17.08.2023)
13. srpna 2022: Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (12.08.2023)
Jak na Mladifest 2023: s Mary’s Meals nebo Vojtem Machovským (19.07.2023)
Národní Svatováclavská pouť 2023 (19.07.2023)
III. dětská pěší pouť ze Štítar do Vranova nad Dyjí (18.07.2023)
13. července 2022: Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (11.07.2023)
Pan Jan Němec - organizátor poutí do Medžugorje - slaví životní jubileum (05.07.2023)
To nevymyslíš, aneb jak jsem se setkal z cyklopoutníkem do Lisabonu a přišel k jeho cestovatelskému blogu (05.07.2023)
Mariánská pouť ve Mcelích (29.06.2023)
13. června 2023: Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (12.06.2023)
Prožijte 42. výročí zjevení Panny Marie v Medžugorji - možnost poutí - 20. nebo 22. 6. - 27. 6. 2023 (11.06.2023)
Vodácká pouť "po řece sv. Klementa" (11.06.2023)
Medžugorje - pozvání na Mladifest (05.06.2023)
Pouť Nový Jeruzalém - červen 2023 (29.05.2023)
S panem Němcem do Medžugorje - 42. výročí zjevení Panny Marie (27.05.2023)
Dvě Srdce Lásky: Srdečně zveme k Jezulátku. Po mši nás přijde pozdravit O. nuncius. (20.05.2023)
XIX. Pěší pouť z Prahy do Jeníkova - pátek (19.05.2023)
XIX. Pěší pouť z Prahy do Jeníkova - čtvrtek (18.05.2023)
XIX. Pěší pouť z Prahy do Jeníkova - středa (17.05.2023)
13. 5. 2023 - Fatimská pouť do kostela svaté Anny v Jiřicích u Miroslavi (12.05.2023)
Jarní pouť na poutním místě Turzovka - Zivčáková (10.05.2023)
Pěší pouť mužů ze Senice do Šaštína (06.05.2023)
Pozvánka na MODLITBU ZA MÍR - Medžugorský duchovní večer s Mary´s Meals v Praze (17.04.2023)
Ornát s Pražským Jezulátkem od účastníků nočního procesí pro otce biskupa A. Baslera (15.04.2023)
Pouť do Medjugorje 2023 (13.04.2023)
VIII. Pěší pouť rodin (02.04.2023)
Pozvání na pouť - Velikonoční Medžugorje 6. - 10. 4. 2023 (30.03.2023)
Noční eucharistické procesí na Svatý Hostýn 31. března 2023 (28.03.2023)
Železný poutník 2023 (16.03.2023)
Svatoklementská pekařská pouť (11.03.2023)
Pouť do Medžugorje - svátek Božího milosrdenství, tj. v týdnu po Velikonocích ve dnech 14. - 20. 4. 2023 (23.02.2023)
Pozvánka na MODLITBU ZA MÍR - Medžugorský duchovní večer s Mary´s Meals v Brně (07.02.2023)
Připomínka sobotní (21. 1.) pouti a dnešní (18. 1.) památky (18.01.2023)
Královna pomoci, 4. září 2011: začátek řešení vašich problémů je ve svátosti smíření (17.12.2022)
SILVESTROVSKÁ POUŤ DO MEDŽUGORJE 27. 12. 2022 - 1. 1. 2023 (15.12.2022)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2022 (06.12.2022)
Medjugorský duchovní večer v sobotu 3.12.2022 u minoritů v Brně (02.12.2022)
Dušičková pouť ve Mcelích (03.11.2022)
Národní Svatováclavská pouť Stará Boleslav 2022 (22.10.2022)
Ještě jsou poslední volná místa, využijte to - Mezinárodní pouť přátel Mary´s Meals do MEDŽUGORJE (25.09.2022)
Zlatá sobota Žarošice - Září 2022 (22.09.2022)
Národní pouť Panny Marie sedmibolestné v Šaštíně 2022 (21.09.2022)
SVATOVÁCLAVSKÉ PUTOVÁNÍ PRAHOU 2022 (21.09.2022)
Porciunkule v Jablunkově (13.09.2022)
13. září 2022: Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (13.09.2022)
Mimořádná výzva otce Marka - rezervujte si, prosím, čas! (13.09.2022)
Noční eucharistické procesí na Svatý Hostýn (12.09.2022)
Ohlédnutí za II. dětskou pěší poutí (03.09.2022)
Pozvání na pouť k Božímu Milosrdenství do Krakowa, (28.08.2022)
II. dětská pěší pouť ze Štítar do Vranova nad Dyjí (26.08.2022)
11. pouť přátel Likvidace Lepry (16.08.2022)
13. srpen 2022: Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (10.08.2022)
13. července 2022: Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (11.07.2022)
Aktualizováno 28. 6. - VLAKOVÁ POUŤ DO LURD byla ZRUŠENA (27.06.2022)
S panem Janem Němcem opět na pouť do Medžugorje. (10.06.2022)
13. června 2022: Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (07.06.2022)
13. květen 2022: Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (13.05.2022)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2022 (02.04.2022)
Pouť do Medjugorje 2022 (30.03.2022)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2022 (02.03.2022)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2022 (25.01.2022)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2022 (28.12.2021)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2021 (11.12.2021)
