31. DEN přípravy na zasvěcení se Ježíšovi skrze ruce Panny Marie podle sv. L. M. Grigniona
31. den zasvěcení připravené SDZR. Video s nahrávkou příslušných modliteb a textů.
Z textů sv. Ludvíka M. Grigniona se v dnešním úryvku dočtete např. o skrytém životě Ježíše v Marii a že na začátku spásy světa je Zdrávas Maria a že spása každého je zvláště svázána s touto modlitbou. ...
ČÁST IV. (27.-33. den)
Třetí týden – Téma: Poznání Ježíše Krista
Třetí týden ať se naplňují poznáním Ježíše Krista. Mohou číst a meditovat, co jsme o něm řekli a modlit se modlitbu svatého Augustina, která je na začátku této druhé části. Ať s tímto světcem říkají a opakují třeba i stokrát za den: „Pane, ať znám tebe!“ nebo také: „Pane, ať vidím,“ kdo jsi! Ať se jako v předchozích týdnech modlí litanie k Duchu Svatému a Zdrávas, Hvězdo mořská a denně přidají Ježíšovy litanie.
Skutky lásky k Bohu, díkůvzdání za Ježíšova požehnání, kajícnost a rozhodnutí. Během tohoto období se snažíme poznávat Ježíše Krista.
Co znamená poznávat Ježíše Krista?
Za prvé: Člověka - Boha, jeho milosti a slávu, jeho práva na suverénní vládu nad námi, protože poté, co jsme se vzdali hříchu, zřekli se Satana a světa, zvolili jsme si Ježíše Krista za svého Pána.
Za druhé: Jeho vnitřní život, ctnosti a činy jeho Nejsvětějšího Srdce, jeho sjednocení s Marií v tajemstvích Zvěstování a Vtělení, během jeho dětství a skrytého života, na svatbě v Káně a na Kalvárii.
31. DEN
Následování Krista IV. Kniha 2. kapitola: Svatá Eucharistie, zjevení Boží dobroty a lásky
Říká učedník:
1. Důvěřujíc ve tvou dobrotu a veliké milosrdenství, přistupuji k tobě jako nemocný k lékaři, jako lačný a žíznivý k prameni života, jako bídník ke Králi nebes, jako sluha ke svému Pánu, jako stvoření ke Stvořiteli, jako opuštěný ke svému laskavému Těšiteli.
2. Ale čím si zasluhuji, že ty přicházíš ke mně?
3. Kdo jsem, že se mi sám podáváš za pokrm?
4. Já hříšník, jak se opovažuji objevit před tebou? A ty, proč se snižuješ a přicházíš k hříšníkovi?
5. Znáš svého služebníka a víš, že není na něm nic dobrého, čímž bys zasloužil tuto milost.
6. Vyznávám svou nehodnost; uznávám tvou dobrotu, velebím tvou milostivost a děkuji ti za tvou převelikou lásku.
O PRAVÉ ÚCTU K PANNĚ MARII (Ludvík Marie Grignion z Montfortu)
Čtvrtá praktika. Ve specifické úctě budou mít velké tajemství Vtělení Slova, které slavíme 25. března. Ono je charakteristickým tajemstvím pravé oddanosti, která byla inspirována Duchem Svatým:
1) abychom uctívali a napodobovali nevýslovnou závislost Boha Syna na Marii, kterou sám chtěl ke slávě Boha, svého Otce, a pro naši spásu. Tato závislost je zjevná zvláště v tomto tajemství, ve kterém je Ježíš Kristus vězněm a otrokem v lůně božské Marie a ve všem na ní závisí.
2) Abychom děkovali Bohu za nesrovnatelné milosti, které Marii udělil, a zvláště za to, že si ji vybral, aby se stala jeho nejdůstojnější Matkou. A tato Boží volba se udála právě ve Vtělení. Toto jsou dva hlavní cíle otroctví Ježíše Krista v Marii.
