Praha: Pannu Marii přirovnávají ke Stalinovi, nebo – boj o Mariánský sloup

Autor: Roman Tomek <roman.tomek(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavé..., Zdroj: www.magnificat.sk, Vydáno dne: 16. 04. 2013

Aktuální soubor článků o obnově Mariánského sloupu a sílícím protestům proti jeho obnově přebíráme z www.magnificat.sk

Obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, jak se zdá, naráží na přímo neuvěřitelný odpor.

Podle zprávy, kterou přineslo včera 10. dubna 2013 ČTK, shromáždilo se v Praze několik desítek protestujících proti rozhodnutí Magistrátu města Prahy obnovit na Staroměstském náměstí Mariánský sloup, který byl postaven Panně Marii z díků za ubránění Prahy proti švédským vojskům v roce 1650.

Včera jsme přinesli informaci o otevření restaurace "U Svobodných Zednářů" nedaleko Týnská chrámu (článek zde).

Včera se konala také protestní akce proti - jak uvedl web www.literarky.cz / politika - symbolu nejtemnějšího období českých dějin. Jak to uvedený web uvádí, a vlastně zavádí, že "Byl symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích.",protože jak to uvádí zdroj - "byl umístěn v blízkosti místa, kde popravili české pány po bitvě na Bílé hoře".

Jak to uvádějí www.lierarky.cz / politika:

Kolem znovuvztyčení sloupu se už dříve vedly bouřlivé diskuse a existuje řada odpůrců obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Mezi ně patří Jiří Paroubek, předseda strany LEV 21, který organizoval včerejší protestní shromáždění a k výzvě k demonstraci připojil prohlášení, ve kterém mimo jiné uvádí: „Mariánský sloup, který strhli čeští vlastenci 3. listopadu 1918, byl umístěn blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje, ke které došlo 21. 6. 1621.

Mariánský sloup byl pro vlastence tehdy symbolem starého Rakouska, násilné rekatolizace naší země, zpátečnictví a všeho, co skončilo vznikem Československé republiky. Mezi těmi, kdo strhli Mariánský sloup, byla v davu také mladá národní socialistka Milada Horáková, tehdy ještě s dívčím jménem Králová. Zkorumpovaná Rada hl. m. Prahy, čelící nyní obvinění ze závažného trestného činu, svým skandálním rozhodnutím navazuje na ty nejhorší a nejtemnější doby českých dějin. Toto rozhodnutí je v rozporu se vším pokrokovým, co v minulosti prosazovala strana národních socialistů.”

Proti sloupu vystupuje dále občanské sdružení Veritas, což je historická společnost pro aktualizaci odkazu české reformace. Ta na svém webu (viz ) v prohlášení mimo jiné píše: „Mariánský sloup postavený v roce 1650 na Staroměstském náměstí Habsburkem Ferdinandem III. nebyl běžný mariánský sloup, jak jej známe z jiných míst, ale byl to památník politický. Na něm bylo zneužito sochy Panny Marie k oslavě vítězství katolicizmu, reprezentovaného Habsburky, nad českým národem, který byl z 90 % protestantského vyznání.”

http://www.literarky.cz/politika/domaci/14194-proti-obnoveni-marianskeho-sloupu-protestovalo-asi-70-lidi

@@@@@

VIDEO:

Mariánský sloup ze Staroměstského náměstí
v Lapidáriu Národního muzea


@@@@@

++++++++++


Mariánský sloup, Zdroj: wikipedia.org, volné dílo


“Poprava” Panny Marie,
anebo – kdo mečem bojuje…


Zásluhu na této exemplární popravě Panny Marie si přičítal pražský bohém, anarchista, Haškův kamarád, opilec Franta Sauer-Kysela. Ale není tomu tak. Iniciátorem byla česká strana národně-sociální, která na týž den odpoledne svolala meeting Pražanů na Bílou horu. Účastníci tábora lidu byli vyzýváni, aby po skončení projevů se odebrali na Staroměstské náměstí, kde se bude pokračovat. Hned nato se šla odčinit Staroměstská poprava. Zde už se mnoho neřečnilo. Byl stržen Mariánský sloup, přihlížející davy vyjádřily souhlas potleskem a zajisté i neutuchajícím jásotem.