Slavíme výročí: 30 let večeřadel v Křenovicích (05.11.2021)
Pozvání na pouť do Medžugorje společně s dobrovolníky a příznivci Mary's Meals. (23.09.2021)
Národní pouť Panny Marie sedmibolestné v Šaštíně (20.09.2021)
Pouť v Horní Lomné (16.09.2021)
Ohlédnutí za 1. dětskou pěší poutí (01.09.2021)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2021 (31.08.2021)
I. dětská pěší pouť: Štítary-Vranov nad Dyjí (19.08.2021)
Žarošice (07.08.2021)
Nedělní pouť ke svatému Josefovi (04.08.2021)
Nabídka poutě - MARIAZELL - sobota 7.8.2021 (29.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - sobota (13.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - pátek (10.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - čtvrtek (09.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - středa (08.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - úterý (07.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - pondělí (06.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - neděle (05.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - sobota (04.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - pátek (04.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - čtvrtek (03.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - středa (02.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - úterý (02.07.2021)
Pěší pouť z Porta za Santiaga de Compostela - pondělí (02.07.2021)
Pouť Nový Jeruzalém - červenec 2021 (29.06.2021)
Pouť k pramenům řeky Dyje (29.06.2021)
Pouť k Božímu milosrdenství do Krakova k hrobu sv. Faustyny - 2. - 3. 7. 2021 (22.06.2021)
Fatimská pouť do kostela svaté Anny v Jiřicích u Miroslavi ve čtvrtek 13. května 2021 (10.05.2021)
Pouť Nový Jeruzalém - květen 2021 (09.05.2021)
Poutní místa severních Čech - úvodní video (20.01.2021)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2021 (04.01.2021)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2020 (02.12.2020)
Dovolená Krakow, Czestochowa, Wroclaw (14.10.2020)
Fatimská pouť - 13. října v Jiřicích u Miroslavi - z důvodu státních omezení jen pro místní - 10 osob. (12.10.2020)
Pouť Nový Jeruzalém - říjen 2020 (08.10.2020)
Noční eucharistické procesí na Svatý Hostýn "Za obnovu rodiny, jejímž základem je svazek muže a ženy" (26.09.2020)
Pouť Nový Jeruzalém ve Vranově nad Dyjí (18.09.2020)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2020 (13.09.2020)
Modlitební zájezd s (a pro) MARY’S MEALS do LITMANOVÉ na Slovensku (02.09.2020)
Svědectví poutníka: KDYŽ DO NEBE, TAK PĚŠKY (31.08.2020)
Pouť do Liitmanové a Lutině + záznam řeckokatolických slavnostních liturgií, kterých jsme se zúčastnili. (26.08.2020)
Pozvání na pouť: Lutina + Litmanová + Prešov - už ve středu! (18.08.2020)
Pouť rodin k Panně Marii Milotické (13.08.2020)
16. červenec: Celosvětová virtuální pouť do Lurd (15.07.2020)
Žehnání obnoveného Mariánského sloupu + Orelská pouť (i ze Znojma) k této slavnosti (13.07.2020)
Pouť do Římova s klubem svatého Athanasia (30.06.2020)
Program poutí v Jeblonném v Podještědí 2020 (23.05.2020)
Pouť Nový Jeruzalém ve Vranově nad Dyjí (12.05.2020)
Fatimská pouť v kostele svaté Anny v Jiřicích u Miroslavi ve středu 13. května 2020 (11.05.2020)
Pouť Nový Jeruzalém - květen 2020 (03.05.2020)
Smírná pouť ke svátku Zvěstování Panny Marie (06.03.2020)
Poutní cesta Klementa Maria Hofbauera Och Znojmo,Caritas Retz (01.03.2020)
Modlitební den k úctě Panny Marie, Matky všech národů – pozvánka do Nitry - MŠI SVATOU v 16 h. bude přenášet TV LUX (14.02.2020)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2020 (07.02.2020)
Návštěva Krakova - z pohledu Lojzy (28.01.2020)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2020 (04.01.2020)
Silvestrovská pouť z Prahy do Staré Boleslavi - Via Sancta Mariana (08.12.2019)
Adventní putování Šaštín - Velehrad (13.11.2019)
Národní pouť vyvrcholila bohoslužbou ve Svatopetrské bazilice (13.11.2019)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2019 (07.11.2019)
Pouť ke svaté Anežce České v Hrádku u Znojma. (04.11.2019)