Všimni si prosím, že zpravidla říkám: otrok Ježíše v Marii, otroctví Ježíše v Marii. Také se může říci, jak to mnozí až dosud dělali, otrok Marie, otroctví svaté Panny. Ale myslím, že je lepší, když se říká otrok Ježíše v Marii, jak radil pan Tronson, představený Semináře Svatého Sulpícia, pověstný svou vzácnou rozvážností a hlubokou zbožností, jednomu duchovnímu, co s ním konzultoval tyto věci. Zde jsou důvody:
1) Jednak žijeme v povýšeneckém věku, ve kterém je velký počet nafoukaných učenců, silných a kritických osobností, které nacházejí výhrady i vůči nejlépe podloženým a nejspolehlivějším pobožnostem. Proto, abychom jim zbytečně nedávali příležitost ke kritice, je lepší říkat otroctví Ježíše Krista v Marii nebo otrok Ježíše Krista než otrok Marie. Bereme tak pojmenování této úcty spíše z hlediska jejího posledního cíle, kterým je Ježíš Kristus, než z hlediska cesty a prostředku k tomuto cíli, kterým je Maria. Ale jistě lze bez skrupulí pravdivě použít jedno i druhé, jak dělám i já. Například člověk, co jede z Orleans do Tours po cestě přes Amboise, může docela pravdivě tvrdit, že jede do Amboise, jakož i že jede do Tours. Avšak s tím rozdílem, že Amboise je jen přímou cestou do Tours a že jedině Tours je jeho posledním cílem a koncem jeho cesty.
2) I proto, že prvořadé tajemství, které se slaví a uctívá v této zbožnosti, je tajemství Vtělení. V něm lze vidět Ježíše Krista jedině v Marii, vtěleného v jejím lůně. Je proto vhodnější říkat otroctví Ježíše v Marii, Ježíše, který sídlí a kraluje v Marii, i podle této krásné modlitby tolika velkých lidí: Ó, Ježíši, žijící v Marii, přijď a žij v nás svým duchem svatosti atp.
3) Tento způsob vyjadřování poukazuje více na důvěrnou jednotu, která je mezi Ježíšem a Marií. Jsou tak důvěrně spojeni, že jeden je celý ve druhém: Ježíš je celý v Marii a Maria celá v Ježíši. Nebo spíše, jí už není, Ježíš je zcela sám v ní. Lehčeji by se oddělilo světlo od slunce než Maria od Ježíše. Z toho vyplývá, že lze nazývat našeho Pána Mariiným Ježíšem a svatou Pannu Ježíšovou Marií.
Čas mi nedovoluje zastavit se zde a vyložit znamenitosti a hodnoty tajemství Ježíše žijícího a kralujícího v Marii, tedy tajemství Vtělení Slova. Uspokojím se s tím, že několika slovy vysvětlím, že toto první tajemství Ježíše Krista je nejskrytější, nejvyšší a nejméně známé. Tímto tajemstvím si Ježíš vybral všechny vyvolené ve shodě s Marií, v jejím lůně, které svatí nazývají aula sacramentorum – síň Božích tajemství. V tomto tajemství vykonal všechna následující tajemství svého života, když se mu podvolil: Ježíš „když přichází na svět, říká: … Hle, přicházím, abych plnil tvou vůli.“ (Žid 10,5.9) Toto tajemství je tedy shrnutím všech tajemství Ježíše Krista, neboť v sobě obsahuje úmysl i milost všech ostatních. A nakonec, je korunou Božího milosrdenství, štědrosti i slávy. Je korunou milosrdenství pro nás, neboť jak se lze přiblížit k Ježíšovi a mluvit s ním pouze skrze Marii, tak je možné vidět Ježíše a mluvit s ním pouze Mariiným zprostředkováním. Ježíš vždy vyslechne svou drahou Matku a vždy udělí svou milost a milosrdenství ubohým hříšníkům: „Přistupujme tedy s důvěrou k trůnu milosti.“ (Žid 4,16) Je korunou štědrosti vůči Marii, neboť zatímco tento nový Adam přebýval v tomto opravdovém pozemském ráji, vykonal v něm mnoho divů ve skrytosti, které ani andělé, ani lidé vůbec nechápou. Proto svatí nazývají Marii „velkolepostí Boha“ – Magnificentia Dei. To jakoby byl Bůh zvelebován pouze v Marii: „Jen tam bude velebný Pán.“ (Iz 33,21 Vulgáta) Je korunou slávy vzdané Otci, protože v Marii Ježíš Kristus dokonale utišil Otcův hněv vůči lidem a dokonale obnovil slávu, o kterou ho připravil hřích. Obětí své vůle a sebe samého mu vzdal větší slávu, než mu kdy vzdaly všechny oběti Starého zákona. A nakonec, vzdal mu nekonečnou slávu, jakou ještě nikdy od člověka nedostal.