Sloup se ovšem nestrhl sám od sebe. Byli sem přivoláni hasiči a po jejich žebříku – podle tradice – vyšplhala k soše mladičká politická pracovnice strany národně-sociální Milada Horáková (na obr.) . Ano, byla tehdy docela mladičká a vylézt těch pár metrů po solidním hasičském žebříku nebyl pro ni žádný problém. Byla prý to smyčka, kterou Milada Horáková přehodila soše Panny Marie kolem krku. Tímto činem se sama učinila katem, přehození smyčky přes hlavu odsouzencovu je podstatou „výkonu trestu“, kterému se dnes říká trest absolutní. Nešlo však už pak jen zatáhnout za páku, jak tomu bývalo u šibenic, zde se musily uplatnit obětavé paže aktivistů; jejich síla nahradila efekt volného pádu. Sloup prý se neskácel na první zatažení, musil se prý rozhoupat a nebylo prý to vůbec jednoduché. Zásluhu na této exemplární popravě Panny Marie si přičítal pražský bohém, anarchista, Haškův kamarád, opilec Franta Sauer-Kysela. Ale není tomu tak. Iniciátorem byla česká strana národně-sociální, která na týž den odpoledne svolala meeting Pražanů na Bílou horu.Účastníci tábora lidu byli vyzýváni, aby po skončení projevů se odebrali na Staroměstské náměstí, kde se bude pokračovat. Hned nato se šla odčinit Staroměstská poprava. Zde už se mnoho neřečnilo. Byl stržen Mariánský sloup, přihlížející davy vyjádřily souhlas potleskem a zajisté i neutuchajícím jásotem.

http://katolikrevue.sweb.cz/durych/6_treti_listopad.htm, zkráceno.

Milada Horáková, která absolvovala během II. světové války koncentrační tábor Terezín, byla nastupujícím komunistickým režimem v roce 1949 jako členka národní socialistické strany Československa ve vykonstruovaném procesu spolu s dalšími obviněnými odsouzena na smrt a na nádvoří Pankráce popravena oběšením, co se stalo dne 27. června 1950.

Zajímavý je její poslední dopis, který napsala 3 hodiny před popravou, ve kterém uvádí:

Jsem pokorná a odevzdaná do vůle Boží – tuto zkoušku mi určil a já jí procházím s jediným přáním: abych splnila zákony Boží a zachovala své čestné lidské jméno,“

http://www.katyd.cz/clanky/tema/abych-splnila-zakony-bozi.html

Kdoví, jak si Milada Horáková vzpomínala na svůj čin - stržení smyčkou na krku sochy Panny Marie na Staroměstském náměstí. To už nevíme. Jiří Paroubek, socialista a předseda strany LEV 21 ale dnes používá její jméno a tento její čin jako záslužný ...

Milada Horáková,<br> foto:Cassius Chaerea, CC BY-SA 3.0, <br>http://commons.wikimedia.org


Mariánský sloup v Praze - střed katolické Evropy?


Společnost VERITAS píše

DOPIS SPOLEČNOSTI VERITAS SBORŮM, NÁBOŽENSKÝM OBCÍM, SBOROVÝM SPOLEČENSTVÍM V ČESKÉ REPUBLICE

ve kterém uvádí:

Výmluvným svědectvím o tom, jak významná úloha byla sloupu přisuzována, je Škrétův obraz známý z rytiny z roku 1661, na které je tento mariánský sloup chápán jako budoucí duchovní střed římskokatolické Evropy. Zobrazená mapa Evropy zřetelně ukazuje, kam až má sahat moc tohoto sloupu. Zahrnuje nejen jižní a jihozápadní římskokatolickou Evropu a střední Evropu obsazenou po Vestfálském míru, ale i východ a sever Evropy, které “patřily” pravoslavným a protestantům. Bylo tak nepřímo naznačeno, že tento sloup má být středem budoucí tzv. jednotné Evropy, ovšem s jediným náboženstvím, a to potridentským římským katolicismem.

Věříme, že tento list “probudí” členy reformačních církví i další občany, kteří mají zájem žít v pravdě a kterým není osud našeho státu lhostejný. (zkráceno)>

http://veritas.evangnet.cz/html/sloupcz.htm

V jaké pravdě to mají naši bratři Češi žít? Socha Panny Marie na vrcholu Mariánského sloupu šlapala po hlavě draka (na dobových rytinách) Socialisté v čele s předsedou strany LEV 21 Jiřím Paroubkem zavelili do útoku. Demonstranti byli údajně i členové Jazzové sekce (známé ze spolupráce s Chartou 77 za komunismu) i Lenka Procházková, která všemu nasadila "korunu" - citujeme:

Lenka Procházková:
Panna Maria jako Stalin (!)