Jubilejní pouť ve Sloupu (24.10.2019)
Pouť mužů k blahoslavenému Karlu Rakouskému (19.09.2019)
Národní Svatováclavská pouť 2019 (13.09.2019)
Pouť do Medžugorje - Modlitební pouť za Mary´s Meals (září 2019) (23.08.2019)
Pobožnost prvních sobot v Brně u minoritů - leden - září 2019 (01.08.2019)
Pouť na sv. Hostýn k Panně Marii (31.07.2019)
Pouť k pramenům 2019 (25.06.2019)
170 let od mcelského zázraku (22.06.2019)
Jubilejní odpustky v Loretě u minoritů v Brně (06.06.2019)
Turzovka - pozvánka na jarní pouť 7. - 8. května 2019 (24.04.2019)
Pouť za Mary´s Meals do Medžugorje (26.03.2019)
Pouť Mary´s Meals na Hostýn (25.03.2019)
Pouť na Křemešník 1. května 2019 (11.03.2019)
Noční modlitební procesí očima poutníka (10.03.2019)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2019 (27.02.2019)
V roce sv. Aloise (do 9. 3. 2019) lze putovat do Otnic (24.02.2019)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2018 (08.12.2018)
Fatimskou pouť do kostela svaté Anny v Jiřicích u Miroslavi (10.10.2018)
Národní svatováclavská pouť 2018 (20.09.2018)
TV Lux: Přímé přenosy ze Šaštína, svatyně Sedmibolestné Panny Marie (14.09.2018)
Pouť s dětmi k Pražskému Jezulátku za mír v naší zemi (13.09.2018)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2018 (07.09.2018)
Zlatá sobota 2018 v Žarošicích již 8. září (07.09.2018)
* 2x Noční modlitební procesí proti ratifikaci Istanbulské úmluvy
* www.petice-adopce.cz - materiály, videa, argumenty, fakta...
(31.08.2018)
Pouť Nový Jeruzalém - srpen 2018 (04.08.2018)
Pouť k Panně Marii Svatotomské v bazilice na Starém Brně (03.08.2018)
Ostatky sv. Markéty poputují po 750 letech z Olomouce do rakouského Marcheggu (09.07.2018)
Homilie arcibiskupa Jana Graubnera při Národní cyrilometodějské pouti Velehrad, 5. července 2018 (05.07.2018)
Pouť k pramenům 2018 (01.07.2018)
Pouť Nový Jeruzalém - červen 2018 (03.06.2018)
Pozvánka na setkání brněnského regionu Fatimského apoštolátu - pondělí 21. května 2018 (20.05.2018)
13. květen: Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (11.05.2018)
Modlitební den k úctě Matky všech národů - Nitra (07.05.2018)
Pouť Nový Jeruzalém - květen 2018 (06.05.2018)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2018 (28.03.2018)
XI. pěší pouť mužů (27.03.2018)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2018 (10.03.2018)
Železný poutník 2018 (07.03.2018)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2018 (08.02.2018)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2017 (09.12.2017)
Pozvání do večeřadla: Křenovice u Kojetína (02.11.2017)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2017 (01.11.2017)
13. října - Fatimská pouť v Jiřicích u Miroslavi (11.10.2017)
Pouť Nový Jeruzalém - říjen 2017 (10.10.2017)
VIII. Svatováclavská pěší pouť Velehrad - Svatý Hostýn (26.09.2017)
Zlatá sobota 2017 v Žarošicích již 9. září (07.09.2017)
Dnes: Fatimská sobota v Šaštíně - přímý přenos TV Lux (02.09.2017)
P. Marian Kuffa na pouti pedagogů na Svatém Hostýně (15.08.2017)
Poutní mše svatá u Panny Marie ve Vranově nad Dyjí (08.08.2017)
Pouť k Panně Marii Svatotomské 15. srpna 2017 na Starém Brně (27.07.2017)
Hrádek u Znojma: otec biskup Pavel, muzikál Gedeon a varhanní koncert (28.06.2017)
Mystička Myrna Nazzour ze Sýrie opět na Slovensku (20.06.2017)
Video z letošní pěší pouti z Prahy do Jeníkova (11.06.2017)
Ohlédnutí za pěší poutí z Prahy do Jeníkova (11.06.2017)
VI. národní pouť přátel Likvidace lepry (25.05.2017)
Farní úřad Korňa zve věřící na pouť na Horu Živčák u Turzovky (22.05.2017)
XV. dívčí pěší pouť z Vranova nad Dyjí do Kostelního Vydří (13.05.2017)
Putování po stopách brněnského biskupa Pavla hraběte Huyna (04.05.2017)
II. pěší pouť za obnovu manželství a rodin (19.04.2017)
Poutní mše svatá ke sv. Jiří ve Štítarech (05.04.2017)
Jubilejní rok Fatimy - podmínky k získání plnomocných odpustků (27.03.2017)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2017 (01.03.2017)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2017 (30.01.2017)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2017 (10.01.2017)
UDÁLOSTI v roce 1663 a krvavé slzy na mariánském obraze (14.11.2016)
