Dominik Duka: Děti jsou naše bohatství

Autor: Roman Tomek <roman.tomek(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavé..., Zdroj: http://claritatis.cz, Vydáno dne: 20. 09. 2012

Kardinál Dominik Duka 0P zdůraznil tuto neděli v glose pro ČRo 1 Radiožurnál, že je nutná obnova dnešní vymírající populace. Vybízí rodiče, aby se nebáli mít děti navzdory námaze a investicím, které do jejich výchovy musí vložit.

"Jakkoli snaha křesťanů po tom, aby rodiny byly otevřené k přijetí dalších dětí, na někoho může působit komicky nepatřičně, faktem je, že právě tento přístup může přinést určitou naději naší evropské civilizaci.

Při zkoumání, proč počet dětí v rodinách je stále nižší, se objevuje zvláštní paradox. Naši prarodiče měli pět, osm i více dětí a rozhodně žili ve velmi nuzných poměrech. Vypadá proto zvláštně, když řada rodin dnes tvrdí, že si dítě, nebo další dítě nemůže dovolit z ekonomických důvodů."

Kardinál Dominik Duka OP si plně uvědomuje, kolik stojí náklady na dítě, ale upozorňuje, že mnohé věci, které rodiče poskytují dětem, jsou naprosto zbytečné. Také chápe, že se životní úroveň rodiny s každým dalším dítětem sníží, ale klade si otázku, zda je to opravdu na závadu.

"Není rodičovská péče, láska a čas dětem věnovaný nad všechny počítače, mobily a dovolené u moře? Jsme ještě vůbec schopni srovnání toho, co je v životě opravdu důležité?

Vždyť i Bible má na svých stránkách jen ve Starém zákoně na čtyřicet míst, kde se mluví o právech dítěte. Ježíšův přístup k dětem je všeobecně známý. Člověka zamrzí a zamrazí, když zjistí, že mnozí lidé k dětem dnes přistupují jako k něčemu, co si mohou pořídit. Jako by dítě bylo větším luxusem než nové auto.

Dítě jako vlastnictví je snad tou nejhorší variantou, kterou rodiče mohou vyslovit. Stále věřím, že víc a víc mladých lidí znovu bude spatřovat krásu v harmonické rodině, že pochopí i cenu obětí, s nimiž vychovají více dětí, a také, že společnost i církve je v takovém chápání rodiny bude podporovat."

Zdroj: ČRo

Převzato z http://claritatis.cz, článek,vydaný 18.09.2012, naleznete zde.