e) Mít ve velké úctě Zdrávas a růženec
Pátá praktika. Budou se s velkou zbožností modlívat Zdrávas Maria, neboli Andělské pozdravení, jehož cenu, záslužnost, vznešenost a nezbytnost zná málo křesťanů, jakkoli osvícených. Bylo třeba, aby se svatá Panna vícekrát zjevila velkým světcům, zvláště osvíceným, jako svatému Dominikovi nebo Janu Kapistránskému, i blahoslavenému Alanovi z Roche, aby jim ukázala záslužnost této modlitby. Sestavili celé knihy o jejích divech a účincích na obrácení duší. Směle publikovali a veřejně ohlašovali, že na začátku spásy světa je Zdrávas Maria a že spása každého je zvláště svázána s touto modlitbou. Že to tato modlitba přinesla na suchou a neplodnou zemi ovoce života a že právě ona, dobře pomodlená, dá vzklíčit v našich duších Božímu slovu a přinese ovoce života, Ježíše Krista. Že Zdrávas Maria je nebeskou rosou, která zavlažuje zemi, neboli duši, aby přinesla ovoce v pravý čas. Že duše, která není touto modlitbou či nebeskou rosou zavlažována, nepřinese vůbec žádné ovoce kromě trní a bodláčí, ba hrozí její blízká kletba.
Ve své knize Důstojnost růžence zaznačil blahoslavený Alan z Roche to, co mu zjevila přesvatá Panna a později i Cartagena: „Věz, synu můj, a zvěstuj to každému, že pravděpodobným a bezprostředním znakem věčného zatracení je odpor, vlažnost a nedbalost v modlitbě Andělského pozdravení, které přineslo nápravu celému světu.“ – (kap.II.). Jsou to velmi potěšující a zároveň i hrozná slova, kterým bychom těžko uvěřili, kdybychom neměli záruku v tomto svatém muži, před ním ve svatém Dominikovi a potom ve více osobnostech i zkušenostech mnoha staletí. Vždyť je to vždy tak, že ti, kteří jeví známky zavržení, jako bludaři a bezbožníci, namyšlenci a světáci, nesnášeli či opovrhovali modlitbou Zdrávas Maria i růžencem. Heretici se ještě naučí a modlí Pater, ale ne Zdrávas Maria ani růženec. Jsou pro ně hrůzou: raději budou nosit na sobě hada než růženec. I namyšlenci, i když jsou katolíky, mají stejné sklony jako jejich otec Lucifer, a proto opovrhují nebo jsou lhostejní k modlitbě Zdrávas Maria a hledí na růženec jako na slabošskou pobožnost, dobrou pouze pro hlupáky a ty, co ani neumí číst. Naproti tomu ze zkušenosti je vidět, že ti, co mají jasné známky vyvolení, milují modlitbu Zdrávas Maria, vychutnávají si ji a modlí se ji rádi. Čím více patří Bohu, tím více milují tuto modlitbu. I to řekla svatá Panna blahoslavenému Alanovi po slovech, která jsem právě citoval.