Trnavská novéna v Roce milosrdenství: 13. - 21. 11. 2016 - přímé přenosy TV Lux (11.11.2016)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2016 (10.11.2016)
Poutní cesta křesťanskou Evropou - Francouzi už mají 35 kapliček (03.10.2016)
Pouť Nový Jeruzalém - říjen 2016 (03.10.2016)
Prof. Petr Piťha: kázání na svátek sv. Václava 2016 (01.10.2016)
Joachim kardinál Meisner: kázání na Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, (01.10.2016)
Svatováclavské putování Prahou - 27. 9. 2016 (21.09.2016)
Staroslověnská mše sv. podle tradičního římského ritu při Národní svatováclavské pouti do Staré Boleslavi 2016 (12.09.2016)
Zlatá sobota v Žarošicích (30.08.2016)
XVI. pěší pouť na Velehrad - čtvrtek (25.08.2016)
Poutní zájezd do Medžugorje - září 2016 (10.08.2016)
Mariánské poutě u Staré Matky Boží v Žarošicích 2016 (09.08.2016)
Pouť Nový Jeruzalém - červenec 2016 (02.07.2016)
Hlavní pouť v Hlubokých Mašůvkách (30.06.2016)
S panem Němcem do MEDŽUGORJE (nejen) na MLADIFEST 2016 (26.06.2016)
Dívčí pěší pouť 2016 (23.06.2016)
První pouť (báseň) (20.06.2016)
Pouť Rytířstva Neposkvrněné (19.06.2016)
Brigáda před velehradskou poutí (15.06.2016)
Přímý přenos - Poutní mše svatá k Božímu milosrdenství - Slavkovice (10.06.2016)
* Mše svatá z Národní pouti
*Korunka k Božímu milosrdenství - Krakow - Lagiewniki 28. 5. 2016 - záznam
(05.06.2016)
Pouť Nový Jeruzalém - červen 2016 (31.05.2016)
* Národní pouť v Krakově již v sobotu 28. května
* Přímé přenosy TV Noe a Radia Proglas
(27.05.2016)
Svatý Kopeček: Pouť Modliteb za nejmenší (19.05.2016)
Pán zázraků: Úžasný příběh nezničitelného posvátného obrazu z Peru (01.05.2016)
POZVÁNKA na františkánskou pouť do Montichiari - Fontanelle - poslední volná místa (28.04.2016)
Pouť Nový Jeruzalém - květen 2016 (26.04.2016)
6. Medžugorské setkání na Slovensku - Turzovka 23.4. 2016 (19.04.2016)
POUŤ LÉKÁRNÍKŮ PRO ŽIVOT A JEJICH PŘÍZNIVCŮ (11.04.2016)
Arcibiskup Graubner bude v rodišti Aničky Zelíkové sloužit bohoslužbu za nenarozené (04.04.2016)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2016 (02.04.2016)
I. pěší pouť za obnovu manželství a rodin z Lukova do Přibyslavic (28.03.2016)
Pouť ke svatému Klementovi v Tasovicích 2016 (17.03.2016)
Slavnosti sv. Klementa Hofbauera ve Vídni a Pouť krajanů k hrobu Boží služebnice císařovny Zity (01.03.2016)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2016 (01.03.2016)
Pouť svatého Klementa v Tasovicích 2016 (27.02.2016)
Již jste přihlášeni na Národní pouť do Krakova? (06.02.2016)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2016 (29.01.2016)
Cyrilometodějská pouť 2016 - XXXV. ročník (18.01.2016)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2016 (29.12.2015)
Přehled významných akcí v roce 2016 (12.12.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2015 (07.12.2015)
Silvestr a Nový rok v Medžugorje (25.11.2015)
Pouť ke svaté Anežce České v Hrádku (10.11.2015)
Tady jsem doma (09.11.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2015 (01.11.2015)
TURZOVKA - posvěcení chrámu na hoře Živčáková (záznam) (08.10.2015)
Pozvánka na pouť Celurodu 2015 (07.10.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - říjen 2015 (06.10.2015)
TURZOVKA - Přímý přenos TV NOE - Mše svatá s žehnáním kostela Panny Marie Matky Církve (03.10.2015)
Slavnost konsekrace kostela Panny Marie Matky Církve na Turzovce (28.09.2015)
SVATOVÁCLAVSKÉ PUTOVÁNÍ PRAHOU S PALLADIEM ZEMĚ ČESKÉ. (23.09.2015)
Arcibiskup Cyril Vasiľ: Největší nebezpečí je ztráta naděje (video + text) (15.09.2015)
Zlatá sobota v Žarošicích (12.09.2015)
Moravská automobilová pouť do Jeníkova (07.09.2015)
Poutní slavnost v Rybnicích - Horních Dunajovicích (06.09.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2015 (04.09.2015)
12. diecézní pouť rodin ve Žďáru nad Sázavou 2015 (28.08.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - srpen 2015 (07.08.2015)
LITMANOVÁ - 25. výročí zjevení na hoře Zvir (06.08.2015)
Den Brna 2015 (06.08.2015)
Pozvánka na Mladifest do Medžugorje - 2 volná místa (24.07.2015)
Velehrad 1985 - jak jsme vypískali komunistického ministra
+ dokument VELEHRAD 1985 (Pouť, která změnila dějiny)
(08.07.2015)