Přišla i spisovatelka Lenka Procházková, která dlouhodobě vystupuje proti církvím a církevním restitucím. „Je to jako bychom dnes postavili Stalina na Letné. A jestli něco dnes spojuje český národ, tak je to smysl českých dějin a ten sloup je popření smyslu českých dějin,” řekla Lenka Procházková na demonstraci proti Mariánskému slopu.

Něco o spisovatelce Lence Procházkové:

V posledních dnech došlo k zvláštní shodě náhod: téměř současně oslovili veřejnost oba zakladatelé občanského sdružení Šalamoun, spisovatelka Lenka Procházková, která již více než deset let ve spolku nepůsobí, a John Bok, jeho dlouholetý předseda. Oba jsou signatáři Charty 77, oba patřili k výrazným osobnostem disentu z kruhu přátel, soustředěného kolem Václava Havla. (Spolek Šalamoun má navazovat na Výbor na obranu nespravodlivě stíhaných z dob komunizmu)

Lenka Procházková vzbudila zájem trestním oznámením na členy vlády Petra Nečase kvůli schválení návrhu zákona o vypořádání s církvemi, jehož vydání pohotově zaznamenala i Wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Lenka_Proch%C3%A1zkov%C3%A1

Základním rysem jejího myšlení je kritický poměr k vládě i k církvím, především ke katolické

V roce 2011 prosazovala názor, že církevní majetek před nástupem komunismu nepatřil církvím a proto nemůže být restituován, a v lednu 2012 podala kvůli schválení restitucí trestní oznámení na premiéra Nečase a další členy jeho vlády.[2][3][4]

http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/PrintArticle/1461-chartiste-a-podchartiste-nepohodlny-john-bok-a-svazacka-monika-pajerova.aspx

Lenka Procházková proti restitucím Církví


@@@@@

VIDEO:

Lenka Procházková k narovnání státu s církvemi
a své kandidatuře do Senátu PČR


@@@@@

++++++++++


Zdroje:
http://veritas.evangnet.cz/html/sloupcz.htm

http://www.literarky.cz/politika/domaci/14194-proti-obnoveni-marianskeho-sloupu-protestovalo-asi-70-lidi

Demonstrace v Praze proti Mariánskému sloupu není jediná. Už 13. června 2012 se konal podobný protest. Oproti němu se však postavili členové sdružení Radeckého

(http://www.magnificat.sk/2012/06/praha-odmietnutie-protestu-neznamej-skupiny-husitov/)

http://www.magnificat.sk/2012/06/praha-slobodomurari-idu-demonstrovat-proti-marianskemu-stlpu/

Dnes do "hry" vstoupil i osobně bývalý předseda vlády České Republiky a současný šéf politické strany LEV 21 Jiří Paroubek. Web strany LEV 21 o tom napsal:

Demonstrace proti Mariánskému sloupu
i obviněným radním se povedla


Přidáno 9.4.2013 18:26

Demonstrace strany LEV 21 proti znovuobnovení Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí se zúčastnilo odhadem pořadatelů 150 až 200 občanů.

Ti přišli vyjádřit nejen svůj nesouhlas s plánovaným obnovením Mariánského sloupu, který by měl opět stát nedaleko místa popravy jednadvaceti českých pánů, ale rovněž přišli podpořit veřejnou výzvu pražské organizace LEV 21 za odstoupení obviněných pražských radních v kauze Opencard.

http://www.nslev21.cz/aktuality/demonstrace-proti-marianskemu-sloupu-i-obvinenym-radnim-se-povedla

Paroubek se vrátil na magistrát.
Hřímal zde proti radním a sloupu


9. dubna 2013 | Kategorie: Pražská politika

Okamžité odstoupení celé Rady hlavního města Prahy požaduje strana Jiřího Paroubka Národní socialisté-Levice 21. století. Na demonstraci proti znovuobnovení Mariánského sloupu, o kterém rozhodli pražští radní, expremiér uvedl, že v minulosti by takové rozhodnutí nebylo možné.

http://www.prazskypatriot.cz/paroubek-se-vratil-na-magistrat-hrimal-zde-proti-radnim-a-sloupu/

Začíná se boj s drakem?


Máme zde tedy prazvláštní situaci: Oproti dlouholeté snaze o obnovu Mariánského sloupu se staví na odpor socialističtí politici, bývalí chartisté a disidenti, naproti tomu modlitbami a poutěmi českým věřícím pomáhají Moravané a Slováci. Na obnově Mariánského sloupu v současnosti pracuje sochař Petr Váňa.