Nevím jak a ani proč, ale i tak je to pravda. A nemám lepšího tajemství k rozpoznání toho, zda je někdo Boží, než zjistit, jestli má v lásce modlitbu Zdrávas Maria a růženec. Říkám „má v lásce“, neboť se může stát, že člověk se dostane do přirozené, či dokonce nadpřirozené neschopnosti modlit se ji, ale stále ji miluje a jiné podněcuje k této modlitbě.
DUŠE PŘEDURČENÉ, OTROCI JEŽÍŠE V MARII, uvěřte, že Zdrávas Maria je po modlitbě Otče náš nejkrásnější ze všech modliteb. Je to nejdokonalejší pocta, jakou můžeš Marii vzdát, neboť tuto poctu jí vzdal Nejvyšší skrze posla archanděla, abys získal její srdce. Tak mocně se dotkla jejího srdce tajemným kouzlem, kterého je plná, že Maria dala svůj souhlas ke Vtělení Slova i navzdory své hluboké pokoře. Touto poctou si určitě i ty získáš její srdce, pokud se ji modlíš tak, jak je třeba.
Podle světců je dobře, čili pozorně, zbožně a pokorně pomodlené Zdrávas Maria nepřítelem ďábla, které ho přinutí k útěku. Je kladivem, které ho rozdrtí. Je posvěcením duše, radostí andělů, hudbou předurčených, písní Nového zákona, Mariiným potěšením a slávou Nejsvětější Trojice. Zdrávas Maria je nebeskou rosou, která činí duši plodnou. Je to cudný a zamilovaný polibek, který dáváme Marii. Je to červená růže, kterou jí věnujeme. Je to vzácná perla, kterou jí nabízíme. Je pohárem ambrózie a božského nektaru, který jí dáváme. Všechna tato přirovnání jsou od světců.
Naléhavě tě prosím pro lásku, kterou ti přináším v Ježíši a v Marii, aby ses nespokojil s modlitbou korunky svaté Panny, ale aby ses modlil i svůj růženec, a pokud ti čas dovolí, každý den celý. V hodině své smrti budeš blahoslavit den a hodinu, kdy jsi mi uvěřil. A co štědře zaseješ s Ježíšem i Marií, v nebi budeš štědře sklízet na věky – „Kdo seje štědře, štědře bude také sklízet.“ (2Kor 9,6)
Zamyšlení: Všechno v Pánu Ježíši, hlavě Církve.
Kristus je hlavou Církve. – Ef 5, 23
Druhá božská osoba se stala člověkem nejen, aby v sobě spojila Božskou přirozenost s lidskou, ale aby i nás povznesla k Bohu. Ano, Pán Ježíš chce, abychom s ním, Bohem Otcem a Duchem Svatým tvořili velkou Boží rodinu. Máme být tak těsně spojeni, jak jsou spojeny údy těla. Trpící, bojující a vítězná Církev tvoří již nyní tajuplné tělo, společenství svatých.
Pán Ježíš chce tvořit část tohoto těla a sice hlavu, která všechno řídí a spojuje. Duší tohoto těla je Duch Svatý, který nás oživuje posvěcující milostí. Kdo ji ztratí, je mrtvým údem, kdo ji opět získá, stává se opět živým údem tohoto celku.
Kdo žije ve stavu posvěcující milosti, žije v Pánu Ježíši. Posvěcující milost se uděluje pomocí svatých svátostí; jimi se také rozmnožuje, ale také modlitbami a dobrými skutky. Nejkrásnějším pramenem milosti je svaté přijímání, které tvoří svaté pouto mezi křesťany. Sám Pán Ježíš se dává za pokrm, aby živil naše duše t. j. rozmnožil v nás milost a znovu roznítil lásku.
Proto si velmi važ svatého přijímání a přijímej denně! Pokud nemůžeš, nahrazuj to častým duchovním svatým přijímáním.
Modlitby: Litanie k Duchu Svatému, Zdrávas, Hvězdo mořská, Litanie k Nejsvětějšímu Jménu Ježíš, Modlitba k Pánu Ježíši, Modlitba k Duchu Svatému.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak. Používáme phpRS - redakční systém zdarma.