X. jubilejní cyklopouť z Přímětic do Jeníkova (02.07.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - červenec 2015 (30.06.2015)
300. měsíční a Hlavní pouť v Hluhokých Mašůvkách (23.06.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - červen 2015 (11.06.2015)
Diecézní pouť do Slavonic v rámci diecézního slavení NEK (31.05.2015)
Svatý Kopeček u Olomouce: Pouť Modliteb za nejmenší (29.05.2015)
Jubilejní X. CYKLOPOUŤ do Jeníkova (26.05.2015)
Diecézní pouť do Slavonic (12.05.2015)
Pouť médií Svatý Hostýn 2015 (12.05.2015)
Jarní pouť - TURZOVKA 2015 (12.05.2015)
Dívčí pěší pouť 2015 (09.05.2015)
Medžugorje: 4. mezinárodní modlitební setkání osob s invaliditou (28.04.2015)
POZVÁNKA na františkánskou pouť do Montichiari - Fontanelle - poslední volná místa (20.04.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2015 (08.04.2015)
Železný poutník 2015 (08.03.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2015 (28.02.2015)
Pouť sv. Klementa v Tasovicích (25.02.2015)
Pozvánka na Tradiční „Klemenswoche“ aneb týden se sv. Klementem M. Hofbauerem ve Vídni (25.02.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2015 (03.01.2015)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2014 (11.12.2014)
Virtuální prohlídka římských bazilik (09.11.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2014 (06.11.2014)
Poděkování sv. Anežce za 25 roků svobody (16.10.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - říjen 2014 (09.10.2014)
Český Těšín bude mít ostatky blahoslavené Matky Terezy (08.10.2014)
Svatováclavské kázání Dominika kardinála Duky 2014 (29.09.2014)
Autobus na Národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi (25.09.2014)
Moravská autobusová pouť do Jeníkova (16.09.2014)
Přímé přenosy ze ŠAŠTÍNA - Celonárodní pouť Slovenska k patronce Slovenska (15.09.2014)
Zlatá sobota v Žarošicích (12.09.2014)
Šaštín: národní svatyně Slovenska (12.09.2014)
Pozvánka na Pouť setkání (01.09.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2014 (01.09.2014)
Národní pouť rodin ve Žďáru - Slovo otce biskupa, myšlenka pouti (26.08.2014)
Učitelé i rodiny s dětmi budou na Hostýně děkovat za prázdniny (21.08.2014)
Pouť do Medjugorje (06.08.2014)
SLAVNOST PORCINKULOVÉHO ODPUSTKU (02.08.2014)
Pouť mužů v Kostelním Vydří + kázání o. Kodeta
Denní modlitba otců
(16.07.2014)
Na Cvilíně bude polský exorcista mazat věřící olejem sv. Chabela (03.07.2014)
Pozvánka na pěší pouť z Hostěradic do Hlubokých Mašůvek (27.06.2014)
Morašice: Požehnání výzdoby kaple Matky ustavičné pomoci (22.06.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - červen 2014 (11.06.2014)
Poslední možnost! - Pouť do Medžugorje: odjezd v neděli 18. května (16.05.2014)
Dívčí pěší pouť 2014 (10.05.2014)
Národní pouť rodin 2014 ve Žďáru nad Sázavou (10.05.2014)
Zveme na Fatimský den do Koclířova u Svitav (09.05.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - květen (30.04.2014)
Pozvánka na pouť na kostelíčku sv. Jana Nepomuckého na Poušti 17.5.2014 (29.04.2014)
II. ročník cyklopoutě z Olomouce na Svatý Hostýn (06.04.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2014 (05.04.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2014 (06.03.2014)
Železný poutník 2014 (04.03.2014)
Pekařská pouť ke cti sv. Klementa Maria Hofbauera 2014 (24.02.2014)
Pouť ke sv. Valentinovi (03.02.2014)
Džublik:10let poutního místa na Zakarpatské Ukrajině (video) (30.01.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2014 (25.01.2014)
Hromniční pouť matek ve Šternberku (18.01.2014)
Dekret o možnosti získat plnomocné odpustky v jubilejním Roku Sedmibolestné Panny Marie (15.01.2014)
Vlaková pouť Lurdy - beseda Tasovice 10.1.2014 (07.01.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2014 (03.01.2014)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2013 (05.12.2013)
Petr Hirsch o poutích (26.11.2013)
Pouť smíření 2013 - foto (20.11.2013)
Pouť smíření 2013 v Praze (14.11.2013)
Pouť smíření posvátnými místy Prahy
za duchovní a mravní obnovu v České republice
(14.11.2013)
Národní pouť do Svaté země, přípravná modlitba (31.10.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2013 (30.10.2013)