Staroměst nám, Zdroj:<br>http://cs.wikipedia.org/


Zajímavým je také fakt, který koresponduje s konstatováním stránky Veritas, že Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze, na kterém Panna Maria šlapala hlavu draka je středem a symbolem katolické Evropy.

Poutě za obnovu Mariánského sloupu v Praze se týkají i modliteb za duchovní obrácení českého a slovenského národa, jakož i celé současné Evropské Unie.

To, že se v současnosti otevřela "restaurace U Svobodný zednářů" může být jen dalším zvláštním avízem celého procesu chystajícího se boje ...

Na Mariánském sloupu se pracuje…


http://www.marianskysloup.cz/

@@@@@

VIDEO:

Práce na Mariánském sloupu v italském Vitorchianu


@@@@@

++++++++++


Rada hl. města Prahy k obnově Staroměstského náměstí


5. 3. 2013

Dle oznámení mluvčí města Terezy Krásenské projedná Rada hl. města již na březnovém zasedání 2013 “Návrh harmonogramu prací na postupnou rekonstrukci Staroměstského náměstí”. Harmonogram obsahuje archeologický průzkum v místech zbořeného křídla Staroměstské radnice a Krenova domu a počítá také s obnovou mariánského sloupu a Krocínovy kašny. Zahájení konkrétních prací na projektu může začít ihned po schválení radou.

Časový plán by mohl být schválen v této podobě:

1. Na přelomu roku 2013 a 2014 vypíše město ideovou soutěž na proměnu náměstí.
2. Mariánský sloup se na své místo vrátí podle města v průběhu příštího roku.


http://www.marianskysloup.cz/clanky/aktuality/rada-hl.-mesta-prahy-k-obnove-staromestskeho-namesti.html

Připravil: Anton Selecký


@@@@@

VIDEO:

Obnova Mariánského sloupu a pomníku maršála Radeckého


@@@@@

++++++++++


Prosba za postavení Mariánského sloupu (petice)
Moji milí !


Posílám zprávu o stavu podpisových listů Prosby za znovuobnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Ke dni 18.12. 2009 jsme získali 8012 podpisů. Stejně tolik je jich na internetu. Akce stále pokračuje a podpisy přicházejí dál. Neprší, ale kape. Přikládám seznam zemí, jejichž občané o nás ví a Prosbu podepsali. Je to úžasné a bude se Vám to líbit. Proto Vás prosím, pokračujte, podepisujte a modlete se. Všem Vám děkuji za všechno.

Zdenka Havlíková

za petiční výbor : Kateřina Amortová, Zdenka Havlíková, Ludmila Bradnová, Petr Váňa


Mariánský sloup se vrací,
kameníci pracují jak o život


SROCENÍ LIDU můžeme kvůli znovuvztyčení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí podle prvotních představ magistrátu očekávat v polovině příštího roku.

Autor: Muzeum hl. m. Prahy

5.4.2013 09:48

Praha – „Dokud na Staroměstském náměstí stát nebude, tak tomu nevěřím,” říká Karel Kavička, mluvčí Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu. Podle jeho slov se o jeho návrat snaží již třiadvacet let a za tu dobu zažil i spoustu zklamání.

Velkou naději i očekávání splnění nemožného vzbuzuje aktuální rozhodnutí pražského magistrátu. Rada města totiž spolu s primátorem Bohuslavem Svobodou 26. března schválila harmonogram přípravné a realizační fáze záměru revitalizace parteru Staroměstského náměstí a jeho okolí.

Město samotný sloup platit nebude


„Součástí revitalizace je i obnova Mariánského sloupu. Předpokládaný termín je polovina příštího roku,” upřesnila mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Takže se události s největší pravděpodobností daly konečně do pohybu. Čtrnáctimetrový sloup je ale jedna věc, potřebné peníze na vytvoření věrné repliky druhá.

„Předběžně je na realizační fázi počítáno s přibližně třemi miliony korun. Teprve po ukončení přípravné fáze bude známo, s jakými finančními náklady se Mariánský sloup na Staroměstské náměstí vrátí,” vysvětlila mluvčí Králová. Magistrát však bude z těchto peněz hradit například archeologický průzkum původního místa sloupu a další úkony s ním spojené. Vlastní kamenické dílo je podle Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu hrazeno z dobrovolných sbírek.


Převzato z www.magnificat.sk, článek, vydaný 11. 4. 2013, naleznete zde.

Vydáno dne 11. 04. 2013