Mladí lidé začínají spolu bydlet, protože si myslí, že jim to přinese menší výdaje a rizika
Podle amerických vědců soužití přispívá k rozvodovosti, protože muži a ženy mají rozdílné očekávání od společného bydlení. Výsledky výzkumu zveřejnil The New York Times.
V uplynulém půlstoletí se v USA zvýšil počet párů, které spolu žijí ještě před manželstvím o více než 1500 procent. V roce 1690 bylo přibližně 450.000 párů, které žily společně bez oddáni. Nyní se toto číslo pohybuje na hodnotě více než 7,5 milionu.
Většina mladých lidí po dvacítce žije s potenciálním manželským partnerem alespoň jednou a více než polovině manželství předchází soužití. Tento posun se připisuje sexuální revoluci a dostupnosti antikoncepce. Zároveň v naší současné ekonomice je "přitažlivé" sdílet s někým účty při péči o domácnost. Avšak mladí lidé hovoří také o něčem jiném, pro ně je soužití jako profylaxe.
V americkém průzkumu provedeném v roce 2001 téměř polovina mladých lidí po dvacítce souhlasila s následujícím tvrzením:
"
vzal / vzala bych si jen někoho, kdo by nejprve souhlasil se společným soužitím, abychom zjistili, zda dokážeme spolu žít."
Přibližně dvě třetiny uvedly, že věří, že bydlet spolu před manželstvím je dobrý způsob, jak se vyhnout rozvodu.
Avšak jejich tvrzení jsou v rozporu se zkušenostmi. Páry, které spolu žijí ještě před manželstvím, mají tendenci být v manželství méně spokojené a je pravděpodobné, že se rozvedou, než páry, které předtím spolu nebydleli. Tyto negativní výsledky pojmenovali pojmem efekt soužití.
Důvodem rozvodů po předchozím soužití jsou i různá očekávání žen a mužů od nazvěme to "manželství na zkoušku". Ženy vnímají soužití jako krok směrem k manželství. Nicméně muži na to dívají úplně jinak. Pro ně je soužití způsob, jak otestovat vztah a zároveň odložit závazky. na jedné věci se ale obě pohlaví shodli: jejich požadavky jsou na druha / družku nižší než na manžela / manželku.
Mladí lidé začínají spolu bydlet, protože si myslí, že jim to přinese menší rizika a výdaje. Avšak po dlouholeté investici zjišťují, že ačkoli jsou nespokojeni, je těžké odejít z tohoto vztahu. Příkladem je Jennifer, která uvedla, že v soužití se cítila jako na dlouholetém nekončícím konkurzu na manželku. S partnerem měli společný nábytek, domácí mazlíčky, přátele. Jakmile dosáhli věku po třicítce, bylo pro něěžké se rozejít a tak se rozhodli uzavřít manželství. Později se však rozvedli.
Převzato z
www.hlavnespravy.sk,
článek ze 17. 2. 2014 naleznete
zde.