Pozvánka na pouť - Praha 30.10.2013 (18.10.2013)
Bývalý satanista na cestě ke svatosti (06.10.2013)
Ohlédnutí za Moravskou autobusovou poutí do adotivní farnosti Jeníkov (06.10.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - říjen 2013 (30.09.2013)
Podzimní pouť na horu Živčáková u Turzovky 19. a 20. října 2013 (26.09.2013)
AUDIO + čs přepis: Excelentní homílie arcibuskupa Cyrila Vasila v Šaštíně (21.09.2013)
Zlatá sobota 2013 v Žarošicích (09.09.2013)
Autobusem z Moravy do Čech (06.09.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2012 (04.09.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - srpen 2013 (03.08.2013)
Cykloexpedice po stopách sv. Cyrila a Metoděje (03.08.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - červenec 2013 (02.07.2013)
Francie: Lurdy trápí záplavy, sanktuárium je dočasně uzavřeno (21.06.2013)
I. pouť za oběti totalit a za šťastnou budoucnost našeho národa i našeho světadílu (15.06.2013)
VIII. CYKLOPOUŤ do Jeníkova (13.06.2013)
IX. Pěší pouť Praha - Jeníkov; neděle (11.06.2013)
IX. Pěší pouť Praha - Jeníkov; sobota (08.06.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - červen 2013 (30.05.2013)
V novinách o pěší pouti z Prahy do Jeníkova (29.05.2013)
Oznámení: Turzovka - jarní pouť 25. -26. května 2013 (19.05.2013)
Misijní pouť v Lidečku (15.05.2013)
Zvláštní vyslanec Svatého Otce na cyrilometodějské pouti (13.05.2013)
12. a 13. května 2013 - mimořádné dny Fatimy v ČR - Koclířov + Opava (12.05.2013)
Zjevení Královny pomoci, Dechtice, 5. května 2013 - Video, svědectví poutníků (08.05.2013)
POZVÁNKA NA SOBOTU - POUŤ KŘESŤANSKÝCH MÉDIÍ NA HOSTÝNĚ (08.05.2013)
Pěší pouť mužů z Vranova nad Dyjí do Jevišovic 2013 (06.05.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - květen 2013 (04.05.2013)
Májová pouť do Maria Loretto (26.04.2013)
Pozvání do Medjugorje (20.04.2013)
Praha zve 4. května na manifestaci za Mariánský sloup (19.04.2013)
Svatojánská pouť v Železném Brodu (15.04.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2013 (08.04.2013)
Květný pátek (21.03.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2013 (07.03.2013)
Pouť pekařů a cukrářů v Tasovicích u Znojma (05.03.2013)
Královna pomoci, Dechtice 3. března 2013: Ježíš vás žehná (04.03.2013)
Cyklopouť do Slovinska (23.02.2013)
Železný poutník 2013 (21.02.2013)
Hluboké Mašůvky v Roce víry (02.02.2013)
Plnomocné odpustky v Roce víry v brněnské diecézi (02.02.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2013 (28.01.2013)
6. celoslovenský modlitební den (17.01.2013)
Pěší pouť Konstantinopol - Velehrad (13.01.2013)
Svatý Hostýn (01.01.2013)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2013 (27.12.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2012 (28.11.2012)
Slavnost kněžského svěcení v Litoměřicích a pouť do Staré Boleslavi (27.11.2012)
Camino de Santiago - povídání o pouti z Oslnovic až na konec světa (13.11.2012)
Setkání velehradských poutníků 2012 (10.11.2012)
Národní pouť za obnovu křesťanství (10.11.2012)
Sledujte mši svatou Mons. J. Vokála v portugalské Fatimě – online! (10.11.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2012 (05.11.2012)
Turzovka, výročí Poutního místa Živčák 2012 (30.10.2012)
Růžencová pouť do Mariazell (14.10.2012)
Napsali jste: Maria, víš o mně vůbec? (14.10.2012)
Národní Svatováclavská pouť (11.10.2012)
Pouť na Turzovce: Jak dokázat odpustit (11.10.2012)
Pozvání na pouť do Svaté země (09.10.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - říjen 2012 (29.09.2012)
Moravská autobusová pouť do Jeníkova 2012 (23.09.2012)
Kardinál Jozef Tomko v Šaštíně: Zápas nekončí! (16.09.2012)
Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii (14.09.2012)
8. září: Zlatá sobota v Žarošicích (07.09.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2012 (02.09.2012)
Mariánská poutní slavnost v Rybnicích-Horních Dunajovicích (01.09.2012)
Pouť od oceánu k oceánu s ikonou Panny Marie Čenstochovské za ochranu lidského života a obnovu rodin také v Brně (28.08.2012)
„Pouť setkání“ aneb putování po stopách sv. Klementa Marie Hofbauera (28.08.2012)
Mariánská pouť na Svatý kopeček v Mikulově (28.08.2012)
