Zajímavé...

Jak to udělali v Olomouci?

putujeme s radostí Přinášíme článek Zbyňka Petráčka, který vyšel v Lidových novinách 14. 11. 2020, kde se zmiňuje, že křesťanství má staleté zkušenosti s člověkem, utrpeními a epidemiemi a že víra uzdravuje.

U nás v Olomouci na počátku 18. století usmrtil mor polovinu obyvatel města, a když bylo nejhůř, sešli se zbylí živí v průvodu městem na náměstí, kde se konala bohoslužba. Podle historických zpráv šel v průvodu celý magistrát, klérus, armáda, univerzita, šlechta a měšťané i chudina a mše se konala ve znamení kajícných proseb k Bohu za odpuštění hříchů a Boží smilování, aby skončil mor a strašlivé utrpení. Žádná gesta typu „my ho porazíme", spíš pokorné vědomí, že všichni máme čeho litovat i za co trpět a ptát se, co nám tím vyšší moudrost chce říci.

Když mor tehdy přestal, probudila se velká vděčnost a zbožnost a byl brzy postaven sloup Nejsvětější Trojice, nedávno zařazený mezi světové umělecké klenoty lidstva. Dodnes nás fascinuje a připomíná, co tehdy naše předky nezklamalo a co my dnes málo bereme na vědomí. Pak začala doba vrcholu barokní kultury a vydala úžasné kulturní dědictví. Dnes zcela chybí reflexe dialogu lidí se Stvořitelem. Vše je pouze produkt slepé náhody v procesu evoluce. Pokud neobjevíme sílu naděje, víry a vzájemné pomoci, hrozí i nám, že se můžeme dál „dusit ve vlastní šťávě" a strachu. Přál bych si, aby i náš národ, až tato očista pomine, zanechal za sebou podobný monument nového prozření z bezduchého materialismu směrem k duchovním výzvám. Křesťané se nyní nejen víc modlí a postí, ale také pomáhají, jak se dá. Pouze se nezviditelňují, protože „když dává pravice, ať o tom neví levice...", říká Ježíš. Místo hesla „návrat k normálu" se máme spíše ptát, co nám tím vším má být sděleno k našemu dobru ?


Čestný sloup Nejsvětější Trojice v Olomoucisvěcení10

Sdílet

| Autor: Bohumila Hubáčková | Vydáno dne 25. 11. 2020 | 289 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Lidové noviny
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Znáš adoptivní farnost Jeníkov? (viz články o farnosti Jeníkov)

Netuším, o co jde (1659 hl.)
 
Něco jsem zaslechl (1215 hl.)
 
Je to bláznovství (1201 hl.)
 
Zpovzdálí to sleduji (1254 hl.)
 
Dost se o to zajímám (1775 hl.)
 
Aktivně spolupracuji (1247 hl.)
 
Patřím dokonce do Klubu přátel Jeníkova (1079 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 9430
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
projekt Godzone=
Jsme mediálními partnery projektu Godzone.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace