Svátek Božího milosrdenství se v katolické církvi slaví o 2. velikonoční neděli a jmenuje se neděle Božího milosrdenství. Je to slavnost, při které uctíváme Boha v tajemství jeho nepochopitelného milosrdenství.
Tento svátek si přál ustanovit sám Ježíš, ...
Tento svátek si přál ustanovit sám Ježíš, který sv. Faustyně řekl: "
Toužím, aby první neděle po Velikonocích byla svátkem milosrdenství" (Den. 299). "
Toužím, aby svátek milosrdenství byl úkrytem a útočištěm pro všechny duše, zvláště pro ubohé hříšníky ..." (Den. 699)
Den velkých milostí. Neděle Božího milosrdenství je dnem velkých milostí.
Ježíš řekl sv. Faustyně: "
Svátek mého milosrdenství vytryskl z mého nitra pro potěšení celého světa" (Den. 1517). "
V ten den je otevřeno nitro mého milosrdenství. Vylévám celé moře milostí na duše, které se přiblíží k prameni mého milosrdenství ... "(Den.699)
Největší milostí tohoto dne je Ježíšovo přislíbení úplného odpuštění hříchů a trestů. Ježíš slíbil: "
Duše, která přistoupí ke svaté zpovědi a ke svatému přijímání, dosáhne úplného odpuštění vin a trestů. V tento den jsou otevřeny všechny Boží prameny, skrze které plynou milosti "(Den. 699).
Přes sv. Faustynu nám Ježíš ukázal, co je nezbytné udělat pro to, abychom dosáhli velké milosti, které chce duši darovat v ten den:
Přípravná novéna před svátkem Božího milosrdenství. Ježíš si přál, aby přípravou tohoto svátku byla novéna - modlitba korunky k Božímu milosrdenství během devíti dnů. Začínat se má na Velký pátek. "
V této novéně udělím duším všechny milosti" (Den. 796).
Zpověď a sv. přijímání. Je nezbytné upřesnit, že zpovídat se není třeba právě v den Božího milosrdenství, ale může se i předtím. Nejdůležitější je, aby v ten den duše byla čistá a zbavena jakékoli návaznosti ke hříchu a tak přijala sv. přijímání.
Pán Ježíš řekl: "
Když jdeš ke svaté zpovědi, mysli na to, že ve zpovědnici já sám čekám na tebe, knězem se jen zastírám, ale sám působím ve tvé duši. Zde se ubohá duše setkává s milosrdným Bohem. Řekni duším, že z tohoto pramene milosrdenství mohou čerpat milosti jedině nádobou důvěry. Pokud jejich důvěra bude velká, moje štědrost bude bezmezná "(Den. 1602).
Pozval každou duši, aby se s upřímnou důvěrou nebála přijít k němu a poukázal na to, že Boží milosrdenství přesahuje každý hřích: "
V tento den jsou otevřeny všechny Boží prameny, přes které plynou milosti. Ať se nebojí přiblížit se ke mně žádná duše, i kdyby jí hříchy byly jako šarlat "(Den. 699).
"
Duše, které se odvolávají na mé milosrdenství, mi způsobují radost. Takovým duším dávám více milostí, než si přejí. Nemohu trestat, přestože by byl někdo i největším hříšníkem, pokud se odvolává na mé slitování, ale omlouvám ho ve svém nepochopitelném a nevyzpytatelném milosrdenství. Napiš: spíše než přijdu jako spravedlivý Soudce, nejprve otevírám dokořán dveře mého milosrdenství "(Den. 1146).
Ježíš nám ukázal, kde se odehrávají ty největší zázraky Božího milosrdenství - ve zpovědnici. "
Řekni duším, kde mají hledat útěchu - v tribunálu milosrdenství, tam se dějí největší zázraky, které se ustavičně opakují. Abychom ten zázrak dosáhli není třeba jít na dalekou pouť ani provést nějaké vnější obřady. Stačí přistoupit s vírou k nohám mého zástupce a říct mu o své ubohosti a zázrak Božího milosrdenství se projeví v celé plnosti. I kdyby duše byla jako rozkládající se mrtvola, a i kdyby z lidského pohledu již nebylo pro ni vzkříšení a vše bylo již ztraceno, ne tak u Boha. Zázrak Božího milosrdenství vzkřísí takovou duši v celé plnosti. Ó, ubozí, kteří nečerpáte z tohoto zázraku Božího milosrdenství, nadarmo budete volat, když už bude pozdě"(Den.1448).
Důvěra v Boha a milosrdenství k bližním. Přes sv. Faustynu chtěl Pán Ježíš celému světu předat poselství Božího milosrdenství. Řekl: "
Dnes posílám tebe k celému lidstvu se svým milosrdenstvím. Nechci trestat bolavé lidstvo, ale toužím ho uzdravit a přivinout ke svému milosrdnému srdci ..." (Den. 1588). "
Řekni, dcero, že jsem Láska a Milosrdenství samo" (Den. 1074).
Toto poselství k nám mluví o milosrdné a nesmírné lásce Boha k člověku a zve i nás snažit se žít v duchu důvěry v Boha a milosrdenství vůči bližním.
Pán Ježíš učil sv. Faustynu nejen rozjímat se mluvit světu o bezhraničním Božím milosrdenství, ale i svým životem následovat jeho příkladu uskutečňujíc skutky milosrdenství vůči svým bližním. "
Dcero moje, pohlédni na mé milosrdné srdce a odzrcadluj jeho slitování ve svém srdci a skutku ..." (Den. 1688).
V deníčku sv. Faustiny najdeme i to, jakým způsobem to můžeme provádět v každodenním životě. Ježíš řekl: "
Milosrdenství svým bližním můžeš projevovat trojím způsobem: zaprvé - skutkem, zadruhé - slovem, zatřetí - modlitbou. V těchto třech stupních je obsažena plnost milosrdenství a je nepochybným důkazem lásky ke mně. Takto duše oslavuje mé milosrdenství a vzdává mu čest," (Den. 742). I samotná Faustyna psala o třech stupních milosrdenství: "
Za prvé: skutek milosrdenství - jakéhokoli druhu; zadruhé - milosrdné slovo - pokud nebudu moci skutkem, tak slovem; třetím je modlitba. Pokud nebudu moci milosrdenství prokazovat skutkem ani slovem, vždy mohu modlitbou. Modlitbou proniknu i tam, kam se nemohu dostat fyzicky" (Den. 163).
V tomto roce svátek Božího milosrdenství slavíme 3. dubna. Ať je tento svátek v tomto jubilejním roce milosrdenství pro nás dnem milostí a oslavou Boží lásky!
Zdroj: www.faustyna.pl
Převzato z
http://svetlomariino.com/sk/,
článek z 31. 3. 2016 naleznete
zde.