XVI. Zahradní slavnost v Milonicích (20.08.2012)
Svatovavřinecká pouť na Sněžku (16.08.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - srpen 2012 (05.08.2012)
Pouť v Bohuticích (03.08.2012)
Pouť ke svaté Anně (27.07.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - červenec 2012 (04.07.2012)
Poutnický průkaz (03.07.2012)
VII. CYKLOPOUŤ do Jeníkova (17.06.2012)
Jarní pouť na Turzovce, 26. – 28. května 2012 (10.06.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - červen 2012 (30.05.2012)
Jarní pouť na Turzovku - pozvánka (16.05.2012)
Rekordní počet poutníků na hlavní fatimské pouti (15.05.2012)
Poutní slavnost ke cti sv. Peregrina a výstava v Ořechově u Brna (11.05.2012)
X. dívčí pěší pouť (09.05.2012)
Vyhlašujeme konkurz na hymnu na pouť 2012 (28.04.2012)
Pouť ke svatému Floriánovi (27.04.2012)
Pozvánka na svatojanskou pouť a XXXIII. koncert Na Poušti (26.04.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - květen 2012 (25.04.2012)
Poutní slavnost sv. Vojtěcha v Počaplech u Terezína (06.04.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2012 (03.04.2012)
Pouť k hrobu Dr. Františka Noska do Poříčí nad Sázavou (31.03.2012)
Lurdy na Kubě (31.03.2012)
Svatodušní poutní zájezd do Horní Lužice (21.03.2012)
Svědectví z Dechtic 1: uzdravení (nejen) z depresí (18.03.2012)
Svatého otce v Praze zastoupí kardinál Schönborn (12.03.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2012 (05.03.2012)
Pekařská pouť v Tasovicích 2012 (05.03.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2012 (26.01.2012)
Povelehradské setkání poutníků 2011 (15.01.2012)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2012 (24.12.2011)
Královna pomoci 15. prosince 2011: Zanechte hřích (20.12.2011)
Poutní mše svatá v Hlubokých Mašůvkách (02.12.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2011 (01.12.2011)
Pouť ke svatému Martinovi ve Rtyni nad Bílinou,
aneb naše další setkání s otcem biskupem
(20.11.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2011 (02.11.2011)
Královna pomoci, 15. října 2011: Oheň lásky a jednoty (18.10.2011)
Video: Královna pomoci 9. října 2011: První místo patří Bohu (17.10.2011)
Stavět mosty ke Kristu (17.10.2011)
Ze zářijové pouti na Turzovce (05.10.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - říjen 2011 (04.10.2011)
Arcibiskup J. Graubner: Přátelé, potřebujeme velký posun v myšlení! (01.10.2011)
Turzovka: podzimní pouť (28.09.2011)
Moravská pouť do Jeníkova – jaká ta letošní byla? (18.09.2011)
Svatováclavská pěší pouť Velehrad – Sv. Hostýn 2011 (10.09.2011)
8. pěší smírná pouť P.MUDr. Ladislava Kubíčka. (01.09.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2011 (01.09.2011)
Turzovka, 15. srpna 2011, svátek Nanebevzetí Panny Marie (19.08.2011)
Královna pomoci (15. srpna 2011): Nestyďte se za mého Syna (18.08.2011)
Slavnost Nanebevzetí na Turzovce s otcem Jaroslavem (09.08.2011)
Pouť k Panně Marii Klokotské (04.08.2011)
Pouť Matice Velehradské 2011 (02.08.2011)
Pouť k Matce Boží Vranovské (01.08.2011)
3. pouť pedagogických pracovníků (30.07.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - srpen 2011 (29.07.2011)
Tip na výlet - Pouť k Panně Marii Nanebevzaté - Sázava - Úžice (29.07.2011)
Pouť ke svaté Anně v Onšově (26.07.2011)
Pochod pro rodinu 2011 (20.07.2011)
Dechtice 3. července 2011: Maria nás objímá (20.07.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - červenec 2011 (01.07.2011)
Fotky z VI. cyklopoutě do Jeníkova (29.06.2011)
Hlavní pouť v Hubokých Mašůvkách - 2. -3. července (28.06.2011)
Odpoledne v Břežanech (12.06.2011)
Pouť k sv. Prokopu 2011 (05.06.2011)
TV Magnificat: Výročí Turzovky (01.06.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - červen 2011 (31.05.2011)
VII. Pěší pouť Praha - Jeníkov - jaká, že letos byla? II. část (24.05.2011)
Z Vranova do Kostelmí Vydří - dívčí pouť 2011 (17.05.2011)
Pouť na Křemešník v neděli 29.5.2011 (14.05.2011)
Z Kobylí do Žarošic (13.05.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - květen 2011 (07.05.2011)
Jarní pouť na Turzovce – hora Živčák – Živčákfest
28-29.5.2011
(07.05.2011)
Moravský Krumlov - pouť na Floriánku (30.04.2011)
Poutě v Hejnicích (30.04.2011)
Jablonné v Podještědí - program poutí 2011 (28.04.2011)
Pouť SFŘ do Říma (15.04.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2011 (30.03.2011)
Pouť pekařů, cukrářů a ctitelů sv. Klementa Marie Hofbauera (18.03.2011)
Vlakem na pouť do Lurd? Přidejte se (15.03.2011)
Pozvánka na pouť k Panně Marii do Šternberka (12.03.2011)
2. Den pro seniory na Svatém Kopečku u Olomouce (07.03.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2011 (03.03.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2011 (24.01.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - leden 2011 (01.01.2011)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2010 (02.12.2010)
Noční křížová cesta na Maria Hilf ve Zlatých Horách (02.11.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2010 (01.11.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - říjen 2010 (12.10.2010)
Program poutí 2011 v Kostelním Vydří (06.10.2010)
Národní pouť do Říma (29.09.2010)
Děkovná Národní pouť do Říma 2010 (21.09.2010)
O cestě do Říma (10.09.2010)
Moravská pouť do Jeníkova u Duchcova (08.09.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - září 2010 (07.09.2010)
Tradiční mariánská pouť na Svatý kopeček v Mikulově (24.08.2010)
Národní svatováclavská pouť - autobus (23.08.2010)
Pouť nový Jeruzalém - srpen 2010 (12.08.2010)
Nabídka pomoci se zařízením pěší (cyklistické) pouti do Mariazell (26.07.2010)
Pouť v Onšově 2010 (19.07.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - červenec 2010 (07.07.2010)
Cyrilometodějská pouť v Oleksovičkách (02.07.2010)
Cyklopoutníci vyrazili do Jeníkova (27.06.2010)
V. cyklopouť z Vranova nad Dyjí do Jeníkova u Duchcova (26.06.2010)
Pěší pouť Praha - Jeníkov; pátek 14.5.2010 (02.06.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - červen 2010 (02.06.2010)
Pouť za záchranu životů nenarozených dětí (28.05.2010)
Pekařská pouť v Tasovicích (20.05.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - květen 2010 (11.05.2010)
VII. pěší pouť z Kobylí do Žarošic (05.05.2010)
Pouť ke Třem Dubům (04.05.2010)
Pekařská pouť ke cti svatého Klementa Hofbauera (03.05.2010)
Křtiny - Mariánské poutní místo (02.05.2010)
Pouť na Peregrinek 2010 (01.05.2010)
VIII. dívčí pěší pouť (30.04.2010)
II. pouť mládeže k Panně Marii Strážnické (27.04.2010)
Pouť ke sv. Jiří v Klentnici (20.04.2010)
Poutní slavnost svatého Vojtěcha (12.04.2010)
Cykloturistická výprava na svatojiřský Říp a seznam akcí pro rok 2010 (23.03.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - duben 2010 (23.03.2010)
Pouť do Mariánských Radčic (17.03.2010)
Antiochia a jarní pouť v Bratřejově (08.03.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - březen 2010 (01.03.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - únor 2010 (01.02.2010)
Pouť Nový Jeruzalém - leden (01.01.2010)
Poutní písně - Láska zůstává (12.12.2009)
Pouť Nový Jeruzalém - prosinec 2009 (04.12.2009)
Pouť Nový Jeruzalém - listopad 2009 (04.11.2009)
Zpravodaj Nový Jeruzalém - říjen (10.09.2009)
Zpravodaj Nový Jeruzalém - září (01.09.2009)
6. smírná pouť P. MUDr. Ladislava Kubíčka (30.08.2009)
Pouť Matice Velehradské 2009 (12.08.2009)
Zpravodaj Nový Jeruzalém - srpen (01.08.2009)
Pozvání na pouť na Turzovku (25.07.2009)
Pouť pedagogických pracovníků 2009 - Svatý Hostýn (19.07.2009)
Pouť Nový Jeruzalém- červenec 09 (15.07.2009)
Zpravodaj Nový Jeruzalém - červenec (07.07.2009)
Cyklopouť Vranov nad Dyjí - Jeníkov 2oo9 ( neděle, pondělí), první část (26.06.2009)
Svatoantonínské procesí (21.06.2009)
2.celostátní pouť kruciáty nenarozených na Svatý Kopeček u Olomouce (13.06.2009)
Zpravodaj Nový Jeruzalém - červen 09 (05.06.2009)
Pouť pro chlapy (03.06.2009)
100. výročí kanonizace sv. Klementa Maria Hofbauera (31.05.2009)
Cyklovyjíždka do Hlubokých Mašůvek (25.05.2009)
Ministrantská pouť (21.05.2009)
Svatodušní pouť v Podolí (09.05.2009)
Zpravodaj Nový Jeruzalém - květen 09 (04.05.2009)
Velikonoční pouť do Vídně (09.04.2009)
Pouť k Bolestné Matce Boží ve Sloupu (21.03.2009)
| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 07. 12. 2023 | 418 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace